Zavřít reklamu

Bylo to 9. srpna 2011, kdy Apple spolu s iPhonem 4S představil světu i svého virtuálního asistenta, kterého pojmenoval Siri. Ten je nyní součástí jeho operačních systému iOS, iPadOS, macOS, watchOS a tvOS, funguje ale i na zařízeních HomePod nebo AirPods, a i když už mluví více jak dvaceti jazyky a je podporován ve 37 zemích světa, čeština a Česká republika mezi nimi pořád chybí. 

Siri můžete požádat o poslání zprávy z iPhonu, puštění vašeho oblíbeného seriálu na Apple TV nebo třeba zahájení cvičení na Apple Watch. Ať potřebujete cokoli, Siri vám v tom pomůže, stačí jí říci. Můžete tak ale samozřejmě udělat v jednom z podporovaných jazyků, mezi kterými naše mateřština přítomna není. Chybí např. i slovenština nebo polština.

Když Apple v roce 2011 Siri oficiálně uvedl, uměla jen tři jazyky. Jednalo se o angličtinu, francouzštinu a němčinu. 8. března 2012 však přibyla japonština, o půl roku později italština, korejština, kantonština, španělština a mandarínština. Bylo to v září 2012 a po následné tři roky bylo v tomto ohledu ticho po pěšině. Až 4. dubna 2015 přibyla ruština, dánština, nizozemština, portugalština, švédština, thajština a turečtina. O dva měsíce později přišla norština, a na konci roku 2015 ještě arabština. Na jaře roku 2016 se Siri dále naučila i finsky, hebrejsky a malajsky. 

Na konci září 2020 se čile spekulovalo o tom, že během roku 2021 se Siri rozšíří o ukrajinštinu, maďarštinu, slovenštinu, češtinu, polštinu, chorvatštinu, řečtinu, vlámštinu a rumunštinu. Bylo tomu právě z toho důvodu, že společnost najímala do svých kanceláří lidi plynně mluvící těmito jazyky. Protože ale nelze z dat vydávání nových jazyků vyčíst žádnou pravidelnost, můžeme se o podpoře naší mateřštiny dočkat už na WWDC22, ale také nikdy. I když je pravda, že loni v červnu už se na stránkách Applu o Siri začalo konečně něco dít.

Čeština je rozšířenější než jiné podporované jazyky 

Pro nás je to samozřejmě škoda, protože nám tím společnost ubírá na funkcionalitě. Přitom už hlasového asistenta poskytl i o poznání menším zemím. Dle české Wikipedie mluví češtinou 13,7 milionu lidí. Apple ale Siri podporuje v Dánsku a Finsku, kdy každý tento jazyk má jen 5,5 milionů mluvících, nebo Norsku, kdy tamní řečí mluví 4,7 milionů lidí. Je ale pravdou, že menší je už jen Švédsko, které má 10,5 milionů lidí mluvících švédštinou a následné státy už jsou hodně přes 20 milionů. Problém češtiny je však v její složitosti a květnatosti, a to včetně různých nářečí, které pravděpodobně Applu činí problémy.

Kompletní podporu pro Siri a seznam zemí, ve kterých je oficiálně dostupná, najdete na stránkách Applu.

.