Zavřít reklamu

Technologický svět se aktuálně potýká s obrovským problémem v podobě nedostatku čipů. Tento problém je navíc natolik rozsáhlý, že se dotýká i automobilového průmyslu, kvůli čemuž automobilky nejsou schopny produkovat dostatek aut. Například i tuzemská Škoda má na odstavných parkovištích několik tisíc vozů, které stále čekají na své dokončení – chybí jim totiž základní čipy. Po představení nejnovějších iPhonů 13 se však nabízí zajímavá otázka. Jak je možné, že nové jablečné telefony se v rámci možností normálně prodávají, zatímco na nový vůz si musíte počkat klidně i rok?

Nový iPhone 13 (Pro) pohání výkonný čip Apple A15 Bionic:

Pandemie a důraz na elektroniku

Jestliže se řadíte mezi naše pravidelné čtenáře, tak vám jistě neunikl článek zdůvodňující současnou krizi s čipy. Ty největší problémy odstartovaly společně s příchodem pandemie onemocnění covid-19, každopádně určité komplikace byly v sektoru výroby čipů (neboli polovodičů) už dávno předtím. Dokonce i média ještě před vypuknutím pandemie upozorňovala na jejich možný nedostatek.

Jaký vliv má ale covid-19 na nedostatek čipů? S vidinou snížení rizika nákazy se firmy přesunuly na takzvaný home office a studenti na distanční výuku. Velká část pracujících a studentů proto operovala přímo ze svých domovů, k čemuž pochopitelně potřebovali kvalitní vybavení. Není tedy divu, že v daném období vzrostla poptávka po počítačích, tabletech, webkamerách a další spotřební elektronice.

Problémy v automobilovém průmyslu

Na začátku pandemie museli být všichni opatrnější i co se týče financí. Některé společnosti totiž propouštěly své zaměstnance a nebylo tak jasné, zdali případně daný jedinec neskončí bez práce. Přesně proto se očekával pokles poptávky na trhu s automobily, na což zareagovali výrobci čipů a svou výrobu začali orientovat na spotřební elektroniku, která byla podstatně žádanější. Přesně tímto by se dalo odpovědět na otázku z důvodu, proč je nyní k dostání nejnovější jablečný telefon, a to dokonce ve čtyřech verzích, zatímco na některé modely aut si holt musíte počkat.

tsmc

Aby toho nebylo málo, tak je tady ještě jeden, podstatně větší problém. Zatímco pandemie se jevila jako spouštěč celé této situace, tak v případě očekávané nižší poptávky to zdaleka nekončí. Výrobcům automobilů schází obyčejné čipy, bez kterých nemohou dokončit své vozy. Jedná se přitom o polovodiče za zlomek ceny celého auta. Logicky však ale bez nich nelze daný model prodat jako kompletní. Nejčastěji se přitom jedná o skutečně primitivní čipy spravující činnost brzd, airbagů či pouhé otevírání/zavírání okének.

Intel zachraňuje automobilový trh! Nebo taky ne?

Jako samozvaný spasitel vystoupil Pat Gelsinger, který je generálním ředitelem společnosti Intel. Ten při své návštěvě Německa sdělil, že koncernu Volkswagen dodá kolik čipů budou jen chtít. Problém je však v tom, že měl na mysli čipy zakládající si na 16nm výrobním procesu. Ačkoliv se tato hodnota může pro jablíčkáře jevit jako pravěká, jelikož již zmiňované iPhony 13 jsou poháněny čipem A15 Bionic s 5nm výrobním procesem, tak opak je pravdou. Automobilky totiž i v dnešní době vsází na ještě starší čipy s výrobním procesem mezi 45 nm až 90 nm, což je právě skutečným kamenem úrazu.

pat gelsinger intel fb
CEO Intelu: Pat Gelsinger

I tento fakt má navíc jednoduché opodstatnění. Elektronické systémy v automobilech jsou většinou až kriticky důležité, a musí proto fungovat v nejrůznějších podmínkách. Přesně proto výrobci doposud spoléhají na sice starší, avšak léty prověřené technologie, pro které není problém bezpečně fungovat nezávisle na aktuální teplotě, vlhkosti, vibracích či nerovnostech na vozovce. Výrobci čipů ale nejsou schopni podobné čipy vyrábět ve velkém, jelikož se od daných časů už dávno posunuli úplně jinam a na něco podobného ani nemají výrobní kapacity. Pro automobilový průmysl by tak bylo nejlepší, kdyby tito technologičtí giganti investovali do zmiňovaných kapacit a začali vyrábět i podstatně starší čipy.

