Zavřít reklamu

Více neznamená lépe. Minimálně ve fotografii ne, pokud se tedy konkrétně bavíme o megapixelech. Konkurenci Applu je to ale jedno, protože právě na číslech má mnohdy založený marketing a snaží se ulovit neznalého zákazníka. Americká společnost na to šla vždy jinak, i když se nyní tomuto trendu pravděpodobně také oddá. 

Byl to iPhone 6S vydaný v roce 2015, který jako první v portfoliu Applu použil 12MPx kameru. Pak nastala doba zvětšování a zlepšování, nikoli zvyšování. Každý iPhone až do iPhonů 14 Pro tak měl pořád jen a pouze 12 MPx. Jenže tím, že se zvětšoval senzor a že se zvětšovaly samotné jeho pixely, rostla zároveň kvalita výsledných fotografií, i když se už konkurence oháněla čísly převyšujícími hranici 100 MPx.

Pokud je totiž na snímači o stejném nebo menším rozměru více pixelů, zákonitě nezvládnou ty pojmout tolik potřebného světla. I proto zde dochází k technologii Pixel Binning, tedy slučování pixelů, aby se třeba čtyři tvářily jako jeden. Na tuto hru Apple přistoupil právě až se zmíněnými iPhony 14 Pro, kterým dal 48 MPx, a který ony 4 pixely do jednoho skutečně slučuje, takže výsledná fotografie je vlastně pořád jen 12MPx. Jen dodejme, že Samsung Galaxy S23 Ultra má 200MPx senzor, který ale také vlastně pořád v základu fotí jen do 12 MPx.

Vyšší čísla prostě vypadají na papíře pěkně, protože co si budeme nalhávat, veřejnost si stále myslí, že je zde nějaký hon za MPx a čím více jich zařízení má, tím zákonitě musí dělat lepší fotografie. Apple tak mohl vypadat jako 100 let za opicemi, když v tomto světě pořád nabízel jen 12 MPx. Pravděpodobně i to je ten hlavní důvod, proč už zde máme 48 MPx. S generací iPhonů 15 to navíc vypadá, že se tohoto rozlišení dočkáme i v základní řadě.

48 MPx jako standard 

Poslední informace hovoří poměrně jasně. Apple chce sjednotit rozlišení fotoaparátů, tedy pokud se bavíme o tom hlavním širokoúhlém, z 12 na 48 MPx. Tímto rozlišením by tak měly disponovat nejen iPhony 15 Pro, ale i základní iPhony 15. Podle zprávy analytika Jeffa Pu to ale znamená jisté zpoždění výroby, tedy s ohledem na určité modely. Už v minulosti jsme ostatně viděli, jak se na trh dostávaly jednotlivé modely později. Loni to např. byl případ iPhonu 14 Plus, dříve iPhonů 12 nebo iPhonu X.

Proč tak ale Apple dělá? Pokud je základní iPhone určen základnímu uživateli, tak mu základních 12MPx stačí. I iPhony 14 totiž mají kvalitní výsledky a vůbec nevadí jejich 12MPx výstup, když jej při normálním focení máte i z iPhonu 14 Pro, protože abyste měli 48MPx fotografii, museli byste fotit do RAWu. Jenže těch 12 MPx vypadá na papíře prostě blbě, když konkurence, a to za menší jak poloviční cenu, nabídne 50 nebo 60 MPx.

Trvalo to tedy dlouho, ale s největší pravděpodobností Apple nedokázal dostatečně své zákazníky edukovat v tom, na čem ve fotografii záleží a nyní se tak po dlouhých létech vzdoru podvolí a přistoupí na hru s čísly. Teď tedy jen doufejme, že to zmenšení jednotlivých pixelů alespoň dostatečně ospravedlní patřičně kvalitními výsledky. 

.