Zavřít reklamu

Jablíčkářskou komunitou nyní proletěla poměrně zajímavá informace o možném výkonu očekávaného čipsetu M2 Max. Ten by se měl světu ukázat hned začátkem roku 2023, kdy jej Apple pravděpodobně představí společně s novou generací 14“ a 16“ MacBooků Pro. O pár měsíců předčasně tak můžeme nahlédnout na to, co nás zhruba čeká. Zároveň z výsledků benchmarkového testu lze víceméně určit, jaká nás čeká budoucnost.

Fanoušci mají od těchto čipů velká očekávání. Když totiž Apple koncem roku 2021 představil přepracovaný MacBook Pro, který se jako vůbec první Mac z portfolia jablečných počítačů dočkal prvních profesionálních čipů ze série Apple Silicon, dokázal tak jablíčkářům doslova vyrazit dech. Čipy M1 Pro a M1 Max totiž výkon posunuly na zcela novou úroveň, což na Apple vrhlo pozitivní světlo. Řada lidí měla o vlastních čipech pochybnosti, kdy konkrétně váhali nad tím, zda gigant dokáže zopakovat úspěch čipu M1 i u náročnějších počítačů, které potřebují daleko větší výkon.

Výkon čipu M2 Max

V první řadě se pojďme zaměřit na samotný benchmarkový test. Ten pochází z benchmarku Geekbench 5, v němž se objevil nový Mac s označením „Mac14,6“. Údajně by se tedy mělo jednat o nadcházející MacBook Pro, nebo dost možná o Mac Studio. Tento stroj podle dostupných dat disponuje 12jádrovým CPU a 96 GB jednotné paměti (MacBook Pro 2021 lze nakonfigurovat s maximálně 64GB jednotnou pamětí).

Čipset M2 Max v benchmarkovém testu získal 1853 bodů v testu na jedno jádro a 13855 bodů v testu na více jader. Přestože jde na první pohled o skvělá čísla, revoluce se tentokrát nekoná. Je totiž důležité pro srovnání uvést současnou verzi M1 Max, která ve stejném testu získala 1755 bodů, respektive 12333 bodů. Testované zařízení navíc běželo na operačním systému macOS 13.2 Ventura. Háček je ale v tom, že ten ještě není ani ve vývojářském beta testování – k dispozici jej má zatím jen Apple pouze interně.

macbook pro m1 max

Blízká budoucnost Apple Silicon

Na první pohled je tedy jasná jedna věc – čipset M2 Max je pouze lehkým vylepšením současné generace. To alespoň vyplývá z uniklého benchmarkového testu na platformě Geekbench 5. Ve skutečnosti nám ale tento pouhý test prozrazuje o něco víc. Základní čip Apple M2 je totiž postaven na vylepšeném 5nm výrobním procesu společnosti TSMC. Již delší dobu se však spekuluje nad tím, zda tomu bude stejně i v případě profesionálních čipsetů s označením Pro, Max a Ultra.

Jiné spekulace totiž uvádějí, že nás brzy čekají velké změny. Apple má údajně své produkty osadit čipy postavenými na 3nm výrobním procesu, což by znatelně zvýšilo jejich výkon a efektivitu. Jelikož ale zmiňovaný test nevykazuje zásadní zlepšení, lze předběžně počítat s tím, že se bude jednat o stejný vylepšený 5nm výrobní proces, kdežto na onu další očekávanou změnu si budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.