Zavřít reklamu

Koncept chytré domácnosti se za poslední roky výrazně rozrostl. Od pouhého osvětlení jsme se dostali o hned několik kroků vpřed, kdy dnes už máme k dispozici například i chytré termostatické hlavice, zámky, meteostanice, systémy vytápění, senzory a mnoho dalších. Takzvaný smart home je skvělou technologickou vychytávkou s jasným cílem – usnadnit lidem jejich každodenní život.

Pokud se o samotný koncept zajímáte a případně s ním máte nějaké zkušenosti, pak možná víte, že při stavění vlastní chytré domácnosti můžete narazit na poměrně zásadní problém. Dopředu je totiž nutné si uvědomit, na jaké platformě vám vlastně poběží a podle toho také musíte vybírat jednotlivé produkty. Apple pro tyto případy nabízí vlastní HomeKit, případně populární alternativou je také využití řešení od Googlu či Amazonu. V praxi to pak funguje poměrně jednoduše. Pokud máte domácnost postavenou na jablečném HomeKitu, nemůžete použít zařízení, které není kompatibilní. Tento problém naštěstí řeší zbrusu nový standard Matter, jehož cílem je odstranit tyto pomyslné mantinely a chytrou domácnost.

HomeKit iPhone X FB

Nový standard Matter

Jak už jsme zmínili výše, aktuální problém chytré domácnosti spočívá v jejím celkovém roztříštění. Zmiňovaná řešení od Applu, Amazonu a Googlu navíc nejsou jediná. Následně totiž s vlastními platformami přichází i menší výrobci, což způsobuje ještě větší zmatek a problémy. Právě to má řešit Matter a koncept chytré domácnosti sjednotit, od čehož si lidé slibují celkové zjednodušení a zpřístupnění. Ačkoliv podobné ambice měly už i dřívější projekty, tak Matter je v tomto trošku odlišný – stojí za ním přední technologické společnosti, které se shodly na společném cíli a společně spolupracují na ideálním řešení. Podrobněji si o standardu Matter můžete přečíst v níže přiloženém článku.

Je Matter správným krokem?

Nyní se už ale pojďme přesunout k tomu zásadnímu. Je Matter krokem správným směrem a skutečně představuje řešení, které jako uživatelé tak dlouho hledáme? Na první pohled vypadá standard skutečně slibně a jistou důvěryhodnost mu dodává, že za ním stojí firmy jako Apple, Amazon či Google. Nalijme si ale čistého vína – to ještě totiž vůbec nic neznamená. Jisté naděje a ujištění, že se technologicky vydáváme tím správným směrem, přichází nyní při příležitosti technologie konference CES 2023. Této konference se účastní řada technologických společností, které zde prezentují své nejzajímavější novinky, prototypy a vize. Nutno však podotknout, že Apple se neúčastní.

Při této příležitosti řada firem představila nové produkty pro chytrou domácnost a spojuje je poměrně zajímavá vlastnost. Podporují totiž nový standard Matter. Z toho tedy jasně vyplývá to, co většina fanoušků chce slyšet. Technologické společnosti na standard reagují pozitivně a poměrně rychle, což jasně svědčí o tom, že se vydáváme tím správným směrem. Na druhou stranu ale rozhodně není vyhráno. Zdali bude standard Matter skutečně ideálním řešením ukáže až čas a jeho následný vývoj, stejně jako jeho implementace ze strany ostatních firem.

.