Zavřít reklamu

Když se v biografii Steva Jobse objevila věta o tom, že zesnulý vizionář rozlousknul tajemství uživatelsky přívětivé televize, strhla se smršť informací o „iTV“, televizi od Applu. Dlouho si žurnalisté, inženýři, analytici a designeři lámali hlavu, jak by takový produkt měl vypadat, co by měl umět a kolik bude stát. Jenže co když se žádná televize ve skutečnosti nechystá a celý poprask vznikl jen z myšlenky lepší Apple TV?

Problematika televizního trhu

Trh s HDTV na tom není úplně nejlíp, meziroční růst se smrskl za posledních sedm let ze 125 procent na pouhé 2–4 procenta. Analytici navíc předpokládají, že trh počínaje tímto rokem zaznamená spíše pokles, což naznačují i první tři kvartály roku 2012. Co se týče podílu na trhu, ve světovém měřítku vede Samsung s více jak 21% podílem, za ním je SONY se zhruba s 15% podílem, dalšími důležitými hráči jsou LGE, Panasonic a Sharp. Podle analytiků by Apple mohl s případnou televizí získat v roce 2013 5 % za předpokladu, že by začal své televizní řešení prodávat v blízké době.

Televizní trh má však dvě zásadní nevýhody. První je, že se jedná o segment s poměrně nízkými maržemi a i díky tomu se společnosti dostávají do ztrát. V březnu tohoto roku Reuters informovalo o ročních ztrátách televizních divizí Panasonicu, SONY a Sharpu, kde první jmenovaná společnost přišla o 10,2 miliard dolarů, za stejné období mělo SONY čistou ztrátu 2,9 miliard. Bohužel peníze investované do vývoje a výroby se na malých maržích někdy jen těžko vrací.

[do action=“citace“]Nebylo by pro Apple taktičtější nechat televizní trh být a raději se dále zabývat něčím, co si může koupit každý, kdo už nějakou televizi vlastní?[/do]

Druhým problémem je nasycenost trhu a fakt, že na rozdíl od notebooků nebo telefonů lidé nekupují televize tak často. Zpravidla je HDTV investicí na pět a více let, což je také příčina slabého růstu trhu. K tomu je nutno ještě připomenout, že v jedné domácnosti je průměrně pouze jedna velkoformátová televize. Nebylo by tedy pro Apple taktičtější nechat televizní trh být a raději se dále zabývat něčím, co si může koupit každý, kdo už nějakou televizi vlastní?

Příslušenství místo televize

Apple TV je zajímavé hobby. Z doplňku pro iTunes se vyvinula v krabičku plnou internetových služeb a bezdrátovým HDMI spojením. Zásadní změnu přinesla technologie AirPlay, zejména pak AirPlay Mirroring, díky kterému je dnes možné bezdrátově odesílat obraz do televize z iPhone, iPadu nebo Macu (z roku 2011 a novější). Pomalu se ale do prostředí Apple TV dostávají i zásadní internetové služby video on demand, Netflix nedávno doplnilo Hulu Plus a Američané mají v současné době poměrně bohaté možnosti sledování videoobsahu (například sportovní vysílání NHL nebo NBA).

Co víc, Apple se aktuálně podle deníku Wall Street Journal snaží jednat s poskytovateli kabelové televize, aby ke stávajícím službám mohl nabídnout i živé vysílání. Podle anonymního zdroje je koncept takový, že by Apple TV uměla například nahrávat živě vysílané seriály do cloudu, odkud by si je mohl uživatel později přehrát a zároveň si pustit předchozí epizody díky existující nabídce seriálů v iTunes. Člověk by tak měl přístup k živému vysílání a videu on-demand v jediném rozhraní. WSJ dále tvrdí, že grafická podoba by se mělo velice podobat uživatelskému prostředí iPadu a iOS zařízení by také mohla sloužit pro sledování vysílání.

