Zavřít reklamu

Manažer produktového marketingu společnosti Apple, Stephen Tonna, a manažerka produktového marketingu pro počítače Mac, Laura Metz, se pro CNN rozpovídali o výhodách čipu M1 a jeho nasazení na více platformách. Výkon je jedna věc, flexibilita druhá, a design třetí. Příliš ale nečekejme, že se ho dočkáme i v iPhonech. Samotný rozhovor se samozřejmě primárně točí kolem 24“ iMacu. Jeho objednávky začaly 30. dubna, od 21. května by pak měly být tyto all-in-one počítače distribuovány zákazníkům, čímž začne i jejich oficiální prodej. I když už máme povědomí o jejich výkonu, na první recenze od novinářů a různých youtuberů teprve čekáme. Měli bychom se dočkat v úterý po 15. hodině našeho času, kdy embargo Applu na veškeré informace padá.

Výkon

Apple svůj M1 čip představil v loňském roce. První stroje, které jím osadil, byly Mac mini, MacBook Air a 13“ MacBook Pro. Aktuálně se portfolio rozrostlo i o 24“ iMac a iPad Pro. Kdo ještě zbývá? Samozřejmě nejvýkonnější přenosný počítač společnosti, a to 16“ MacBook Pro, potažmo zbrusu nová varianta iMacu, která bude vycházet z 27“ iMacu. Jestli by nasazení M1 čipu dávalo smysl u Macu Pro, je otázkou. Pokud se ptáte na iPhone 13, tak ten s největší pravděpodobností dostane „jen“ čip A15 Bionic. Je tomu z důvodu náročnosti čipu M1 na energii, kterou by malá baterie iPhonu nejspíše neutáhla. Na druhou stranu, kdybychom se už dočkali nějaké té „skládačky“ v podání Applu, situace by zde mohla být jiná a čip by v ní měl mnohem větší opodstatnění.

Flexibilita 

Laura Metz v rozhovoru zmínila: „Je úžasné mít celou řadu zařízení, která splňují vaše potřeby nejen na cestách, ale i když potřebujete mít kompaktní pracovní stanici nebo řešení vše v jednom s velkým displejem“. Naráží na to, že když si vezmete oba MacBooky, Mac mini a 24“ iMac, všechny mají stejný čip. Všechny mají stejný skvělý výkon a vy se při koupi nového počítače jen rozhodnete, jestli jej chcete na cesty nebo do kanceláře. Odpadne vám tak veškeré rozmýšlení se o tom, zda je desktopová stanice výkonnější než ta přenosná. Jednoduše není, je srovnatelná. A to je skvělý marketingový tah.

Design 

Ostatně jsme to dokázali i v našem srovnání. Pokud totiž vedle sebe postavíte Mac mini, MacBook Air i 24“ iMac, zjistíte, že rozdíly jsou především v designu a smyslu použití počítače. Mac mini nabízí možnost volby vlastních periférií, MacBook je přenosný ale pořád zcela plnohodnotný počítač, iMac se zase hodí pro jakoukoli práci „u stolu“ bez nutnosti řešení velkého externího monitoru. V rozhovoru došlo i na nové barvy iMacu. I když zůstala zachována původní stříbrná, k ní přibylo dalších 5 možných variant. Podle Laury Metz prostě chtěli v Applu přinést zábavný vzhled, který by lidi znovu donutil se na počítač usmívat. I u designu iMacu hrál ale čip M1 velkou roli. Právě díky němu může být tak tenký, jak je, a díky němu může udávat designový směr budoucím produktům.

.