Zavřít reklamu

Zatímco získat podpis Steva Wozniaka není nic složitého, s autogramy Steva Jobse to odjakživa bylo o něco horší. Spoluzakladatel Applu proslul mimo jiné svým odporem vůči poskytování autogramů, a proto není divu, že se ceny jeho podpisů na čemkoliv dovedou v aukčních síních vyšplhat do závratných výšin.

Jobsův autogram, který jde do aukce tento týden, patří mezi ty opravdu zajímavé. Aukční síň RR Auction momentálně draží jeden z PowerBooků řady 190cs z poloviny devadesátých let minulého století. Jobsův podpis se v případě tohoto počítače nachází na spodní straně laptopu. Vyvolávací cena činí 1000 dolarů (v přepočtu zhruba 23 tisíc korun), jak to tak ale u aukcí tohoto typu bývá, dá se předpokládat, že v průběhu dražby ještě mnohonásobně poroste.

Podle serveru AppleInsider je Jobsem podepsaný PowerBook 190cs uveden v brožuře aukční síně RR Auction, na webu společnosti se ale (zatím) neobjevil. Steve Jobs ke svému autogramu na spodní straně počítače opatřil ještě věnováním ve znění „Doc, Happy Computing“. Původní vlastník podepsaného PowerBooku se podle všeho nejspíš podílel na pracích na zvuku k animovanému snímku Život brouka z produkce studia Pixar, které Jobs vlastnil. To by do jisté míry vysvětlovalo i Jobsovu ochotu autogram poskytnout.

Jobsův podpis je na ale také do jisté míry paradoxní. Počítač, na kterém se nachází, byl totiž vyroben v době, kdy Jobs v Applu nepůsobil a tudíž na jeho vývoj ani výrobu nijak nedohlížel. PowerBook 190cs se začal prodávat v srpnu roku 1995, jeho prodej byl ukončen v říjnu následujícího roku. Jobs se ale do firmy vrátil až koncem roku 1996 a jejím (původně jen dočasným) ředitelem byl jmenován v září roku 1997.

Jobs se navíc nijak netajil určitou záští, kterou k Applu choval v době, kdy ve firmě nepracoval. Když byl kdysi pozván, aby ke skupině studentů pronesl řeč, požádal ho jeden z posluchačů o podepsání klávesnice Apple Extended Keyboard. Jobs autogram odmítl poskytnout, a prohlásil, že zmíněná klávesnice „představuje vše, co na Applu nesnáší“. Dokonce začal údajně klávesnici zbavovat funkčních kláves se slovy:“Měním svět, klávesnici po klávesnici“. Funkční klávesy nechyběly ani u PowerBooků 190cs, Jobs měl ale v té době zjevně zkrátka své důvody, proč byl ochotný laptop podepsat. Dražba PowerBooku 190cs s podpisem Steva Jobse bude odstartována 12. března.

.