Zavřít reklamu

V poslední době se poměrně často hovoří o takzvaném globálním nedostatku čipů, potažmo tedy polovodičů. Jedná se o prakticky nejdiskutovanější téma, které se navíc nedotýká pouze světa technologií, ale jde mnohem dál. Počítačové čipy se totiž nacházejí prakticky ve veškeré elektronice, kde zajišťují poměrně důležité role. Nemusí se přitom jednat jen o klasické počítače, laptopy či telefony. Polovodiče lze totiž také najít například v bílé elektronice, v automobilech a dalších produktech. Proč je ale čipů vlastně nedostatek a kdy se situace vrátí do normálu?

Jaký dopad má nedostatek čipů na spotřebitele

Jak již bylo zmíněno výše, nedostatek čipů neboli takzvaných polovodičů hraje obrovskou roli, jelikož se tyto nesmírně důležité komponenty nacházejí prakticky ve všech produktech, na které se dennodenně spoléháme. Přesně proto je také (bohužel) logické, že se celá situace podepíše i na koncových spotřebitelích. V tomto směru se problém rozděluje do několika větví dle toho, o jaký produkt je zrovna zájem. Zatímco u některých produktů, jako jsou například automobily či herní konzole Playstation 5, se může „pouze“ prodloužit doba dodání, tak u jiných věcí, typu spotřební elektroniky, může dojít k nárůstu cen.

Připomeňte si představení prvního čipu Apple Silicon s označením M1. Dnes tento kousek pohání již 4 Macy a iPad Pro:

Co za nedostatkem stojí

Současná situace se nejčastěji připisuje globální pandemie covid-19, která prakticky v řádu dnů změnila svět k nepoznání. Tato verze navíc není daleko od pravda – pandemie byla skutečně spouštěčem aktuální krize. Nutno však podotknout jednu důležitou věc. Částečný problém s nedostatkem čipů je tady již delší dobu, akorát nešel tak úplně vidět. Svůj podíl na tom nese například i rozmach 5G sítí a obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou, která vyústila zákazem obchodu s firmou Huawei. Právě Huawei kvůli tomu nemohl odebírat potřebné čipy od amerických technologických gigantů, kvůli čemuž doslova zahltil objednávkami jiné společnosti mimo USA.

tsmc

Ačkoliv jednotlivé čipy nemusí být úplně nákladné, pokud tedy nepočítáme ty vůbec nejvýkonnější, tak i přesto je v tomto průmyslu obrovské množství peněz. Nejdražší je samozřejmě zhotovení továren, které si nejen vyžádá obrovské částky, ale navíc vyžaduje i rozsáhlé týmy expertů, kteří s něčím podobným mají bohatou praxi. Výroba čipů každopádně jela na plné obrátky i před pandemií – mimo jiné například portál Semiconductor Engineering již v únoru roku 2020, tedy měsíc před vypuknutím pandemie, upozorňoval na možný problém v podobě globálního nedostatku čipů.

Netrvalo to dlouho a změny, které nám covid-19 naservíroval, poměrně rychle vyplavaly na povrch. Aby se totiž zamezilo šíření viru, tak se studenti přesunuli na takzvanou distanční výuku, zatímco firmy zaváděly home office neboli práci z domova. Takovéto náhlé změny si samozřejmě žádají i vhodné vybavení, které je zkrátka potřeba okamžitě. V tomto směru je řeč o počítačích, laptopech, tabletech, webkamerách a podobně. Poptávka po podobném zboží se proto významně navýšila, což způsobilo současné problémy. Příchod pandemie byl tak doslova poslední kapkou, jež odstartovala globální nedostatek čipů. Některé továrny navíc musely fungovat jen v omezeném provozu. Aby toho nebylo málo, tak takzvané zimní bouře poničily hned několik továren na čipy v americkém státě Texas, přičemž ke katastrofě brzdící produkci došlo i v japonské továrně, kde hlavní roli sehrál pro změnu požár.

čip pixabay

Návrat do normálu je v nedohlednu

Na současné problémy se samozřejmě společnosti vyrábějící čipy snaží bleskurychle reagovat. Je v tom ale „drobný“ háček. Vybudovat nové továrny totiž není tak úplně jednoduché a navíc se jedná o nesmírně nákladnou operaci, která si žádá miliardy dolarů a svůj čas. Přesně proto je samozřejmě nereálné přesně odhadnout, kdy by se situace mohla navrátit do normálu. Experti však nakousli, že letošní Vánoce se budeme i nadále potýkat s globálním nedostatkem čipů, přičemž zlepšení se dostaví nejdříve ke konci roku 2022.

.