Zavřít reklamu

Bude jednou planeta Země lidstvu malá? Elon Musk a jiní si myslí, že kolonizace ostatních těles v solárním systému je jedinou možností, jak zajistit přežití našeho druhu v případě nějaké kataklyzmatické události. Co když nám ale bude nakonec malá i celá soustava? Otázku osídlování jiných hvězdných systémů řeší také hra Space Haven. Projekt s retro estetikou vám dá zakusit to, o obnáší příprava takové mise, a jak extrémně náročný je její úspěšný průběh. V temnotě kosmu se totiž neskrývají jen asteroidy plné vzácných kovů, ale i vesmírní piráti, pobláznění kanibalové a ze Země dobře známá obyčejná smůla.

Space Haven navazuje na tradici mikromanažerských her v podobě Rimworldu nebo Dwarf Colony. To znamená, že při konstrukci a vedení vašeho mezihvězdného plavidla budete mít na výběr z nepřeberného množství různých možnosti. Ty se rýsují už při samotných návrzích mnohogenerační vesmírné lodě. Space Haven vás nenutí do nějakých předem připravených půdorysů a dává vám absolutní svobodu. Vesmírné plavidlo přece nemusí být aerodynamické, nic vám tak nebrání v tom konstruovat ho do těch nejabsurdnějších tvarů. Jediné limitace, které vám hra klade, jsou ty v podobě množství dostupných zdrojů a uspořádání jednotlivých vnitřních části. Ty sice můžete skládat do efektních mnohostěnů, to vám ale k ničemu nebude, pokud se nedokáži efektivně postarat o posádku.

Vaším hlavním a jediným úkolem je přepravit lidský náklad do kolonií, které se nachází na mnoho světelných let vzdálených planetách. Lidský náklad tak musíte mimo jiné zásobovat čerstvým vzduchem, jídlem, přístupem k elektřině a teplem. Vesmír je krutý a bez pomoci by vaše posádka skonala co nevidět. K tomu na vás navíc čeká spousta různých náhodných událostí, které ověří, jak dobrým manažerem jste se během hraní stali.

Hru Space Haven můžete zakoupit zde

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více