Zavřít reklamu

Používání dostatečně silných hesel je v dnešní době nesmírně důležité. Jedná se totiž o naprostý základ s ohledem na celkové zabezpečení. Proto se prakticky ze všech směrů doporučuje, abyste používali silná hesla, která se skládají z malých a velkých písmen, číslic a pokud možno i speciálních znaků. Tím to samozřejmě ještě nekončí. Důležitou roli totiž hraje i takzvané dvoufaktorové ověřování prostřednictvím verifikovaného zařízení, ověřovacího softwaru či pouhé SMS zprávy.

Nyní však zůstaneme především u hesel. Ačkoliv Apple neustále zdůrazňuje zabezpečení svých systémů a služeb, jablíčkáři si stěžují na jednu chybějící vychytávku – kvalitního správce hesel. Jak už jsme zmínili výše, používání silného hesla je alfou a omegou. O to důležitější ale je, aby se naše hesla neopakovala. V ideálním případě bychom proto pro každou službu či web měli používat unikátní silné heslo. Zde však narážíme na problém. Zapamatovat si desítky takovýchto hesel není v lidských silách. A právě s tím dokáže pomoct správce hesel.

Klíčenka na iCloudu

Abychom Applu nekřivdili, pravdou je, že svým způsobem vlastního správce nabízí. Řeč je o takzvané Klíčence na iCloudu. Jak už z jejího označení vyplývá, jablíčkáři tak mají příležitost mít všechna svá hesla uložena v rámci jablečné cloudové služby iCloud, kde jsou v bezpečí a sdílená mezi našimi zařízeními. Klíčenka se zároveň dokáže postarat o automatické generování nových (dostatečně silných) hesel a následně zajišťuje, že k nim máme přístup jen a pouze my. Ověřit se totiž musíme prostřednictvím Touch ID/Face ID či zadáním hesla.

Svým způsobem Klíčenka funguje jako plnohodnotný správce hesel. Tedy alespoň v rámci platformy macOS, kde má k dispozici i vlastní aplikaci, v níž si můžeme procházet/ukládat naše hesla, čísla karet či zabezpečené poznámky. Za hranicemi Maců už to ale tak šťastné není. V rámci iOS totiž vlastní aplikaci nemá – svá vlastní hesla lze najít leda přes Nastavení, kde je sice funkcionalita jako taková velice podobná, ale celkově jsou možnosti Klíčenky na iPhonech podstatně omezenější. Někteří jablíčkáři si pak také stěžují na další zásadní nedostatek. Klíčenka na iCloudu vás totiž znatelně uzamyká uvnitř jablečného ekosystému. Jak už jsme napověděli výše, jejích možností můžete využít pouze na zařízeních od Applu, což může pro některé uživatele být extrémní limitací. Například pokud pracují na více platformách zároveň, například Windows, macOS a iOS.

Spousta prostoru pro vylepšení

Apple ve srovnání s populárními správci hesel znatelně strádá, kvůli čemuž se řada uživatelů raději uchyluje k alternativám, a to i přesto, že se jedná o placené služby. Naopak Klíčenka je zcela zdarma a představuje perfektní řešení pro „čistokrevné jablíčkáře“, kteří pracují ve většině případů jen s produkty Apple. Má to však jeden zásadní háček. Mnoho uživatelů si ani neuvědomuje, jaký potenciál Klíčenka vlastně má. Ze strany Applu by proto největší smysl dávalo, kdyby na tomto svém řešení patřičně zapracoval. Rozhodně by stálo za to Klíčence dopřát svou vlastní aplikaci napříč všemi jablečnými platformami a lépe ji zpropagovat, ukázat její možnosti a funkce.

1Password na iOS
Apple se může inspirovat populárním správce 1Password

Klíčenka na iCloudu totiž dokonce disponuje funkcí pro zmiňované dvoufaktorové ověřování – něco, co drtivá většina uživatelů dodnes řeší prostřednictvím SMS zpráv či jiných aplikací jako Google či Microsoft Authenticator. Pravdou totiž je, že pouze minimální procento jablíčkářů o něčem takovém ví. Funkce tak zůstává zcela nevyužita. Jablíčkáři by nadále rádi uvítali, po vzoru ostatních správců hesel, příchod doplňků pro ostatní prohlížeče. Pokud chcete na Macu využít možnost pro automatické vyplňování hesel, jste omezeni na nativní prohlížeč Safari, který nemusí být nejvhodnějším řešením. Zdali se ale někdy takovýchto změn pro nativní řešení někdy dočkáme je prozatím nejasné. Podle aktuálních spekulací a úniků se totiž zdá, že Apple žádné změny (v dohledné budoucnosti) neplánuje.

.