Zavřít reklamu

V rámci operačního systému macOS je k dispozici poměrně nenápadný nástroj s názvem Automator, s jehož pomocí si můžete značně zpříjemnit používání Macu. Jak už lehce vyplývá ze samotného pojmenování, prostřednictvím tohoto programu si můžete vytvářet nejrůznější automatizace, díky čemuž často opakované úlohy dokážete vyřešit například jedním kliknutím. Jak to ale vlastně celé funguje, jaké k tomu potřebujete znalosti a hlavně jak začít?

Automator na 24" iMacu (2021)

Automator – skvělý pomocník jablíčkáře

Pokud denně pracujete na počítači, tak pravděpodobně každým dnem děláte nějaké činnosti pořád dokola. Ačkoliv se nemusí jednat o žádné složitosti, které lze vyřešit prostřednictvím několika kliknutí, tak už jen samotná myšlenka, že by to celé šlo zautomatizovat, zní přímo skvěle. Může jít přitom například o převod obrázkových souborů napříč formáty, sloučení PDF dokumentů, změna rozměrů u obrázků a podobně.

Přesně pro tyto činnosti je nástroj Automator jako stvořený. Jeho největší výhodou však je, že k vytváření jednotlivých automatizací uživatel nepotřebuje žádné znalosti programování. Vše totiž funguje na bázi grafického rozvržení, kdy už jen z dostupné knihovny přetahujete akce v takovém pořadí, v jakém se mají odehrát, případně pouze doplňujete nutné informace. Automator zkrátka otevírá dveře do světa rozsáhlých možností, přičemž už záleží pouze na uživateli, co si z dostupných nástrojů vytvoří.

Co všechno Automator umí

Ještě před tím, než se v rámci Automatoru pustíte do tvorby automatizace, máte na výběr z hned několika možností. Nástroj konkrétně umožňuje tvorbu Sledu úloh, Aplikace, Rychlé akce, Tiskového plug-inu, Akce složky, Upozornění Kalendáře, Plug-inu Přenosu obrázků a Příkazu pro diktování. Následně je už na každém uživateli, pro tvorbu čeho se vlastně rozhodne. Například v případě Aplikace je obrovská výhoda, že si výslednou automatizaci můžete exportovat, přidat do složky k ostatním aplikacím a následně ji volat například prostřednictvím Spotlightu nebo ji spustit z Launchpadu. Parádní možnosti nabízí i takzvaná Rychlá akce. V praxi se jedná o sledy nejrůznějších úloh, které lze přidávat do Finderu, na Touch Bar a do nabídky Služeb. Skrze tuto variantu lze vytvořit například automatizaci pro duplikaci označených souborů a jejich následný převod formátů, což přijde vhod především v případě obrázků. Takto ale vypadá klasický sled úloh, výhodou toho, že se jedná o rychlou akci, je možnost přidání globální klávesové zkratky, na což se můžeme zaměřit v příštích článcích. V praxi to pak funguje velice jednoduše. Stačí pouze označit dané soubory, zmáčknout předem nastavené klávesy a máte hotovo.

Možností je prakticky neomezeně. Zároveň je vhodné zmínit, že si Automator zároveň poradí se zavolám skriptů AppleScript a JavaScript. U toho už je ale nutná pokročilá znalost. V závěru bychom akorát chtěli zmínit, abyste z Automatoru určitě neměli strach. Ačkoliv se na první pohled jeho prostředí může jevit jako matoucí, věřte tomu, že po chvilce hraní diametrálně změníte názor. Ve výše přiložených článcích si můžete prohlédnout zajímavé tipy na využití nástroje.

.