Zavřít reklamu

O tom, že virtuální hlasová asistentka Siri od Applu je skvělý nápad, není nejmenších pochyb. O něco horší je ale uplatnění tohoto nápadu v praxi. I po letech vylepšování a práce má Siri své neoddiskutovatelné mouchy. Jak by ji Apple mohl vylepšit?

Siri se stává čím dál významnější součástí Apple ekosystému, mnozí jí ale ledacos vytýkají. Když spatřil světlo světa chytrý reproduktor z produkce jablečné společnoti Home Pod, řada odborníků i laických uživatelů nad ním vyřkla verdikt ve znění:“Skvělý reproduktor – jen je škoda Siri“. Zdá se, že v tomto směru Apple potřebuje dohnat své konkurenty a inspirovat se u nich.

Apple má nezanedbatelnou zásluhu na způsobu, jakým se hlasové asistentky staly součástí životů lidí. O hlasové asistentce se v Applu mluvilo dlouho, mezi lidi se ale dostala až v roce 2011 jako součást iPhonu 4s. Od té doby sice urazila slušný kus cesty, další kus má ale před sebou.

Podpora více uživatelů

Multi-user support je něco, co by mohlo při správném postupu vyšvihnout Siri na vrchol žebříčku osobních asistentek – obzvlášť potřebná by tato funkce byla u HomePodu. U zařízení, jako jsou Apple Watch, iPhone, či iPad, není rozpoznání více uživatelů nutnost, u HomePodu se ale předpokládá, že jej bude využívat více členů domácnosti nebo zaměstnanců pracoviště – na škodu by podpora multi-user nemusela být ani u Macu. I když se to na první pohled může zdát jako nepříliš bezpečné, opak je pravdou, protože pokud se Siri naučí od sebe odlišovat jednotlivé uživatele, sníží se tím pravděpodobnost neoprávněného přístupu k citlivým datům. O tom, že multi-user funguje u hlasových asistentek skvěle, svědčí konkurenční Alexa nebo Google Home.

Ještě lepší odpovědi

Na téma schopnosti Siri odpovídat na nejrůznější otázky byl již vymyšlen nespočet vtipů a i ti nejzarytější fanoušci cupertinské společnosti a jejích výrobků uznávají, že v této disciplíně Siri skutečně příliš neexceluje. Pokládání otázek ale slouží nejen k zábavě – může značně zrychlit a zpohodlnit proces vyhledávání základních informací na webu. V oblasti zodpovídání otázek zatím bezkonkurenčně vede Google Assistant, s trochou snahy a investice do výzkumu a vývoje ze strany Applu by ho ale Siri mohla snadno dohnat.

„Siri, zahraj…“¨

Příchod HomePodu ještě více zesílil nutnost propojení Siri s hudebními aplikacemi. Je logické, že Apple upřednostňuje spolupráci s vlastní platformou Apple Music, ale ani zde není výkon Siri nejlepší, obzvlášť ve srovnání s konkurencí. Siri vykazuje problémy s rozpoznáním hlasu, názvů skladeb a dalších prvků. Podle serveru Cult Of Mac pracuje Siri spolehlivě 70 % času, což zní skvěle jen do doby, než si uvědomíte, jak málo člověk stojí o každodenně používanou technologii, která však selhává ve třech případech z deseti.

Siri překladatelka

Překládání patří mezi směry, v nichž se Siri rapidně zlepšila, stále zde však má své jisté rezervy. V současné chvíli dokáže překládat z angličtiny do francouzštiny, němčiny, italštiny, standardní čínštiny a španělštiny. Jedná se ale pouze o jednosměrné překládání a překlady nefungují u britské angličtiny.

Integrovat, integrovat, integrovat

Je logické, že Apple po svých zákaznících chce, aby primárně využívali jablečné produkty a služby. Blokování služeb třetích stran u HomePodu je nepříliš vítané, ale pochopitelné opatření. Ale neudělal by Apple lépe, kdyby umožnil integraci Siri s aplikacemi a službami třetích stran? Tato možnost sice od roku 2016 oficiálně existuje, její možnosti jsou však poměrně omezené, v některých směrech Siri zcela selhává – nelze jejím prostřednictvím například aktualizovat status na Facebooku nebo odeslat tweet. Počet aktivit, které můžete vyvíjet prostřednictvím Siri s aplikacemi třetích stran, je v současnosti o poznání nižší, než kolik jich nabízí Alexa od Amazonu.

homepod

Více možností časování

Možnost nastavení více časových odpočtů se může zdát jako maličkost. Je to však zároveň tím nejjednodušším, co by Apple v zájmu vylepšování Siri mohl udělat. Nastavení více časomír najednou pro vícero úkolů je klíčové nejen u vaření – a zároveň je to něco, co například Google Assistant a Alexa od Amazonu zvládají s přehledem.

Jak moc je Siri špatná?

Siri není špatná. Ve skutečnosti je Siri vlastně pořád ještě hodně oblíbenou virtuální hlasovou asistentkou, a právě proto si zaslouží více péče a neustálé vylepšování. Ve spojení s HomePodem by pak měla potenciál s přehledem převálcovat konkurenci – a není důvod, proč by právě o toto vítězství neměl Apple usilovat.

Zdroj: CultofMac

.