Zavřít reklamu

Ačkoli Apple ohlásil, že iPady rostly nejrychleji za posledních šest let, stále to neznamená konec klasických počítačů. Konkurence tabletů se totiž skrývá v našich kapsách.

Statistická data zpracovaná firmou Digitimes Research odhalují, že naopak zájem o tablety celosvětově opadá. Dle aktuálních dat poté analytici předpovídají až 8,7 % pokles v následujícím druhém čtvrtletí letošního roku. Tablety však neohrožují tradiční počítače, nýbrž smartphony.

Za uplynulé čtvrtletí bylo dodáno 37,15 milionů tabletů. Oproti Vánoční sezóně ve čtvrtém čtvrtletí roku 2018 šlo o 12,8 % pokles, na druhou stranu v meziročním srovnání celkový počet tabletů přeci jen vzrostl o 13,8 %. Zásluhy na tom má primárně společnost z Cupertina.

Nové modely iPadů, tedy iPad Air (2019) a iPad mini 5, výrazně pomohly posílit poptávku. Nebyla to však jediná zařízení, kterým se dařilo. Konkurence slavila také úspěch a to zejména čínská firma Huawei se svým tabletem MediaPad M5 Pro.

Králem na poli tabletů však i nadále zůstává Apple. Druhou příčku nakonec překvapivě obsadil právě zmíněný Huawei, který vystřídal korejský Samsung. Odhady pro další čtvrtletí předvídají, že žebříček nejúspěšnějších výrobců tabletů se nezmění.

iPady a ostatní narůstají v úhlopříčce

Mezitím ale narůstá úhlopříčka smartphonů a menší tablety pomalu ustupují z trhu. V prvním čtvrtletí tak celých 67 % tabletů mělo úhlopříčku přes 10“. Poprvé v historii této kategorie tak zařízení o 10 a více palcích měla přes 50 % podíl na celkových prodejích.

Pole procesorů opět ovládl Apple se svým Ax SoC procesory. Cupertinské iPady tak potvrzují svou nadvládu. Druhou příčku zaujal svými ARM procesory Qualcomm, který mimo jiné vyrábí i modemy, a třetí se umístil MediaTek se svými čipsety. Poslední jmenovaná firma dodává komponenty pro 7“ a 8“ tablety od Amazonu, které se těší oblibě zejména v USA.

Na trhu s tablety lze tedy vypozorovat několik dlouhodobých trendů. Menší úhlopříčky ustupují narůstajícím displejům smartphonů a hybridním phabletům. Stále více uživatelů volí úhlopříčky 10 a více palců, pravděpodobně jako náhradu přenosných počítačů. A pokles prodejů může také znamenat, že uživatelé nejsou ochotni obměňovat svůj tablet tak často, jako to dělají u smartphonů.

iPad Pro 2018 front FB

Zdroj: phoneArena

.