Zavřít reklamu

Zjednodušit a zrychlit psaní na iPhonu, to má být hlavním cílem aplikace Brevity. Jak se jí to daří?

Aplikace Brevity je založena na tom, že jednotlivá slova mohou být identifikována za pomoci méně písmen. Vylepšený slovník T9, chcete-li. Napíšete-li například „plk“, Brevity předvídá slova a nabídne v malém okénku několik možností – aplikace, ampulka, aplikuj, aplikuje atd. A tak to funguje pokaždé, když začnete psát.

Přepnout na požadovaný jazyk lze jednoduše – stisknete tlačítko zeměkoule na klávesnici. Aplikace je v češtině, angličtině a dalších světových jazycích. Celkem je k dispozici 10 slovníků/10 jazyků. Díky tomu je možné psát třeba cizojazyčnou korespondenci, protože slovník vám napoví správnou gramatiku.

Brevity write psaní iPhone
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Celá aplikace je ve formě poznámek. Můžete jich psát neomezené množství a jednotlivě je mazat. Pokud jste přímo v poznámce, rychle píšete. O nic jiného se Brevity ani nesnaží. Zapsaná poznámka je ve formě čistého textu bez jakéhokoliv formátování. Jedno tlačítko je zde jako funkce „zpět“ a druhé otevírá několik možností. Můžete poznámku zavřít a smazat, zavřít a uložit, zkopírovat celý její text a poslat text emailem, nebo zprávou. V globálním nastavení v seznamu poznámek lze ještě nastavit font předvídání slov a průhlednost celé tabulky slov, odstranění špatně napsaných slov a umístění tlačítka zpět.

Nápad s předvídáním slov při napsání jen několika písmen je dobrý, předvídání funguje bez problémů. Subjektivně po prvním spuštění ale Brevity zaostává dokonce i za automatickým doplňováním slov v iOS, které se mi zdálo rychlejší. Je to věc názoru, někomu bude Brevity vyhovovat více, protože „psavce“ neruší. Prvních několik dní či týdnů (v závislosti na intenzitě používání) výběr slova zdržuje. A pokud se překlepnete, další zdržení je na světě. V delším časovém horizontu se aplikace „přizpůsobí“ vašemu slovníku. Nejčastěji používaná slova vám bude nabízet jako první v seznamu, stačí napsat pouze dvě písmena a už se objeví požadované slovo. Schválně si zkuste napsat stejnou větu dvakrát.

Vybírání slov, jak můžete vidět na obrázku, je z měnící se tabulky a na slovo stačí tapnout.

Pokud by aplikace Brevity přišla i s nějakým vylepšením vybíraných slov, určitě by na tom byla ještě lépe. Autorům bych mohl vytknout to, že pokud je psané slovo na prvním místě a vy zmáčknete mezerník, (jako to logicky děláte u autokorektury v iOS) tak aplikace ono první slovo nevloží. Musíte na něj vždy klepnout. A to je nevýhoda Brevity. V angličtině je vše o něco jednodušší, nemusíte se totiž starat o háčky a čárky, tudíž je vše rychlejší. Pokud vývojáři přijdou s nějakým ani ne revolučním, ale chytrým výběrem slov jinak než klepnutím přímo na slovo, může být Brevity malou revolucí v psaní. Ovšem stále mám naději, aplikace není moc stará a nyní se nachází ve verzi 1.1 pro iPhone i iPad. Uvidíme, co UnderWare LLC do budoucna s aplikací vymyslí, zatím však zůstávám u klasického psaní.
Podle vývojářů z UnderWare LLC se aplikace hodí pro lidi s poruchou motoriky, několik škol už Brevity zakoupilo pro studenty s postižením nebo poruchou motoriky.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/brevity-ultrafast-text-editor/id424431516?mt=8″]
[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/brevity-editor-hd-fast-typing/id604915422?mt=8″]

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více