Zavřít reklamu

Během včerejší konference Connect 2021 strávil Facebook spoustu času ponořením se do svého meta vesmíru, tedy jisté platformy smíšené reality. A spolu s tím, jak se očekávalo, byla oznámena jedna zásadní novinka. Facebook se tak přejmenovává na „Meta“ s cílem zahrnout vše, co dělá. Bavíme se zde ale o společnosti, ne sociální síti. 

Na Connect 2021 nevystoupil jen generální ředitel Mark Zuckerberg, ale i řada dalších vedoucích pracovníků. Většinu času se věnovali podrobnějšímu zkoumáním toho, co si Facebook Reality Labs představuje s jeho metaverzí smíšené reality.

Proč Meta 

Společnost Facebook se tedy nově bude jmenovat Meta. Samotné jméno má odkazovat na tzv. metaverzum, což má být svět internetu, který firma postupně buduje. Samo jméno tak má odkazovat na budoucí směr společnosti. Označení Meta pak pochází z řečtiny a znamená mimo nebo za. 

„Nastal čas, abychom přijali novou firemní značku, která bude zahrnovat vše, co děláme. Abychom odráželi, kdo jsme a co doufáme, že vybudujeme. S hrdostí oznamuji, že naše společnost je nyní Meta,“ řekl Zuckerberg.

meta

Co do Mety spadá 

Vše, chtělo by se říci. Vyjma jména společnosti, se má jednat o platformu, která nabídne nové způsoby, jak zažít práci, hru, cvičení, zábavu a mnoho dalšího. Všechny aplikace a služby společnosti, jakými je nejen Facebook, ale i Messenger, Instagram, WhatsApp, Horizon (platforma virtuální reality) nebo Oculus (výrobce AR a VR příslušenství) a další, tak budou zastřešeny společností Meta. Dosud to byla společnost Facebook, což jasně odkazovalo ke stejnojmenné sociální síti. A Meta chce tyto dva pojmy oddělit.

Kdy?

Není to něco, co se spustí okamžitě, vývoj má být postupný a poměrně dlouhý. Ke kompletnímu převodu a samotném plnohodnotném přerodu má dojít až během následujících deseti let. Během nich má platforma za cíl mít na jednu miliardu uživatelů jeho metaverza. Co přesně to znamená, ale nevíme, protože Facebook už brzy překročí 3 miliardy svých uživatelů.

Facebook

Podoba 

Protože se sociální sítě Facebook novinka prakticky netýká, mohou být její uživatelé klidní. Nečeká ji rebranding ani jiné logo či cokoli dalšího. Meta má symbol trošku „nakopnutého“ nekonečna, které je vyvedeno v modré barvě. Na druhou stranu může toto vzezření evokovat právě brýle či headset pro virtuální realitu. Určitě nebude vybráno náhodně, přesný význam se ale dozvíme až s postupem času. Každopádně jedno je jisté – Facebook, tedy vlastně nově Meta, AR a VR věří. A právě toto směřování nahrává i tomu, že se s postupme času skutečně dočkáme i nějakého řešení v podání Applu.

.