Zavřít reklamu

Nabídka stolních počítačů Applu s M1 čipy se nám rozrostla. Už se nenabízí jen Mac mini (M1, 2020), ale máme zde také nový 24″ iMac. Po stránce designu nemohou existovat dva rozlišnější stroje. Po stránce výkonu toho ale mají společného více, než se vám může zdát. Je tedy téměř jednou taková cena iMacu oproti Macu mini opodstatněná? Vybíráte-li nový desktop, podívejte se na toto srovnání základního 24″ iMacu (2021) a Macu mini (2020).

Cenou toto srovnání začne i skončí. Mac mini (M1, 2020) stojí v základní konfiguraci 21 990 Kč. Oproti tomu 24″ iMac (M1, dva porty, 2021) vás v základní konfiguraci vyjde na 37 990 Kč, což je oproti modelu mini příplatek rovných 16 000 Kč. Za tuto cenu ale nedostanete jen 4,5K displej, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Výkon, paměť, úložiště 

Oba stroje nabízejí čip Apple M1, 8jádrové CPU se 4 výkonnostními a 4 úspornými jádry a 16jádrový Neural Engine. Mac mini však disponuje 8jádrovým GPU, iMac má GPU 7jádrové. Paměť je u obou volitelná ve velikostech 8 a 16 GB. Úložiště startuje na 256 GB SSD, u Macu mini můžete chtít až 2 TB SSD, iMac dosáhne jen na 1 TB SSD. Jedná se ale o příplatkové konfigurace, které mají razantní vliv na cenu. Pokud bychom hodnotili, díky 8jádrovému GPU by Mac mini vedl 1:0. 

iMac 1

Displej 

Mac mini samozřejmě žádný nemá. Pokud jej chcete používat, tak podporuje jeden displej s rozlišením až 6K a jeden displej s rozlišením až 4K. iMac je osazen 24″m Retina 4,5K displejem s LED podsvícením. Jeho rozlišení je 4480 × 2520 pixelů, jas 500 nitů. Nechybí široký barevný rozsah P3 a technologie True Tone. Pokud si uděláte průzkum napříč internetem, zjistíte, že zahnutý 4K monitor s úhlopříčkou 31,5“ seženete kolem deseti tisíc. Zde bychom to nechali nerozhodně. I když má iMac menší displej, než můžete koupit ten externí, nabízí zase vyšší rozlišení. Je zde ale nutné přičíst cenu srovnatelného monitoru. Skóre tedy zůstává 1:0 pro Mac mini, jeho cena už se ale vyhoupla na 31 990 Kč.

Kamera a zvuk 

Externí displeje povětšinou nedisponují kamerou, ta v iMacu 2021 je FaceTime HD s rozlišením 1080p a obrazovým signálovým procesorem čipu M1. Základní USB webkameru se stejným rozlišením seženete už za 400 Kč. Cena Macu mini tím poskočila na 32 390 Kč. Samozřejmě si můžete koupit i lepší řešení, a to klidně za více jak 3 tisíce. Pořád ale musíte řešit, jaké, pořád jej musíte někde uchytit. Zde vítězí iMac a dostává půl bodu k dobru. Skoré je tedy 1:0,5 pro Mac mini

iMac 2

Hi-fi soustava šesti reproduktorů s woofery v antirezonančním uspořádání, široký stereo zvuk, podpora prostorového zvuku při přehrávání videa ve formátu Dolby Atmos a soustava tří mikrofonů studiové kvality s vysokým odstupem signálu od šumu a směrovým formováním paprsku jasně vede nad tím, čím disponuje Mac mini. A to je ničím. Pokud nebudeme řešit Dolby Atmos a koupíme k Macu mini jen „obyčejné“ ale pořád kvalitní reproduktory, je nutné počítat s částkou kolem 1 500 Kč. Studiový mikrofon vás poté vyjde na částku 2 500 Kč. Zde tedy vycházíme z předpokladu, že iMac skutečně poskytne takové výsledky, jaké Apple říká. Každopádně u Macu mini jsme už na částce 36 390 Kč, řešíme kabely a plní se nám pracoviště. Další půlbod pro iMac, který srovnává skóre na 1:1.

 

Bezdrátová rozhraní a porty 

Oba mají Wi‑Fi 6 802.11ax, oba mají Bluetooth 5.0, oba mají dva porty Thunderbolt/USB 4. Mac mini má ale navrch dva porty USB‑A, port HDMI 2.0 a gigabitový ethernet. HDMI 2.0 iMac nepotřebuje, protože monitor už obsahuje, gigabitový ethernet jde doobjednat, ale v rámci bezdrátových technologií nemusí být pro každého prioritou. USB-A ale už může mnohým chybět, nicméně také vůbec nemusí. Z tohoto důvodu bychom nebodovali, ale k iMacu přikoupili redukci. Originální Apple USB‑C/USB adaptér stojí 590 Kč. Skóre je 1:1, aktuální ceny jsou 36 390 za Mac mini a 38 580 za iMac.

iMac 3

Klávesnice, trackpad, příslušenství 

V balení Macu mini najdete Mac mini a napájecí kabel. V balení iMacu najdete iMac, napájecí kabel, Magic KeyboardMagic Mouse (volitelně bude Magic Trackpad, to ale za příplatek) a USB-C/Lightning kabel k jejich nabíjení. Když si tedy budete chtít k Macu mini dokoupit Magic Keyboard, připlatíte si 2 990 Kč, za Magic Mouse zaplatíte 2 290 Kč. Jedinou výhodou zde je, že s každým příslušenstvím dostanete i jeden USB kabel s konektorem Lightning. Ani zde není třeba bodovat. A protože už nás jiné kategorie nečekají, zůstává skóre nerozhodně a to 1:1. Tím zásadním rozdílem je ale nakonec cena. V součtu všeho, co si budete muset k Macu mini dokoupit, vás vyjde na 41 670 Kč, oproti tomu za iMac, ke kterému přikoupíte jen adaptér, zaplatíte 38 580 Kč. Výsledek: Mac mini vás vyjde o 3 090 Kč více

 

Verdikt 

Mac mini má samozřejmě výhodu ve své variabilitě příslušenství. Vůbec se tak na řečenou cenu nemusíte dostat, protože se spokojíte s jiným a levnějším příslušenstvím než tím uvedeným. Pokud navíc již nějaké periferie vlastníte, samozřejmě je nemusíte kupovat vůbec. Cíl tohoto srovnání byl spíše takový, aby obhájil nastavenou cenu iMacu vůči jinému zařízení společnosti Apple. A jak je vidět, obstála.

.