Proč nepostavit továrny na starší čipy?

To bohužel nedává smysl pro samotné výrobce polovodičů, pro které by se jednalo o tučnou investici, od které by po čase opět ustoupili, jelikož se i automobilový průmysl, ač pomalu, posouvá kupředu. Člen představenstva koncernu Volkswagen Group navíc zmínil, že kvůli 50centovým čipům (11 Kč) nemohou prodávat auta v hodnotě 50 tisíc dolarů (1,1 milionu Kč). Přední firmy zaštiťující produkci polovodičů, jako je TSMC, Intel či Qualcomm, během posledních let investovaly miliardy dolarů do zlepšení svých technologií a posunuly se tak raketovým tempem kupředu. Přesně díky tomu dnes máme k dispozici výkonné smartphony a počítače. Tento posun však negativně ovlivňuje automobilový průmysl, který namísto „bezcenných“ čipů, jež potřebuje pro své produkty, má přístup jen k těm modernějším.

S trochou nadsázky by se tedy dalo říct, že automobilky potřebují čip pro iPhone 2G, avšak dostat mohou jen to, co pohání iPhone 13 Pro. Oba segmenty budou muset buďto najít společnou řeč, anebo si automobilky začnou výrobu čipů zaštiťovat samy. Jak se tedy situace bude vyvíjet nadále je pochopitelně nejasné. Jisté pouze je, že návrat do normálu zabere klidně i několik let.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Bohuzel mam uplne jine informace primo od Skoda a VW cipy nechteji ani nove ani stare …. Otazka je proc ze ? Je prece lepsi zakaznika nechat cekat a sponovat cenu.

  Mate primy pristup ke konspiracnim teoriim, gratuluju. Business nefunguje tak, ze si naskladnite par kusu, zvysite cenu a rozbijete si vyrobu.

  Trochu si za to ty automobilky mohou sami. Chápu, že nějakou dobu byla menší poptávka po autech, ale nechápu, že tam nemají člověka, kterej by trochu dokázal vyhlížet do budoucnosti a říct jim, že když ty objednávky zrušej, tak se na ně vrhne někdo jinej a oni si pak prostě budou muset počkat a nebo dokonce v tom horším případě už se k nim ani nedostanou, protože možnosti zkrátka nejsou nekonečné.

  Když to vezmu mam v iphonu čip vyráběny 5nm supermoderním procesem ale když by nebylo TSMC tak si sám Apple nevyrobí ani prd. Intel používá 16nm proces ale má tu výhodu že si čip navrhne a i vyrobí.

  Dokáže někdo z Vás, kritiků, napomoci automobilkám po celém světě předělat jejich software, jejich základní desky a všechny připojené komponenty co používají v autech na nové procesory . Na nové, neodskoušené procesory. A pak si koupíte auto které nemá odskoušený čip. A pak se zamyslete ještě nad jednou skutečností. Proč jsou všechny bankomaty osazené starými procesory a používají jako software windows ce? Proč asi? Proč je účinnější někoho vzít cihlou po hlavě než ho eliminovat atomovkou?

  Neuveriteľné trepanice a tliachanice hodné po 10tom pive. Vôbec, ale vôbec nemám informácie o tom aké čipy používajú auta, alebo bankomaty. Ale už pri tých bankomatoch by som dosť pochyboval o tom, že to má niečo spoločné s nm technológiou. Ale skôr z konštrukciou a technológiou čipov, žiaľ Windows XP ktorý predpokladám že používate alebo Android jednoducho nedokážu fungovať na všetkých typoch procesorov. Ak viete prečo, dobre, ak nie, váš problém… Takže ak dokážu nové moderné riadiace systémy ktoré pracujú nepretržite či už vo výrobných linkách, priemyselnej technike fungovať de facto non-stop. 16nm technológia nie je vôbec prekážkou pre použitie u áut a výhovorky typu “ nie sú odskúšané“ sú síce pravdivé, ale môžu si za to výrobcovia áut, mi nevykladajte, že tepelný manažment batérie, alebo riadenie výkonu pre motor, či navigáciu, alebo rozoznávanie dopravných značiek spracováva procesor veľký ako kufor?! A keď auto stojí na zime, alebo na teplé, ten procesor tak isto pracuje v rozmedzí teplôt -20 +50 minimálne

celý text

Čtěte více.