Dohoda mezi Applem a poskytovateli je ale zatím podle WSJ na hony vzdálená, výrobce iPhonů čeká ještě spousta vyjednávání, především kvůli právům. Cupertinská společnost navíc měla mít celkem tvrdé požadavky, například 30% podíl z prodaných služeb. Apple však zdaleka není v pozici, v jaké byl před více jak deseti lety s hudebním průmyslem. Američtí poskytovatelé kabelové televize rozhodně nejsou v krizi, naopak trh zcela ovládají a mohou si diktovat podmínky. Dohoda s Applem pro ně není spásou skomírajícího segmentu trhu, pouze možností rozšíření, které však nemusí nezbytně přinést mnoho nových zákazníků, většina by se totiž konvertovala z uživatelů stávajících set-top-boxů. Pro představu, v USA má téměř monopolní postavení poskytovatel Comcast s cca 22,5 miliony předplatitelů, který dále licencuje vysílací práva menším společnostem.

Apple TV v sobě skrývá velký potenciál, velice snadno může promluvit do trhu konzolí a může to být právě klíčový produkt pro získání „obýváku“ uživatelů. Všechno, co by Apple svou televizí mohl nabídnout, se vejde do malé černé krabičky, která by se mohla ovládat třeba šikovným dotykovým dálkovým ovladačem ve standardní výbavě (s příslušnou aplikací pro iPhone a iPad samozřejmě). Z televizního hobby, kterého si mimochodem prodalo v roce 2012 přes čtyři miliony kusů, by se mohl stát poměrně výnosný byznys a centrum televizní zábavy. Je však otázkou, jak by případnou televizní nabídku řešil Apple mimo USA.

Více o Apple TV:

[related-posts]

Zdroje: TheVerge.com, Twice.com, Reuters.com

Příležitostný překladatel, hudebník a velký milovník jablečného železa.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Mám pocit že Apple ví co s ATV zamýšlí, jen mám pocit že to není uplně to co čekám. Možností jsou miliony a stejně s tím nic neudělají. AirPlay je hezký ale čistě a alegantně v ML Apple vyfuckoval nejvěrnější usery kteří kupovali první kusy např MBA (včetně mě). Teď není AirPlay dostupní nejen v systému (budiž) ale např pro prezentaci.
   Přitom apple tv by se takto prodali mraky, stejně tak kdyby vydali 5 podporovaných kamer a dali tomu FaceTime tak by ukousli další kus trhu a to jsou videokonference kde se ceny zařízení pohybují nesmyslně vysoko s tím že by klidně přenos zvuku mohl mít na starosti nějaký na stole ležící iphone nebo ipod s nějakým rozumným pasivním držákem vč odpovídajícího mikrofonu.
   To samé spolupráce s bezpečnostními systémy (DVR) otevřít airplay nebo naopak umožnit prodávat aplikace a pak inkasovat – opět by se jednalo o desetisíce prodaných krabiček …

   Finančně nic moc ale penetrace by rázem poskočila a v okamžiku kdy by IOS odhalil v ATV svoji pravou tvář a pustili se o toho bežní developeři tak by se s tv mohl stát zajímavý aktivní doplněk včetně domácí automatizace kde v highendu je IOS app témeř vždy standardem.

  Myslím, že netreba vyjednávať s poskytovateľmi, stačí dať do Apple TV slot pre CableCard pre US a CI+ pre Európu.

  to ano, ale potom by to bola len apple tv s dolepenym konvencnym setoboxom. apple by zrejme chcel dalsi kanal informacii o vysielanych veciach aby ich mohol skombinovat s multimediami, ktore ma v itunes.

  naopak, uz sa tesim, ze niekto hodi kamen do rozhrania sucasnych rozhrani setoboxov. niektore navrhoval spolok dementov.

  Ano, ale Technisat T či S jsou supr. Ještě lze asi využít Technisat HDTV včetně C modemu na sledováni bězně TV.
  Na obsah, který má být primárně v iTunes to bohužel nepořeší, ale lepší STB neni kromě Dreamcastu.

celý text

Čtěte více.