Zavřít reklamu

Není pochyb o tom, že fotoaparáty chytrých telefonů ušly za ta léta už dlouhou cestu. S neustále se zlepšující obecnou kvalitou mobilních fotografií bylo jen otázkou času, kdy se výrobci zaměří i na makro. I když na to pak jde Apple s jeho iPhony 13 Pro jinak než ostatní výrobci. Ti totiž obvykle implementují spíše speciální objektiv. 

Apple jeho iPhony 13 Pro osadil novým ultraširokoúhlým fotoaparátem s přestavěným objektivem a účinným automatickým ostřením, které dokáže zaostřit na vzdálenost od 2 cm. Proto jakmile se přibližujete k fotografovanému objektu např. širokoúhlým fotoaparátem, automaticky se vám ten přepne na ultraširokoúhlý. První řečený už by totiž na danou vzdálenost nemusel zcela korektně zaostřit, kdežto druhý jmenovaný ano. Jistě, má to své mouchy, protože existují situace, kdy toto chování prostě nechcete. Proto také v nastavení najdete možnost vypnutí přepínání objektivů.

Realita u ostatních výrobců 

Ostatní výrobci na to jdou po svém. Než aby se zabývali složitostmi, jako Apple, jednoduše telefonu šoupnou nějaký ten objektiv navíc. Bonus to má v marketingu, protože např. místo běžných tří má pak telefon objektivy čtyři. A to už na papíře vypadá přece lépe. Co na tom, že objektivy jsou poměrně mizerné, respektive s malým rozlišením, které nedosáhne na kvalitu výsledků z iPhonu.

Např. Vivo X50 je smartphone vybavený 48MPx kamerou, která disponuje dodatečným 5MPx „Super Macro“ fotoaparátem, který by vám měl umožnit zachytit ostré snímky už ze vzdálenosti pouhých 1,5 cm. Realme X3 Superzoom má pak 64MPx fotoaparát, který je doplněn 2MPx makro fotoaparátem s možností zachytit ostré snímky od 4 cm. 64MPx nabízí i Xiaomi Redmi Note 9 Pro Max a jeho 5MPx fotoaparát umožní ostré snímky ze stejné vzdálenosti, jako iPhone 13 Pro, tedy od 2 cm.

Podobně jsou na tom i ostatní výrobci a jejich smartphony. Samsung Galaxy A42 5G, OnePlus 8T, Xiomi Poco F2 Pro nabízí 5MPx makro fotoaparát. Xiaomi Mi 10i 5G, Realme X7 Pro, Oppo Reno5 Pro, 5G Motorola Moto G9 Plus, Huawei nova 8 Pro 5G, HTC Desire 21 Pro 5G pak nabízejí jen 2MPx fotoaparát. Mnoho telefonů mnoha výrobců pak nabízí režimy makra, i když žádným speciálním objektivem nedisponují. Vyvoláním tohoto režimu jim ale může uživatel říci, že chcete fotit nějaké blízké objekty a rozhraní aplikace tomu může uzpůsobit nastavení.

Co na to budoucnost 

Vzhledem k tomu, že Apple ukázal, jak může makro fungovat i bez nutnosti fyzické přítomnosti dalšího objektivu, je velice pravděpodobné, že jej budou ostatní výrobci v budoucnu následovat. Po Novém roce, až začnou společnosti představovat novinky pro následující rok, se určitě setkáme s tím, jak jejich objektivy dokážou pořizovat např. 64MPx makro snímky a Applu se s jeho 12MPx budou patřičně vysmívat.

Na druhou stranu by bylo ale velice zajímavé vidět, kdyby Apple do své řady Pro přidal čtvrtý objektiv, který by byl specializovaný čistě na makro fotografii. Je ale otázkou, jestli by dokázal vytáhnout z výsledku více, než umí nyní. Chtělo by to spíše, aby se makro naučila i základní řada bez přídomku Pro. Ta má totiž aktuálně horší ultraširokoúhlý fotoaparát, což by se v příští generaci mohlo změnit, protože by měla dostat ten z aktuální řady 13 Pro. iPhonu 8 a novějšímu sice makro režim už poskytuje např. aplikace Halide, nejedná se ale o nativní řešení Fotoaparátu a samy výsledky by mohly být také kvalitnější.  

.