Zavřít reklamu

Oblíbená česká aplikace Ventusky zobrazuje značné množství dat o počasí (nechybí například vývoj srážek, větru, teplot či sněhové pokrývky). Od dnešního dne navíc nově zobrazuje také data o kvalitě ovzduší. Díky spolupráci s Finským meteorologickým ústavem (FMI) česká firma zpřístupnila značné množství dat o kvalitě ovzduší pro celý svět. Pro Evropu jsou data k dispozici ve vysokém rozlišení 8 km.

Uživatelé si mohou prohlédnout očekávané koncentrace všech významných znečisťujících látek v ovzduší. Jedná se například o oxid dusičitý  (NO2), který produkují hlavně spalovací motory aut. Naopak SO2 a CO produkují hlavně teplárny a elektrárny při spalování fosilních paliv. Polétavý prach (PM10 a PM2.5) potom pochází z celé řady činností, např. ze spalování uhlí, ropy, dřeva, těžby surovin atd. Tyto látky jsou při vyšších koncentracích velmi nebezpečné pro lidské zdraví a je tak důležité je sledovat. Na Ventusky se uživatelé dozví, jaké se očekávají jejich hodnoty v následujících pěti dnech a v jakých oblastech budou koncentrace nejvyšší nebo nejnižší.

no2

Data jsou veřejně přístupná všem návštěvníkům na webu Ventusky.com nebo v nativní aplikaci na iPhone a iPad. Informace mají za cíl zvýšit povědomí návštěvníků o nebezpečných látkách v ovzduší a pomoci jim přizpůsobit denní aktivity ve znečištěných oblastech.

co

 

.