Zavřít reklamu

Aktuální iPhone SE 3. generace se světu představil teprve letos v březnu při příležitosti jarní akce Apple Event. Cupertinský gigant u tohoto modelu přespříliš neexperimentoval, ba naopak. Nasadil pouze novější čipset Apple A15 Bionic, zatímco zbytek nechal stejný. iPhone je tedy stále k dostání v těle oblíbeného iPhonu 8 z roku 2017. Přestože třetí generace na trh vstoupila relativně nedávno, již nyní se ve velké míře diskutuje nad potenciálními novinkami, které by mohl přinést očekávaný nástupce.

Podle nejnovějších informací má zmiňovaný iPhone SE 4. generace dorazit již začátkem příštího roku, kdy se nejčastěji zmiňuje únor 2023. Tyto úniky je ale nutné brát s jakousi rezervou, jelikož se mohou doslova ze dne na den změnit, jak je tomu v případě Apple produktů již dlouho zvykem. Spekulace však nyní nechme stranou. Pojďme se naopak zaměřit na to, co bychom my rádi viděli u nové řady a na jaké změny/novinky by Apple rozhodně neměl zapomenout. Tento konkrétní model má totiž vysoký potenciál k úspěchu – stačí mu jen správné úpravy.

Novější tělo a bezrámečkový displej

V první řadě je na místě už konečně změnit samotné tělo. Jak už jsme zmínili hned v úvodu, aktuálně se iPhone SE 3 (2022) spoléhá na tělo iPhonu 8, stejně tak jako jeho předchůdce. Z tohoto důvodu tak máme kolem displeje poměrně velké rámečky a domovské tlačítko s čtečkou otisků prstů Touch ID. Ačkoliv Touch ID zase takový problém nepředstavuje, velké rámečky jsou naopak kritické. V roce 2022/2023 pro takový model už jednoduše není místo. Kvůli tomuto nedostatku se proto uživatelé musí spokojit s poměrně malou obrazovkou s úhlopříčkou 4,7″. Pro srovnání aktuální iPhony 14 (Pro) začínají na 6,1″, ve verzi Plus/Pro Max pak mají dokonce 6,7″. Apple by rozhodně neudělal chybu, kdyby vsadil na tělo iPhonu XR, XS, nebo 11.

Řada jablíčkářů by také ráda viděla přechod z tradičních IPS displejů na modernější technologii, respektive tedy na OLED. Na OLED panel se dnes spoléhá každý iPhone, s výjimkou levnějšího modelu SE, který stále využívá zmiňovaný IPS. V tomto ohledu bychom si ale měli zachovat střízlivý pohled. Ačkoliv přechod na kvalitnější displej, který díky technologii OLED nabízí vynikající kontrastní poměr, živé barvy a dokáže bezchybně vykreslit černou pouhým vypnutím příslušných pixelů, tak je nutné vnímat i očekávané dopady takovéto změny. Řeč je v tomto případě o ceně. Celá řada iPhonů SE si zakládá na jednoduché filozofii – plnohodnotný iPhone se skvělým výkonem, avšak za nižší cenu – což by pokročilejší displej mohl teoreticky narušit.

iPhone SE
iPhone SE

Face ID

Nasazením Face ID by se iPhone SE 4. generace o krok posunul k moderním jablečným telefonům. Ve skutečnosti jde ale o velice podobný případ jako s nasazením OLED panelu. Taková změna by totiž zvýšila náklady a tedy i výslednou cenu, což jablíčkáři nemusí být ochotni přijmout. Na druhou stranu funkcí pro odemknutí telefonu skenem obličeje by si Apple mohl získat řadu příznivců. Ve finále se však nemáme čeho obávat. Apple má totiž prakticky jen dvě možnosti, kdy každá z nich je plně spolehlivá a jednoduše funkční. Buďto se skutečně dočkáme přechodu na Face ID, nebo setrváme u čtečky otisků prstů Touch ID. Přestože někdo by ji rád viděl integrovanou do displeje, daleko reálnější je, že bude v bočním zapínacím tlačítku.

Face ID

Fotoaparát a další

iPhone SE se doteď spoléhal pouze na jediný objektiv, který se ale i přesto dokázal postarat o dechberoucí fotografie a videa. Tento model v tomto případě těží z propracovaného čipsetu a jeho schopností, díky čemuž jsou výsledné fotky dodatečně software doupraveny tak, aby vypadaly co možná nejlépe. Lze očekávat, že se této strategie bude gigant držet i nadále. Ve finále na tom není vůbec nic špatného. Jak už jsme zmínili výše, i v takovém případě se telefon postará o parádní fotografie, přičemž si zároveň udržuje i nízkou cenu.

Rádi bychom také viděli nové funkce, které současné generaci SE 3 schází. Konkrétně máme na mysli filmařský režim pro ještě lepší natáčení videa, podporu pro MagSafe či noční režim. Zda se těchto změn skutečně dočkáme je prozatím nejasné. Jaké změny/novinky byste rádi viděli u iPhonu SE 4? Těšíte se na nové tělo, nebo byste rádi zůstali u současné verze s 4,7″ dislejem?

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.