Zavřít reklamu

Mobilní telefony stály „život“ mnoho elektronických zařízení. Díky nim nepotřebujeme vědecké kalkulačky, MP 3 přehrávače, kapesní herní konzole ani kompaktní fotoaparáty (a v jistém ohledu ani DSLR). První řečené není příliš kam posouvat, nicméně právě fotografické a video dovednosti lze neustále zdokonalovat. Ani v roce 2022 by tomu nemělo být jinak. 

Když Apple v roce 2015 představil iPhone 6S, byl to jeho první telefon s 12 MPx. O více jak 6 let později si toto rozlišení drží i aktuální řada iPhonů 13. Tak kde je ta evoluce vývoje? Pokud nepočítáme přidávání objektivů (o stejném rozlišení) jedná se samozřejmě o zvětšování samotného senzoru. Díky tomu nám také soustava fotoaparátů pořád přerůstá přes záda zařízení více a více.

Ostatně srovnejte si to sami. iPhone 6S má jeden pixel senzoru o velikosti 1,22 µm. Jeden pixel širokoúhlého fotoaparátu na iPhonu 13 Pro pak má velikost 1,9 µm. K tomu přibyla optická stabilizace snímače a zlepšila se i clona, která je f/1,5 oproti f/2,2. Dá se říci, že hon za megapixely do jisté míry už skončil. Sem tam se sice vytasí nějaký výrobce, který chce přinést nějaké úchvatné číslo, ale jak víme, megapixely fotografii nedělají. Ukázal nám to třeba Samsung s jeho modelem Galaxy S21 Ultra.

108 MPx může znít jistě skvěle, ve finále to ale taková sláva není. I když se Samsungu povedlo docílit clony f/1,8, velikost pixelu je pouhých 0,8 µm, což má za následek především značnou míru šumu. Proto také v základním nastavení slučuje více pixelů do jednoho, takže potenciál takového množství pixelů stejně nevyužijete. Zkusil to i s periskopovým přiblížením, kde 10MPx snímač nabídne 10× zoom. Na papíře to vypadá hezky, realita ale už tak skvělá není.

Megapixely a periskop 

Většina špičkových smartphonů různých značek nabízejí nejčastěji rozlišení jejich hlavní širokoúhlé kamery kolem 50 MPx. Apple by letos měl přistoupit na jejich hru a s představením iPhonů 14 Pro poskytnou jejich hlavní kameře 48 MPx. I on pak bude slučovat 4 pixely do jednoho, pokud nebudou na scéně panovat ideální světelné podmínky. Otázkou je, jak si s tím poradí, co se velikosti pixelu týče. Jestli jej bude chtít nechat co největší, zase nám naroste výstup na zádech zařízení. Možná jej navíc bude muset společnost redesignovat, protože se už objektivy ve stávajícím uspořádání vedle sebe jednoduše nevejdou. Uživatelé ale s tímto navýšením dostanou možnost pořizovat 8K video.

O periskopovém objektivu se pak spekuluje v souvislosti s iPhonem 15. Letos se jej tak ještě nedočkáme. Může za to především i to, že na něho není v zařízení místo, a Apple mu bude muset značně měnit celý design. Což se právě od letošní generace neočekává (měla by pořád vypadat jako iPhony 12 a 13), kdežto od té v roce 2023 už ano. Periskopový systém pak funguje tak, že šikmým sklem odráží světlo směrem ke snímači, který je umístěn na jeho konci. Toto řešení prakticky nevyžaduje nějaký výstup, protože je celé skryto v těle. Vyjma modelu Galaxy S21 Ultra jej obsahuje např. i Huawei P40 Pro+.

Hlavní trendy 

Co se megapixelů týče, výrobci se tedy vesměs ustálili kolem oněch 50 MPx v případě hlavního objektivu. Např. Xiaomi 12 Pro však již disponuje trojitým fotoaparátem, kdy má každý jeho objektiv 50 MPx. To tedy nejen dvojnásobný teleobjektiv ale i ten ultraširokoúhlý. A je pravděpodobné, že ostatní jej budou následovat.

foto

Optické přiblížení v případě periskopového objektivu je na 10× přiblížení. Zde se pravděpodobně výrobci dál hrnout nebudou. Nemá to moc smysl. Chce to ale pořád zlepšovat clonu, která je jednoduše špatná. Tedy nerozumějte tomu špatně, na poměry mobilního telefonu je neuvěřitelné, že může být f/4,9, je ale třeba brát v potaz, že běžný uživatel nepřičichl k DSLR a nemá žádné srovnání. Vidí jen výsledek, který je prostě zašumněný. 

Ve špičkových zařízeních se samozřejmě už očekává optická stabilizace, pokud bude přítomna ta snímače, je to jen dobře. Budoucnost v tomto ohledu spočívá v implementaci zmenšeného gimbalu. To ale určitě ne letos, pravděpodobně ani příští rok.

Software 

To hlavní se v roce 2022 tedy možná nebude dít ani tak v hardwaru, jako softwaru. Možná ale ne tak u Applu, jako spíše u konkurence. Loni nám totiž Apple předvedl filmařský režim, Fotografické styly, makro a ProRes. Konkurence jej tedy bude v tomto především dohánět. A není otázkou jestli, ale spíše to, kdy se jí to povede.  

.