Zavřít reklamu

Přechodem Maců z procesorů Intel na vlastní řešení Apple Silicon se cupertinský gigant doslova trefil do černého. Nové Macy si totiž výrazně polepšily a to z hned několika důvodů. Solidně se zvýšil jejich výkon a naopak klesla energetická náročnost. Nové jablečné počítače jsou proto rychlejší a úspornější zároveň, což z nich dělá perfektní parťáky na cesty i do domácnosti. Na druhou stranu si ale přechod na odlišnou platformu vyžádal i svou daň.

Za největší nedostatek Apple Silicon je označována kompatibilita s aplikacemi. Pro využití plného potenciálu těchto Maců je totiž nutné, aby byly jednotlivé programy optimalizovány pro novou platformu, o což se musí pochopitelně postarat jejich vývojáři. Naštěstí vysoká poptávka po těchto Macích žene i vývojáře vstříc potřebné optimalizaci. Následně je tady však ještě jeden poměrně zásadní nedostatek – Macy s takzvaným základním čipem mohou připojit pouze jeden externí displej (v případě Macu mini až dva).

Řešení nepřináší ani druhá generace

Nejprve se očekávalo, že půjde čistě o problém týkající se první pilotní generace. Ostatně právě proto se víceméně počítalo s tím, že s příchodem čipu M2 se dočkáme pořádného zlepšení, díky čemuž by si Macy mohly poradit s připojením více než jednoho externího displeje. Pokročilejší čipy M1 Pro, M1 Max a M1 Ultra totiž tak silně limitovány nejsou. Například MacBook Pro s čipem M1 Max si poradí s připojením až tří externích displejů s rozlišením až 6K a jedním displejem s rozlišením až 4K.

Nedávno odhalené laptopy MacBook Air (M2) a 13″ MacBook Pro (M2) nás ale přesvědčily o opaku – žádné vylepšení se v případě Maců se základními čipy nekoná. Zmiňované Macy jsou v tomto ohledu limitovány úplně stejně jako ostatní Macy s M1. Konkrétně si totiž poradí nanejvýš s připojením jednoho monitoru s rozlišením až 6K při 60 Hz. Zůstává proto otázkou, zda a kdy se dočkáme případné změny. Mnoho uživatelů by totiž rádo připojilo alespoň dva monitory, což jim ale základní jablečné počítače neumožňují.

macbook a lg monitor

Dostupné řešení

Navzdory zmiňovanému nedostatku se i přesto nabízí řešení pro připojení hned několika externích displejů najednou. Na to upozornil Ruslan Tulupov již při testování M1 Maců. U Macu mini (2020) se mu podařilo připojit celkově 6 displejů, v případě MacBooku Air (2020) pak 5 externích obrazovek. Bohužel není to tak jednoduché a bez potřebného příslušenství se v tomto případě neobejdete. Jak sám Tulupov ve svém videu na YouTube ukázal, základem pro zprovoznění byl Thunderbolt 3 dock v kombinaci s řadou dalších adaptérů a DisplayLink redukcí. Pokud byste se totiž snažili monitory připojit napřímo a použili dostupné konektory daného Macu, tak bohužel nepochodíte.

Jak už jsme zmínili výše, stále zůstává nejasné, kdy se dočkáme příchodu podpory pro připojení více externích displejů. Uvítali byste tuto změnu, nebo si bohatě vystačíte s možností připojení jen jednoho monitoru?

.