Zavřít reklamu

Sotva nové iPady zamířily do Apple Store, tak se objevily benchmarky výkonu. Omlazené tablety se mohou výkonem směle měřit s posledními modely iPhonů.

Očekávaný a analytiky předpovídaný iPad mini páté generace spolu se spíše nečekaným oživeným iPadem Air dostaly do vínku procesory A12 Bionic. Dobře víme, že jde o výkonově v podstatě bezkonkurenční procesory na platformě ARM a Apple díky nim má stále navrch. Tablety tak ani výkonem nemohly příliš zklamat.

První benchmark na známém serveru Geekbench na sebe nenechal dlouho čekat. Tablet s modelovým označením iPad11,2 odhalil, co dokáže. A čísla jsou více než zajímavá. Nový model iPadu je osazen šestijádrovým procesorem o taktu 2,49 GHz a 3 GB RAM. Zatímco frekvence je stejná jako u iPhonů, RAM je o celý gigabajt méně. Na druhou stranu je to přesně o gigabajt více, než má základní iPad 9,7″.

Momentálně je otázkou, zdali se pod modelovým označením iPad11,2 skrývá nový iPad Air anebo iPad mini 5. Na druhou stranu specifikace obou tabletů jsou v téměř totožné, takže o přesné určení tabletu ve výsledku až tak nejde.

newipadgeekbenchscore-800x738

Nové iPady září výkonem, výsledky však berme s rezervou

V testu jednoho jádra tedy iPad 11,2 obdržel 4 806 bodů a v testu více jader pak 11 607 bodů. To je více méně shodné se současnými iPhony a není divu, když mají stejný procesor. Pár bodíků navíc můžeme přisoudit lepší optimalizaci iOS 12.2, která dle všeho běží na testovaném tabletu.

Jako pokaždé je však nutné brát výsledky Geekbench s rezervou. Už párkrát se na tomto serveru objevily falešné testy, které však dokázali moderátoři rychle odstranit a stáhnout. Dalším důvodem je pak fakt, že syntetické testy nikdy reálně neodpovídají schopnostem hardwaru zpracovávat denní úkoly. Proto se odporučuje brát s rezervou nejen testy tabletů samotných, ale i třeba se vyvarovat přílišnému srovnávání s počítači. Zejména stolní počítače jsou výkonem a zejména paralelizací stále jinde, ač nám reklamy mohou tvrdit opak.

iPad Air 2019
.