Zavřít reklamu

Když Apple představoval iPhony 13 Pro, zmínil u nich, že se také naučily režim makro fotografie a videa. Funkci však přinesl výhradně jim, a to kvůli přítomnosti nového ultraširokoúhlého fotoaparátu se zorným polem 120°, ohniskovou vzdáleností 13 mm a clonou ƒ/1,8. Neznamená to ale, že by makro neuměly i starší modely. Můžete jej využít např. v právě panující zimní sezoně, a to právě při focení sněhových vloček. 

Makro v iPhonech 13 Pro a 13 Pro Max 

V případě nejnovějšího profesionálního dua iPhonů Pro Apple říká, že díky jeho účinnému automatickému ostření dokáže zaostřit na vzdálenost od 2 cm. Funkce vás nechce zatěžovat aktivací, takže jakmile soustava fotoaparátů usoudí, že jste objektu tak blízko, že by iPhone mohl začít makro snímat, automaticky přepne objektiv na ultraširokoúhlý. Pokud vám toto chování nevyhovuje, lze jej změnit v Nastavení -> Fotoaparát -> Automatické makro.

Ve finále tak nemusíte řešit, jestli na makro fotíte, nebo ne, jestli se na nějaký objektiv přepnout, nebo nechat ten stávající. Telefon to pozná sám a pokusí se docílit toho, aby byl váš výsledek co nejlepší. Samozřejmě to má ale své zákonitosti. Hloubka ostrosti totiž samozřejmě závisí na tom, jak daleko od objektu jste. Pokud pak fotografujete nějakou plochu, je třeba počítat s tím, že předek scény může být, stejně jako její pozadí, rozostřený, ostrý tak bude vlastně jen prostředek.

Aplikace třetích stran 

Optika fotoaparátů iPhonů je už delší dobu kvalitní natolik, aby makro zvládaly i starší modely nebo ty bez přídomku Pro. I když vám to neumožní nativní aplikace Fotoaparát, aplikace z App Store už ano. Jako první s tím pravým makrem přišel titul Halide, který jej přináší pro iPhony 8 a novější. Jedná se o profesionální aplikaci s možností plného ručního vstupu. Makro zde prezentuje ikona květiny. Tento režim pak dokáže automaticky vybrat ten nejlepší objektiv, který se využije pro co možná nejlepší výsledek. Po zachycení makro fotografie pak dochází ke speciální úpravě a zvýšení její kvality, a to díky přítomnosti umělé inteligenci.

Halide Mark II v App Store

Další aplikací, která by vás v případě potřeby focení makro snímků mohla oslovit, je Macro by Camera+, za kterou stojí vývojáři populárního titulu Camera+. Tento má výhodu v tom, že je zaměřen výhradně na focení detailních fotografií, a proto neobsahuje zbytečné nabídky, které by jej dělaly nepřehledným. Pro následnou editaci pak lze zachycenou fotografii přímo do mateřského titulu i odeslat, pokud jej máte samozřejmě nainstalovaný. Tvůrci pak zmiňují, že jejich aplikace funguje se všemi iPhony, které rozjedou iOS 15.

Macro by Camera+ v App Store

Zkuste teleobjektiv 

Pokud váš iPhone disponuje teleobjektivem, zkuste s ním při focení makro snímků experimentovat. Díky jeho delšímu ohnisku se totiž k fotografovaného objektu dostanete blíže. Není to sice to pravé makro, dá se tímto ale poměrně zajímavě obejít. Mějte jen na paměti, že teleobjektivy iPhonů mají horší světelnost, a proto je třeba mít na fotografované scéně dostatek světla, jinak bude trpět značným šumem.

jak fotit sníh

Padající sníh 

Dosud jsme se věnovali jen makru, focení sněhu ale skýtá více možností. Zkuste třeba vyfotografovat ten padající. Samozřejmě je to poměrně náročné na ideální podmínky, kdy je za potřebí mít štěstí ve světle, velikosti samotných vloček a rychlosti jejich padání. Nepočítejte s detaily, které vám vykreslí každou vločku, nicméně vyzkoušejte při takových podmínkách použít přisvícení bleskem. Ten padající vložky osvětlí a ty dodají výsledné fotografii úplně jinou atmosféru. 

Pokud fotografujete se zapnutými Live fotkami, a naopak nechcete mít padající sníh na výsledné fotografii přítomný, jednoduše použijte v aplikaci Fotky na snímek efekt dlouhé expozice. Ve většině případů dokáže padající vložky zcela eliminovat.

Editace 

Zejména pokud fotografujete sníh a sněhové vločky, dejte si pozor na následnou editaci. Zima má nevýhodu v tom, že když svítí slunce, je výsledek mnohdy přepálený. Zde už při fotografování snižte expozici. Druhým extrémem je samozřejmě šero. V tomto případě nemusí být sníh bílý tak, jak byste chtěli. Vyřešíte to vhodným určením vyvážení bílé, kdy se z šedé přesunete na příjemnou bílou, která přitom ale nijak nebije do očí. Fotografie se sněhem pak nikdy needitujte do teplých barev, které mají za následek žloutnutí sněhu, a to jistě pak chápete, jak nepatřičně by na takto upraveném snímku vypadal. 

.