Zavřít reklamu

Apple se u svých operačních systémů častokrát chlubí celkovou bezpečností. K té jim napomáhá řada nejrůznějších funkcí, mezi které můžeme jednoznačně zařadit i nativního správce hesel, respektive Klíčenku na iCloudu, s jejíž pomocí lze uchovávat přihlašovací údaje, hesla, zabezpečené poznámky, certifikáty a další. Ty jsou následně ochráněny před vnějšími vlivy a bez hlavního hesla (uživatelského účtu) se k nim zkrátka nedostaneme. Ačkoliv je tohle řešení jednoduché, rychlé a více než dostačující, i přesto mnoho lidí vsází na alternativní řešení jako 1Password, nebo LastPass.

Právě program 1Password se nyní dočkal poměrně zásadní aktualizace, kdy přichází v již osmé verzi 1Password 8. Software se konkrétně dočkal poměrně zásadní změny designu, která má být nyní více jednotná s podobou operačního systému macOS 12 Monterey. To ale tak zásadní novinkou pro někoho být nemusí. Přichází totiž i velice zajímavá funkce s názvem Universal Autofill. S její pomocí dokáže tento správce hesel automaticky vyplňovat hesla i v aplikacích, což doteď nebylo možné. Automatické vyplňování se doposud vztahovalo pouze na prohlížeč, což je ostatně také případ nativní Klíčenky. Program se tak dostává o něco před zmiňovanou Klíčenku na iCloudu a výrazně tak usnadní používání.

Začíná nativní Klíčenka zaostávat?

Mnoho uživatelů si proto začalo klást zajímavou otázku, respektive začíná nativní Klíčenka na iCloudu zaostávat? Svým způsobem můžeme říct, že spíše ne. Bez ohledu na konkurenci se jedná o bezpečné, rychlé a kvalitní řešení, které je navíc k dispozici zcela zdarma jakožto součást operačních systémů od Applu. Na druhé straně tady pak máme zmiňovaný software 1Password. Ten, podobně jako ostatní alternativy, je placený a zakládá si na režimu předplatného, kdy za něj musíte platit buďto měsíčně, či ročně. V tomto směru je tedy Klíčenka jasně napřed. Než abyste dávali přes tisíc korun ročně, stačí vám použít nativní bezplatné řešení.

Konkurence těží především z toho, že funguje multiplatformně a není tedy omezena jen na OS od Applu, což pro někoho může být velkou překážkou. Není žádným tajemstvím, že se Apple snaží jablíčkáře víceméně zamknout v rámci vlastního ekosystému, aby pro ně bylo těžší se z něj dostat pryč – ostatně tímto způsobem si zajišťuje, že se nesetká s razantním odlivem uživatelů a je v jeho zájmu si své uživatel držet co nejblíž. Co když ale někdo pracuje s vícero platformami, například s telefonem iPhone a počítačem s Windows? Pak musí buď počítat s nedokonalostmi, nebo vsadit na konkurenčního správce hesel.

1password 8
1Password 8 Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Universal Autofill

Pojďme se ale ještě vrátit ke zmiňované novince s názvem Universal Autofill, s jejíž pomocí dokáže 1Password 8 vyplňovat hesla nejen v prohlížeči, ale také přímo v aplikacích. Užitečnost této novinky rozhodně nelze upřít. Jak už jsme také uvedli výše, nativní Klíčenka touto možností bohužel nedisponuje, což je rozhodně škoda. Na druhou stranu Apple by se mohl touto změnou inspirovat a obohatit ji o své vlastní řešení. S ohledem na zdroje jablečného giganta se o nereálný úkol rozhodně jednat nebude.

Diskuze k článku

    Já nevím, ale mě na iOS/iPADOS umí klíčenka doplnit hesla i do aplikací.

    Presne tak, nicmene jen u nekterych, zalezi jak to vyvojar asi zvladnul. Ale funguje vic nez dobre. A tim spis ze 1Password presel na povinne predplatne, tak budu hledat alternativu, jelikoz musim pracovne jet na Win. Skoda, mam koupenou licenci, ale predplatne proste u tohoto typu SW neberu.

    Je to tak,ios klíčenka v některých aplikacích umí vyplnit login…asi záleží na tom,jak moc se programátor aplikace držel podporovaných login prvků,aby to ios zvládl rozpoznat…

celý text

Čtěte více