Zavřít reklamu

Připravovaný produkt Apple Glass by mohl předefinovat nejen segment nositelných zařízení. Brýle pro rozšířenou realitu společnosti Apple by mohly být futuristickým produktem, který reálný svět doplňuje o užitečnou grafiku a zjednodušuje život jeho uživatelům. Záleží jen na tom, jak jej společnost uchopí a odprezentuje. 

Datum vydání 

Analytik Ming-Chi Kuo říká, že k prvnímu produktu koketujícímu s rozšířenou realitou skrze na hlavě nošené zařízení vydá Apple již příští rok, konkrétně v jeho druhé polovině. Mark Gurman z Bloombergu se naopak přiklání k tvrzení, že se podobného zařízení nedočkáme dříve, jak v roce 2023. Oproti tomu Jon Prosser se přikláněl už k letošnímu březnu až červnu, což mu viditelně nevyšlo. Zmiňuje ale také, že společnost oznámí Apple Glass dříve, než bude tento produkt vůbec připravený k ostrému startu prodeje. Apple by tak razil podobnou strategii, jako v případě první generace Apple Watch, na které se také čekalo několik měsíců od jejich představení.

Apple Glass AR

Ať tomu bude tak či onak, tak vhledem k neutuchajícímu přísunu informací je zjevné, že se v Applu jednoduše skutečně něco děje. Přispívá tomu i zpráva z 10. července, kdy magazín The Information publikoval zprávu, že produkt Apple Glass prošel fází prototypu a vstoupil do zkušební výroby, což je důležitý milník v uvedení nového zařízení na trh.

Headset nebo brýle? 

Kromě Apple Glass se pracuje také na náhlavní soupravě pro smíšenou realitu, která by mohla být méně komplexní, a především blíže k uvedení na trh. Náhlavní souprava Applu pro smíšenou realitu údajně obsahuje zobrazovače s ultra vysokým rozlišením a filmový reproduktorový systém, který by měl podle lidí, kteří už viděli prototypy, umožnit realistické vizuální zážitky.

Apple Glass AR

Tyto zdroje také uvedly, že náhlavní souprava vypadá jako štíhlejší Oculus Quest potažený látkou, ale design ještě není konečný, protože společnost pokračuje v testování produktu, aby určila ideální přizpůsobení pro většinu tvarů hlavy. Podobně tomu docházelo i u AirPodů Max. O ceně se nemluví, i když se neočekává, že bude zrovna nízká. Quest začíná na 399 dolarech, zatímco HTC Vive stojí 799 dolarů a HoloLens 2 od Microsoftu je za poměrně tučných 3 500 dolarů. Zprávy tvrdí, že náhlavní souprava Apple by mohla být při uvedení na trh mezi 1 000 a 3 000 dolarů.

Cena Apple Glass 

Podle Prossera budou brýle Applu naceněny na 499 dolarů. A to se může zdát skutečně málo, obzvláště ve srovnání s konkurenčními náhlavními soupravami pro rozšířenou realitu, jako je právě Microsoft Hololens 2. Jeho cena ale vychází z toho, že v náhlavní soupravě není vestavěna veškerá elektronika potřebná pro provoz AR.

Apple Glass AR

Apple Glass budou při zpracovávání dat spíše spoléhat na doprovodný iPhone, takže budou jednodušší než Hololens. Budou spíše jako chytré brýle Vuzix Blade, které mají vestavěnou kameru a integraci Alexa. Jejich cena je nicméně 799 dolarů. Pokud i Apple bude cílit na provázanost s jeho hlasovou asistentkou, budeme nicméně mít na českém trhu nejspíše smůlu. Siri česky neumí, a tam, kde nepodporuje tamní řeč, Apple svou distribuci značně krátí (HomePod, Fitness+ atd.). 

Funkce a patenty

Obecně se očekává, že produkt pracovně nazývaný jako Apple Glass poběží na operačním sytému Starboard (nebo možná glassOS), tedy proprietárním operačním systému, který byl odhalen ve finální verzi iOS 13. Rámec rozšířené reality se v kódových a textových dokumentech objevuje vícekrát, což znamená, že Apple pravděpodobně testuje aktivaci a samotnou aplikaci. Ta bude jistou obdobou té pro Apple Watch.

Podle zprávy Bloombergu vám Apple Glass přinesou informace z vašeho telefonu na váš obličej. Konkrétně se od brýlí očekává, že se budou synchronizovat s iPhonem nositele, aby zobrazovaly věci, jako jsou texty, e-maily, mapy a hry, v zorném poli uživatele. Apple má také plány povolit aplikace třetích stran a zvažuje specializovaný obchod s aplikacemi, podobný tomu, jak získáváte aplikace pro Apple TV a Apple Watch.

patent 1.jpg

Patent udělený společnosti Apple dále podpořil zprávy o tom, že tento produkt Applu nebude potřebovat čočky na předpis, protože chytré brýle se automaticky přizpůsobí lidem se špatným zrakem pomocí „optické podsestavy“. Tento patent by se však mohl týkat samostatného VR headsetu propojeného s chytrým telefonem nebo spíš až 2. generace chytrých brýlí.

glasses

Starší patent oproti tomu naznačuje, že obraz by se nositeli promítal přímo do oka, díky čemuž by se předešlo potřebě osazení zařízení jakýmkoli průhledným displejem. Patent také tvrdí, že se tím zabrání mnoha nástrahám, které mohou lidé ve VR a AR trpět. Apple vysvětluje, že k některým problémům, včetně bolestí hlavy a nevolnosti, dochází proto, že se mozek snaží zaostřit na objekty v dálce, i když jsou ty ve skutečnosti na displeji méně než jeden palec před očima.

glasses

Další patent ukazuje, jak můžete za chodu měnit pozadí, podobně jako při zoomování. Říká také, že by zařízení bylo schopno zformátovat snímky z fotoaparátu, detekovat vybraný rozsah barev a vytvořit kompozici s virtuálním obsahem. K tomu si ještě přičtěte procházení map jako v Google Street View, kterou už do jisté míry Apple nabízí v podobě funkce Look Around. Na Apple Glass by se mohlo jednat o poměrně pohlcující zážitek. Při nedostatku světla by pak zařízení mělo obsahovat hloubkové skenery (LiDAR?) určující vzdálenost od objektů. 

.