Zavřít reklamu

Mezi hodnoty, za kterými si společnost Apple pevně stojí, patří mimo jiné soukromí jejích zákazníků. To se firma snaží chránit různými způsoby, mezi které patří také koncové šifrování. Jedná se ale dvojsečnou zbraň, která v některých případech může hrát do karet. Z tohoto hlediska je pochopitelné, že je jednání společnosti Apple často trnem v oku některým zákonodárcům nebo bezpečnostním složkám.

Americký senátor Lindsey Graham se momentálně snaží prosadit nová znění zákonů, kterými chce bojovat proti týrání a zneužívání dětí. Navrhované zákony také nařizují umožnění přístupu vyšetřovacím orgánům k osobním datům. Nařízení, která Graham navrhuje, mají sloužit především jako prevence online zneužívání dětí. Součástí nařízení, která Graham navrhuje, je také sestavení komise pro prevenci online zneužívání dětí. Komise by měla sestávat z patnácti členů včetně generálního prokurátora. Graham také navrhuje stanovení věkových hranic spolu se zavedením hodnotícího systému pro kategorizování fotografií na základě závažnosti. Společnostem, které provozují online diskuzi – ať už soukromou nebo veřejnou – by zavedením navrhovaných zařízení vznikla povinnost poskytnout na požádání potřebná data vyšetřovacím orgánům.

Prezident think tanku TechFreedom Berin Szoka ale před nařízeními tohoto typu důrazně varuje. „Ten nejhorší scénář by se snadno mohl stát realitou,“ uvádí, a upozorňuje na to, že ministerstvo spravedlnosti by skutečně mohlo úspěšně zavést zákaz koncového šifrování. Žádný z výše zmíněných bodů v návrhu totiž zákaz koncového šifrování výslovně nezmiňuje, ale je jasné, že ke splnění některých podmínek bude tento zákaz nevyhnutelný. Proti zákazu koncového šifrování vystupuje i společnost Apple, podle které by zavedení takového zákazu mohlo být opravdu nebezpečné.

Zatím není jisté, kdy bude návrh zákona postoupen k dalšímu zpracování.

Apple logo fingerprint privacy FB

Zdroj: Apple Insider

Témata: ,
.