Zavřít reklamu

Carrier IQ – tento název se momentálně skloňuje ve všech mobilních médiích. Byl objeven v Androidu, Blackberry a ani iOS se mu také nevyhnul. O co se jedná? Tento nenápadný software či “rootkit”, jež je součástí firmware telefonu, sbírá informace o užívání telefonu a může logovat každé vaše kliknutí.

Celá tato aféra začala objevem výzkumníka Trevora Eckharta, který na videu na YouTube demonstroval aktivitu toho špióna. Za vývojem tohoto software stojí stejnojmenná firma a jejími zákazníky jsou mobilní operátoři. Carrier IQ umí zaznamenávat prakticky vše, co na telefonu děláte. Kvalitu hovorů, vytočená čísla, sílu signálu nebo vaši polohu. Tyto nástroje využívají operátoři zpravidla pro zlepšení svých služeb, ale seznam dále pokračuje vysoce nad rámec informací, které operátoři potřebují pro spokojenost zákazníků.

Program totiž může zaznamenávat i vytočená čísla, čísla, která jste zadali a nevytočili, každé napsané písmeno v e-mailech nebo adresu, kterou jste zadali v mobilním prohlížeči. Zní vám to jako Velký bratr? Podle stránek výrobce se program nachází ve více jak 140 milionech mobilních zařízeních po celém světě. Najdete ho v telefonech s Androidem (s výjimkou telefonů řady Nexus od Google), Blackberry od RIM i iOS.

Apple se nicméně od CIQ distancuje a v iOS 5 jej skoro ve všech zařízení odstranil. Výjimkou je pouze iPhone 4, kde ovšem lze získávání dat vypnout v aplikaci Nastavení. Poté, co se provalila přítomnost Carrier IQ v telefonech, všichni výrobci se snaží od něj dát ruce pryč. Například HTC tvrdí, že přítomnost software vyžadovali američtí operátoři. Ti se zase brání, že data využívají pouze pro zlepšení svých služeb, nikoliv ke sbírání osobních dat. Americký operátor Verizon nepoužívá CIQ vůbec.


K situaci se vyjádřila i společnost v centru dění, Carrier IQ, a tvrdí: „Měříme a shrnujeme chování zařízení, abychom pomohli operátorům zlepšovat jejich služby.“Společnost popírá, že by software zaznamenával, ukládal nebo odesílal obsah SMS zpráv, e-mailů, fotografie nebo videa. Stále však zůstává mnoho nezodpovězených otázek, například proč jsou zaznamenávány stisknutí virtuálních i fyzických tlačítek a kláves. Částečné vysvětlení je zatím pouze to, že stisk určité sekvence kláves mohou využít servisoví pracovníci, čímž mohou vyvolat zaslání diagnostických informací, stisknutí jsou přitom pouze logovány, nikoliv však ukládány.

Mezitím se o situaci začaly zajímat i vyšší autority. Americký senátor Al Franken si již vyžádal vysvětlení společnosti a podrobný rozbor, jak onen software funguje, co vše zaznamenává a která data jsou předávány třetím stranám (operátorům). Aktivní byli i němečtí regulátoři a stejně jako kancelář amerického senátora vyžaduje podrobné informace od Carrier IQ.

Přítomnost softwaru totiž například porušuje americký zákon o odposlouchávání a počítačových podvodech. V současné době již byly podány žaloby k federálnímu soudu v americkém Wilmingtonu třemi místními právnickými firmami. Na straně obžalovaných jsou tamní operátoři T-Mobile, AT&T a Sprint, stejně tak výrobci mobilních zařízení Apple, HTC, Motorola nebo Samsung.

Apple již minulý týden přislíbil, že v následujících aktualizacích iOS odstraní Carrier IQ úplně. Pokud máte v telefonu nainstalovaný iOS 5, nemusíte se bát, CIQ se vás již netýká, pouze majitelé iPhone 4 je musí vypnout manuálně. Tuto možnost naleznete v Nastavení > Obecné > Diagnostika a využití > Neodesílat. O dalším vývoji kolem Carrier IQ vás budeme nadále informovat.

Zdroje: Macworld.com, TUAW.com

Příležitostný překladatel, hudebník a velký milovník jablečného železa.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    pouze v IOS 5 to je vypnute a jde zapnout/vypnout. v IOS 3,4 to je skryte a nelze bez jailbreaku vypnout – presto to v IOS 3,4 stale komunikuje… upgradujte si iphone na 5.x nebo vypnete svuj iphone, nebo se smirte, ze jste cislem na carrier iq web strance…

celý text

Čtěte více.