Zavřít reklamu

Výkon telefonů neustále roste. Skvěle to lze vidět přímo na iPhonech, v jejíchž útrobách tepou vlastní čipsety od Applu z rodiny A-Series. Právě schopnosti jablečných telefonů se v posledních letech výrazně posunuly, kdy navíc prakticky každoročně překračují i možnosti konkurence. Apple je v tomto odvětví zkrátka jedním z nejlepších vůbec. Není se proto čemu divit, že gigant při každoročním představování nových iPhonů věnuje část prezentace i novému čipsetu a jeho novinkám. Poměrně zajímavý je však pohled na počet jader procesoru.

Jablečné čipy si zakládají nejen na samotném výkonu, ale i celkové úspornosti a efektivitě. Například při představení nového iPhonu 14 Pro s A16 Bionic byla vyzdvihována zejména přítomnost 16 miliard tranzistorů a 4nm výrobní proces. Tento čip jako takový disponuje 6jádrovým CPU, se dvěma výkonnými a čtyřmi úspornými jádry. Když se ale podíváme pár let zpět, například na iPhone 8, velký rozdíl v tomto nespatříme. Konkrétně iPhone 8 (Plus) a iPhone X byly poháněny čipem Apple A11 Bionic, který stejně tak stavěl na 6jádrovém procesoru, opět se dvěma výkonnými a čtyřmi úspornými jádry. Přestože výkon neustále vzrůstá, počet jader se dlouhodobě nemění. Jak je to možné?

Proč roste výkon, když se nemění počet jader

Otázkou tedy je, proč se vlastně nemění počet jader, zatímco výkon každoročně roste a neustále tak překonává pomyslné limity. Pochopitelně se výkon neodvíjí jen od počtu jader, ale záleží na mnoha faktorech. Bezesporu největší rozdíl je v tomto konkrétním ohledu způsoben rozdílným výrobním procesem. Ten se udává v nanometrech a určuje vzdálenost jednotlivých tranzistorů od sebe na samotném čipu. Čím blíže tranzistory k sobě jsou, tím více je pro ně místa, což ve výsledku opět maximalizuje celkový počet tranzistorů. Právě v tom je zcela zásadní rozdíl.

Například zmiňovaný čipset Apple A11 Bionic (z iPhonu 8 a iPhonu X) si zakládá na 10nm výrobním procesu a celkově nabízí 4,3 miliardy tranzistorů. Když jej tedy postavíme vedle Apple A16 Bionic s 4nm výrobním procesem, můžeme ihned vidět poměrně zásadní rozdíl. Aktuální generace tedy nabízí téměř 4x více tranzistorů, což je pro finální výkon naprostou alfou a omegou. Dobře to jde vidět i při srovnání benchmarkových testů. iPhone X s čipem Apple A11 Bionic v Geekbench 5 získal 846 bodů v testu na jedno jádro a 2185 bodů v testu na více jader. Naopak iPhone 14 Pro s čipem Apple A16 Bionic dosahuje 1897 bodů, respektive 5288 bodů.

apple-a16-17

Operační paměť

Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na operační paměť, která v tomto případě hraje taktéž poměrně důležitou roli. V tomto ohledu si však iPhony výrazně polepšily. Zatímco iPhone 8 disponoval 2 GB, iPhone X 3 GB či iPhone 11 4 GB, u novějších modelů už najdeme dokonce 6GB paměť. Na tu Apple vsází od iPhonu 13 Pro a to u všech modelů. Ve finále navíc důležitou roli hraje i softwarová optimalizace.

.