Zavřít reklamu

Telefon iPhone se za posledních čtrnáct let stal neuvěřitelně výkonným zařízením. Pokud si dnes vezmete do ruky jeho první generaci, budete překvapeni, jak je vlastně pomalá. Ve své době se přitom jednalo o špičkové zařízení. A i když může srovnání rychlosti původního iPhonu s iPhonem 12 vypadat nepatřičně, sám Apple rád udává technologický pokrok jeho novinek vztažených k prvním generacím. 

Udělal tak přitom poměrně nedávno, když uváděl iPad Pro. U něho totiž společnost nezapomněla zmínit, že jeho nový čip M1 nabízí 75× rychlejší výkon „procesoru“ a 1 500× vyšší grafický výkon právě ve srovnání s prvním iPadem. Je to užitečná informace? Rozhodně ne. Jenže zní skutečně působivě. Také proto se YouTube kanál PhoneBuff rozhodl porovnat původní iPhone s tím aktuálním, tedy iPhonem 12.

Dva jiné světy 

Apple iPhone 12 nabízí A14 Bionic čip s 6jádrovým procesorem s rychlostí 3,1 GHz, oproti němu obsahoval první iPhone jen 1jádrové CPU s taktovací frekvencí 412 MHz. RAM paměť je 4 GB vs. 128 MB a rozlišení displeje 320 × 480 pixelů vs. 2532 × 1170. První iPhone měl ukončenou podporu operačního systému ve verzi iOS 3.1.3, aktuální model iPhonu 12 jede na iOS 14.6. Rozdíl mezi oběma zařízeními je 13 let.

iPhone 1

Jak PhoneBuff poznamenal, provedení testu rychlosti mezi iPhony s takto velkým odstupem let byl poměrně složitý. První generace totiž samozřejmě nemůže spouštět nové aplikace, které by jinak normálně byly součástí srovnání. Museli tedy vybrat základní aplikace operačního systému společné pro oba, tedy Fotoaparát, Fotky, Kalkulačka, Poznámky, Safari a App Store.

Test tedy nemůže zcela objektivně výkony obou zařízení srovnat, nicméně i tak výsledek ukázal, že iPhone 12 zvládl veškeré úkony za čas jedné minuty. Prvnímu iPhonu to trvalo 2 minuty a 29 sekund. PhoneBuff také informuje o tom, že museli jeho robota značně zpomalit, aby odpovídal rychlosti systému prvního iPhonu.

Závan nostalgie 

Protože vlastním první iPhone, někdy jej zapnu a prohlížím si jeho operační systém a možnosti. A i když je to spíše otázka velké trpělivosti, vždy na mě dýchne patřičná nostalgie z dob, kdy Apple ještě nebyl tam, kde je nyní. Aby však bylo první iPhone možné používat i u nás, musel být jailbreaknutý, což z něho později udělalo jisté těžítko, protože v souvislosti s neoficiálním systémem je ten ještě pomalejší. I tak, výlet do historie je to pěkný.

V „dřevních“ dobách se však ani Applu úplně nedařilo ladit operační systémy pro starší zařízení. Doplatil na to zejména iPhone 3G, který byl s pozdější aktualizací téměř nepoužitelný. Byl tak pomalý, že jste na to prostě neměli nervy jej používat. Nyní už známe podobu systému iOS 15, který bude dostupný dokonce i na stařičké iPhony 6S. Jestliže zde nicméně dojde k mírnému zpomalení systému, pořád to vzhledem ke stáří zařízení, které bylo představeno již v roce 2015, bude akceptovatelné. 

.