Zavřít reklamu

Přestože se v kuloárech o příchodu nových AirPods v letošním roce vůbec nešušká, v kódu včera vydané RC bety iOS 16.4 se zmínky o těchto sluchátkách přeci jen objevily. Apple navíc z kódu nezapomněl odstranit jen kódové označení sluchátek jako takových, ale taktéž jeho pouzdra, takže je jasné, že jej bude jako již tradičně prodávat i samostatně. Háček je ale v tom, že co bude nové, vlastně vůbec nové být nemusí.

Jestli se nad něčím v souvislosti s AirPods v poslední době spekulovalo, pak to byl příchod jakési superlevné generace, kterou by Apple konkuroval o poznání levnějším značkám. Ta sice měla dorazit až příští rok, ale vzhledem k tomu, že se AirPods 3 prodejně podle dostupných informací příliš nedaří a Pro 2 také není žádná sláva v porovnání s předešlými generacemi, může Apple vytáhnout toto eso z rukávu už letos. Slovo eso je nicméně možná až přehnaně optimistické. Je totiž čím dál tím pravděpodobnější, že ony superlevné AirPods budou ve skutečnosti jen „převlečené“ AirPods 2, kterým buď zůstane stejný kabátek, ale dostanou výkonnější hardware, nebo dostanou kabátek AirPods 3, avšak při zachování starého hardware, čímž by levné AirPods od AirPods 3 dokázal Apple dokonale odlišit. O poznání pravděpodobnější se přitom jeví varianta číslo 2 a to z jednoho prostého důvodu, kterým jsou výrobní náklady. Dělat jeden typ těla a pouzdra se totiž zkrátka vyplatí mnohem víc. Upgradované pouzdro, které se 100% dočká přechodu z Lightningu na USB-C, pak bude pasovat k oběma verzím a Applu tak už bude stačit aktualizovat jen pouzdro AirPods Pro, konektor v AirPods Max a přechod u sluchátek je hotov.

Ačkoliv v tuto chvíli samozřejmě nevíme, jakou cestou se Apple vydá, už nyní lze říci, že inovativní nebo alespoň nová v pravém slovasmyslu rozhodně nebude. A to je zkrátka škoda. Každá zajímavá změna, byť je například u designu sebemenší, totiž dává danému produktu nezaměnitelné kouzlo a jablíčkáře mnohdy nutí k jeho koupi. Zde si však Apple zřejmě nechá utéci příležitost k zaujetí mezi prsty a bude spoléhat zkrátka jen na to, že to, co dávalo smysl dřív, bude dávat smysl i nyní díky nízké ceně. Historie ale ukazuje, že tomu tak být rozhodně nemusí. Ostatně, skvělým příkladem jsou iPhony mini navazující na věhlas iPhonů 5, potažmo iPhony SE 3. Daleko nemusíme chodit ale ani od audia. Vždyť AirPods jsou v současnosti u řady prodejců ve všech verzích k dostání za ceny výrazně nižší ceny než které si za ně účtuje Apple, ale stejně prodejně svým způsobem tápou. Přitom když se před pár lety dostaly do slev, jednalo se o naprostý prodejní hit. Možná je tedy na čase tak trochu pozměnit recepturu, aby vše lidem zase začalo chutnat tak, jak tomu bylo předtím.

  • Apple produkty lze zakoupit například na Alze, u iStores či Mobil Pohotovost (U Mobil Pohotovost lze navíc využít akce Koupíš, prodáš, prodáš, splácíš, v rámci které lze iPhone 14 získat už od 98 Kč měsíčně)
.