Zavřít reklamu

Vlastnit raritní Apple produkty není úplně od věci. Jejich majitelé, kteří je vystaví v různých aukcích, na nich mohou trhnout skutečně značný obnos, který za ně zaplatí mnozí fanoušci a sběratelé. Může se jednat nejen o předchůdce Apple Watch, ale i disketovou mechaniku nebo sadu zdánlivě obyčejných vizitek. 

Seiko „WristMac“ 

Apple Watch společnost představila v roce 2015. Seiko ale svou jistou obdobu chytrých hodinek předvedlo už v roce 1988. Tato japonská společnost byla ostatně lídrem v nasazování různých technologií do svých modelů především digitálních hodinek. Nabízela samozřejmě nejen ty s kalkulačkou, ale klidně i rádiem nebo televizním přijímačem.

wri1.1_5

Unikát tohoto modelu je nejen v tom, že se jedná o NOS stav (new old stock, tedy nenošené staré zásoby), ale v jeho samotné funkčnosti a historii, a to i přes to, že za hodinkami stojí právě Seiko, nikoli Apple. Funkčnost hodinek ale byla právě s počítačem Mac úzce spjata, kdy je na nich možné ukládat telefonní čísla, programovat budíky a také ukládat poznámky. V roce 1991 je pak dostali astronauti NASA raketoplánu Atlantis pro komunikaci s Macintosh Portable a Apple Link. Aukce na ComicConnect trvá až do 18. prosince, takže pokud máte o tento kus historie zájem, můžete si ještě přihodit.

Apple I 

Apple I je považován za první osobní počítač, který ve firmě Apple vznikl. Navrhl jej Stephen Wozniak a Steve Jobs pro osobní účely. Představený byl v dubnu roku 1976 a jeho hodnota je nejen v tom, že byl tím prvním, ale také tím, že ho vzniklo jen 200 kusů. A právě proto se jedná o sběratelský unikát, a to i přes to, že poslední dobou se v různých aukcích objevuje jeden kousek tohoto počítače rok co rok. Ceny se pak pohybují od 400 po 815 tisíc dolarů.

Disketová mechanika 

Apple II byl mikropočítač, který byl populární zejména mezi domácími uživateli a po vydání prvního tabulkového kalkulátoru VisiCalc se začal úspěšně prodávat i firemním zákazníkům. První Apple II byl na trh uveden v květnu 1977 a postupně ho následovaly jeho výkonnější varianty, jakými byly II Plus, IIe, IIc a IIGS. K počítači Apple II byla prodávána i disketová mechanika, která byla letos součástí aukce RR Auction. Nebyla ale samozřejmě zcela obyčejnou, protože tato nesla podpis Woz s legendárním dovětkem Think Different!. A vydražila se za 2 106 dolarů, tedy téměř 50 tisíc Kč.

 

Logická deska Macintosh 128k 

Vzácný a na zakázku vyrobený „obraz“ s originální logickou deskou Macintosh 128k namontovanou na bílém akrylátu, zarámovaný a také podepsaný na předním panelu nesl nejen autogram spoluzakladatelem společnosti Apple Steva Jobse ale i Jefa Raskina. Oba podpisy byly získány původním majitelem osobně: Jobs jej podepsal při prezentaci na Ohio’s Excellence in Government Conference 20. října 1989 a Raskin během soukromého setkání s majitelem v jeho domě na počátku 90. let. Odhadovaná cena byla 40 tisíc dolarů, konečná pak pěkných 132 tisíc dolarů.

Sada vizitek 

Jakou cenu může mít vizitka? Ta Steva Jobse v sadě s dalšími 17, které patřily různým zaměstnancům Applu spolu s poznámkami původního majitele krásných 12 905 dolarů, tedy téměř 300 tisíc Kč. Je ale pravda, že poznámky pocházejí od Chucka Colbyho, tedy osoby, která ovlivnila především Wozniaka. Když ho totiž seznámil se satelitní televizí, tak Woz z Applu odešel a založil společnost vyrábějící univerzální dálková ovládání.

.