Zavřít reklamu

Jablečný ekosystém nabízí relativně dobře fungující chytrou domácnost s názvem HomeKit. Ta sdružuje všechny chytré doplňky z domácnosti, které jsou s HomeKitem kompatibilní, a uživateli umožňuje nejen jejich snadné ovládání, ale především i správu. Přímo prostřednictvím nativní aplikace tak lze nastavit nejrůznější pravidla, automatizace a obecně tak zajistit, aby byla chytrá domácnost skutečně chytrá a fungovala co možná nejvíce samostatně, což je mimochodem právě jejím cílem. Proč ale něco podobného nemáme například v případě našich iPhonů?

Integrace funkcí HomeKitu do ostatních Apple produktů

Bezesporu by bylo zajímavé vidět, kdyby Apple vsadil na podobné funkce i u svých ostatních produktů. Například v rámci HomeKitu lze nastavit, aby se daný produkt v určitou dobu vypnul či zapnul. Nepřemýšleli jste ale někdy nad tím, že by se v některých situacích dala uplatnit kompletně stejná funkce i u iPhonů, iPadů a Maců? V takovém případě by jednoduše prostřednictvím několika klepnutí šlo nastavit, aby se dané zařízení například každý den v danou hodinu vypnulo/uspalo.

Samozřejmě je jasné, že by něco podobného moc velké využití v praxi asi nenašlo. Když se totiž zamyslíme nad důvodem, k čemu by nám něco podobného vlastně bylo, tak je jasné, že jich vlastně ani moc nenajdeme. Chytrá domácnost ale neslouží pouze pro nastavování časů pro zapnutí či vypnutí. V tomto případě by to bylo skutečně zbytečné. HomeKit však nabízí hned několik dalších funkcí. Klíčovým slovem je samozřejmě automatizace, s jejíž pomocí si dokážeme značně usnadnit naší práci. A právě kdyby automatizace přišla i do jablečných zařízení, teprve pak by něco podobného dávalo smysl.

Automatizace

Příchod automatizace například do iOS/iPadOS by Apple mohl navíc provázat i se samotným HomeKitem. Právě v tomto směru by šlo najít řadu potenciálních využití. Skvělým příkladem by mohlo být například ranní vstávání, kdy například pár minut před probuzením by HomeKit zvýšil teplotu v domě a spolu se zazněním budíku rozsvítil i chytré osvětlení. To lze samozřejmě nastavit již nyní, ale je nutné se spoléhat na pevně stanovený čas. Jak už jsme však uvedlo, takovýchto možností by mohlo být hned několik a prakticky by volba byla opět v rukou jablíčkáře, jak s dostupnými možnostmi vlastně naloží.

iphone x náhled plocha

Podobnému konceptu jde Apple již naproti prostřednictvím nativní aplikace Zkratky, která znatelně zjednodušuje tvorbu nejrůznějších automatizací, kdy uživatel pouze skládá příslušné bloky a vytváří tak jakýsi sled úloh. Zkratky navíc v rámci macOS 12 Monterey konečně dorazily i do jablečných počítačů. Macy každopádně delší dobu disponují nástrojem Automator, s jehož pomocí lze automatizace taktéž vytvářet. Bohužel je ale častokrát přehlížen, jelikož se na první pohled zdá složitý.

.