Zavřít reklamu

Ne každá hra, která okopíruje populární koncept, a která dokonce obsahuje i slavné jméno, dozná patřičného úspěchu. Harry Potter: Wizards Unite, který byl na trh uveden v roce 2019 končí. A je to možná s podivem, protože velcí hráči na rozšířenou a virtuální realitu sází pořád více. 

Podle příspěvku na blogu bude Harry Potter: Wizards Unite odstraněn z App Store, Google Play a Galaxy Store 6. prosince, přičemž hra bude definitivně uzavřena 31. ledna 2022. I tak na hráče čeká ještě dost obsahu a zjednodušení hratelnosti, jako je zkrácení dob vaření lektvarů na půlku, odstranění denního limitu pro odesílání a otevírání dárků, nebo více se objevujících prvků na mapě.

 

Než bude titul definitivně vypnut, budou se hráči moci zúčastnit i různých událostí, včetně hledání Relikvií smrti. Jenže k čemu vám to bude, když po konci ledna už hru nespustíte, protože se vypnou její servery? Finance na zakoupené In-App nákupy samozřejmě vráceny nebudou, takže pokud máte nasysleno, můžete se patřičně rozšoupnout. 

Harry není jediný 

Proč studio Niantic, které za titulem stojí, hru zavírá, neuvedlo. Pravděpodobně se ale jedná o nenaplnění finančního plánu, což je značný rozdíl oproti jinému jejich titulu, a to průkopníkovi v podobě Pokémon GO. Ten má na svém kontě pěkných 5 miliard dolarů vydělaných za 5 let své existence. Tím, že se ale Wizards Unite vydalo později, zdokonalilo jednotlivé principy, a také přineslo pro mnohé přístupnější svět. Jak je ale vidět, ani Harry nedokázal přimět hráče v rozšířené realitě utrácet více svých peněz.

Nejedná se přitom o jediný titul, který na konceptu mixu realit stál a neuspěl. V roce 2018 byla vydána hra Ghostbusters World vycházející z námětu filmové série, která také neuspěla. Oproti tomu The Walking Dead: Our World v App Storu překvapivě ještě najdete. Všechny řečené tituly jsou si ale velice podobné, jen poskytují jiný vizuál. Všechny jsou také zaměřené na In-App nákupy, i když minimálně Harry šel hrát poměrně dlouhou dobu bez nutnosti jakékoli investice. A to ho možná stálo krk.

Ve znamení platformy ARKit 

ARKit je framework, který vývojářům umožňuje snadno vytvářet poutavé zážitky v rozšířené realitě pro iPhone, iPad a iPod touch. Nyní je již ve své 5. generaci. S jeho pomocí si můžete prohlížet hvězdy na nebi, pitvat žáby, nebo utíkat přes žhavou lávu atd. iPhony Pro a iPady Pro jsou také osazeny skenerem LiDAR, který výslednému zážitku značně napomáhá.

Některé aplikace a hry jsou fajn, ne všechny se však setkají s komerčním úspěchem. I když jsem hrál Harryho, stejně jsem u něho měl rozšířenou realitu vypnutou, a podobě to dělá většina. Skrze mobilní zařízení je sice rozšířená realita fajn, není to ale nic, bez čeho bychom nemohli být. A v tom je možná ten problém (Pokémon GO je pak ta výjimka, která potvrzuje pravidlo).

Budoucnost je jasná 

Nyní tápeme nejen my, jako spotřebitelé, ale především výrobci, kteří by nám měli ten ideální směr ukázat. Je jisté, že to přijde, jen je možná třeba nás na to nejdříve připravit. Také proto Facebook chystá svůj meta vesmír s produkty Oculus, také proto se objevuje čím dál více zpráv o AR či VR zařízení společnosti Apple. Je zde sice už pár produktů, které můžeme zkoušet a používat, revoluční ale nejsou. Uvidíme tedy, co přinese budoucnost. Jedno je ale jasné. Bude to opravdu velké. 

.