Zavřít reklamu

Máte chuť si na Macu zazávodit na virtuální trati s vaším oblíbeným luxusním autem? Připtavte si dostatek zásob jídla a pití přímo ke stolu, protože od této hry jen tak nevstanete…

/p>Když jsem poprvé viděl screeny ze hry, tak jsem si říkal, že v oblasti grafiky jsem se vrátil minimálně o 8 let zpět. Toto rozladění trvalo jen do odehrání prvního závodu. Hra má nejen pěkné intro a animace, ale také velmi povedené a přehledné menu. Na hře je každým coulem vidět portace z iOS platformy na stolní verzi. Všechny nabídky jsou maximálně omezené a přehledné.

Na výběr máte celkem z pěkné řádky vozů. Od těch ošklivých obyčejných vozů po třeba takové pecky jako Bentley nebo Bugatti, dokonce se ve výběru najde i prototyp ze soutěží 24 hodin Le Mans. Hra jde v duchu Need for Speed, tudíž si nehraje na reálnou grafiku, zničení vozu a tím ukončení závodu apod. Hra je čistě arkádová, auta pěkně sedí na silnici a jejich chování se vůz od vozu liší jen minimálně. V průběhu poměrně dlouhé kariéry se dostanete do zajímavých lokací, jako je zasněžená krajina, přístavní město, hory, Monte Carlo, Rusko…

Level design je povedený a celkem nápaditý. Jediné, co bych vytknul, jsou stále se opakující lokace po celou dobu hry, tudíž kromě rychlejších aut a drobných změn v trase se nic razantního nemění. Během hry mi často přišlo, jako by počítač podváděl. I když se soupeř vyboural a já byl první, tak mne bez problému dohnal i předehnal. Je zajímavé, že čím dále jsem ve hře postupoval, tím méně počítač podváděl. Je nutné říci, že soupeř vás bez problému dohání i při perfektní jízdě a plném využití nitra, které má samo o sobě pěkné efekty a je rozděleno na tři úrovně výkonu a délky. Při maximálním nitru se vám obraz zabarví temnou modrou a omezí se výhled a přehlednost celé situace… Každopádně tento aspekt může být otravný, ale hra vás nutí více se zapojit a jet na doraz.

Rád bych se vrátil ke grafice. Kvalita je opravdu prehistorická, zato však je hra nenáročná a bez problému si ji zahrajete na každém stroji. Špatná grafika je největším a prakticky jediným důsledkem portace z iPhone/iPad. S tím jak se bude zvyšovat výkon mobilní platformy, poroste, doufám, i kvalita portů pro stolní Mac. Jsem velmi rád, že Gameloft pojal tvorbu her pro produkty Apple takto velkoryse a své nejlepší hry vydává i pro Mac.

Nesmím zapomenout zmínit také nějaké postřehy přímo ze hry. Hra se hraje opravdu skvěle. Auta sedí na silnici, ve většině případů zatáčí tak jak potřebujete. Jediné, na co je potřeba si více zvyknout, je drift. Pokud si chcete do zatáčky přibrzdit a už máte volant stočený na stranu, auto jde automaticky do driftu. Dostat se z něj chce chvilku přemlouvat klávesu na opačný směr, či pustit plyn, což vás poměrně zbrzdí a najednou máte co dohánět. Pokud si na tento systém zvyknete, tak projíždíte zatáčky jedna báseň a nic vás nemůže rozhodit. Ve hře jsou klasické disciplíny: klasický závod, časovka, vyřazování, projíždění bodů na silnici či nabourávání soupeřů. Každý postup v kariéře je podmíněn odjet sérii na sebe navazujících závodů v různých lokacích a v různém složení. Pokud v kariéře postoupíte, získáváte hvězdičky. Čím více hvězdiček, tím více odemknutých aut a vylepšení dostanete. Více hvězdiček kromě samotné výhry je možno získat splněním bonusových úkolů jako je požadovaný počet bodů za jízdu smykem nebo vyřazení daného počtu soupeřů při předjíždění.

Abyste mohli okusit všechny typy aut, je potřeba mít téměř všechny hvězdy ze všech závodů, což není zrovna lehký úkol, ale pro dohrání kariéry to není nezbytné. Soupeři nejsou kdovíjací chytráci. Zničit je, to je úkol snadný. U aut můžete měnit parametry dostupných výkonových vylepšení, ale vzhledově si zlepšíte jen barvu či nálepky.

Celkový dojem ze hry mám velmi dobrý. Kariéra a celkově všechny typy závodů jsou vyvážené a bez větších chyb. Rozhodně zde nenastane situace, kdy v posledním kole narazíte do sloupku u silnice, všichni vás předjedou a můžete začít znovu. Objekty u silnice jsou zničitelné a o ostatní se nemůžete seknout. Hra je tak dobře hratelná a pokud nevyžadujete perfektní grafiku i zábavná, že se vám bude jen těžko vstávat od počítače. Vždy, když jsem potřeboval někam odejít, v duchu jsem si po deset závodů říkal: „Už jen jeden rychlý závod…“ Po dlouhé době tu máme skvělou arkádu s bezvadnou hratelností za pár korun v Mac App Store.

Asphalt 6: Adrenaline – Mac App Store (5,49 €)
Článek napsal Jakub Čech.
.