Zavřít reklamu

Podle mnoha vědeckých studií přibývá v dnešní době mladých lidí, kteří vykazují některé příznaky osob pracujících na noční směny, protože mají narušený spánek, jsou unaveni, propadají depresím nebo je narušena jejich paměť a poznávací schopnosti. Některé děti dokonce v noci vstávají, aby si mohli zahrát nějakou počítačovou hru či se podívat, co se nového děje na sociálních sítích.

Společným jmenovatelem všech těchto problémů je takzvané modré světlo, které vydávají obrazovky počítačů, mobilů, televizí i tabletů. Náš organismus je totiž podřízen biorytmu, na němž závisí téměř všechny biologické funkce, včetně spánku. Každý den se tento biorytmus či pomyslné hodiny musí znovu nařizovat, a to především díky světlu, které zachycujeme očima. Pomocí oční sítnice a dalších receptorů se následně předávají informace celému komplexu struktur a orgánů tak, aby byla ve dne zajištěna bdělost a v noci spánek.

Modrý světlo pak do tohoto systému vstupuje jako narušitel, který může lehce zmást a rozhodit celý náš biorytmus. Před spaním se každému člověku v těle uvolňuje hormon melatonin, jenž má za následek snadnější usnutí. Pokud však před spaním koukáme na displej iPhonu nebo MacBooku, tento hormon se do těla neuvolní. Výsledkem je pak dlouhé převalování v posteli.

Následky však mohou být daleko horší a kromě špatného spánku mohou mít lidé vlivem modrého světla také kardiovaskulární problémy (poruchy cév a srdce), oslabený imunitní systém, sníženou koncentraci, zpomalený metabolismus nebo podrážděné a suché oči, které mohou vyvolat bolesti hlavy.

Modré světlo samozřejmě daleko více škodí dětem, a i z toho důvodu již před několika lety vznikla aplikace f.lux, která umí blokovat modré světlo a vyzařuje místo něj teplé barvy. Původně byla aplikace dostupná jen pro Mac, Linux a Windows. Krátce se objevila ve verzi i pro iPhone a iPad, jenže Apple ji zakázal. Minulý týden vyšlo najevo, že již v té době testoval vlastní noční režim, takzvaný Night Shift, který funguje zcela totožně jako f.lux a Apple ho spustí v rámci iOS 9.3.

Aplikaci f.lux na Macu používám již velmi dlouho a dokonce jsem si ji stihl nainstalovat i na iPhone, když to bylo pár hodin možné, než Apple způsob obcházející App Store zatrhl. Proto jsem měl po uvedené veřejné betaverze iOS 9.3 skvělou možnost porovnat, jak se na iPhonech liší aplikace f.lux s novým vestavěným nočním režimem.

Na Macu bez f.lux ani ránu

Zpočátku jsem byl z aplikace f.lux na svém MacBooku celkem rozčarovaný. Teplé barvy v podobě oranžového displeje mi přišly nepřirozené a spíše mě od práce odrazovaly. Po pár dnech jsem si však zvykl a naopak, když jsem aplikaci vypnul, cítil jsem, jak mě displej doslova pálí do očí, především pak v noci, když pracuji z postele. Oči si totiž velmi rychle zvyknou, a pokud v okolí nemáte rozsvícenou nějakou lampičku, je velmi nepřirozené napálit do obličeje plný jas monitoru.

F.lux je ke stažení zcela zdarma a snadná je jeho instalace i ovládání. V horní liště nabídek se usadí ikonka, kde máte několik základních voleb a můžete si rozevřít také celé nastavení. Smyslem aplikace je, že používá vaši aktuální polohu, podle které sama nastavuje teplotu barev. Pokud byste měli MacBook zapnutý od rána do večera, budete na něm moci pozorovat, jak se s přibližujícím se zápasem slunce pomalu obrazovka proměňuje, až se nakonec zbarví zcela do oranžova.

Vedle základního „oteplování“ barev nabízí f.lux také speciální režimy. Když jste v tmavé místnosti, umí f.lux stoprocentně odstranit modré a zelené světlo a invertovat barvy. Při sledování filmu můžete zapnout filmový režim, který trvá 2,5 hodiny a zachovává barvy nebe a detaily stínů, nadále ale ponechává teplejší tón barev. V případě potřeby pak můžete třeba na hodinu f.lux úplně deaktivovat.

V detailním nastavení aplikace lze snadno zvolit, kdy obvykle vstáváte, kdy má displej svítit normálně a kdy je třeba ho začít zbarvovat. F.lux umí také každý večer přepnout celý systém OS X přepnout do tmavého režimu, kdy se do černé přepne horní lišta nabídek a dok. Možností nastavení je tedy nepřeberné množství. Klíčové je mít správně nastavenou teplotu barev především večer, respektive vždy, když je tma. Během dne je totiž modré světlo všude kolem nás, jelikož ho obsahuje sluneční záření, a tak tělu nevadí.

Aplikaci f.lux na Macu pak ještě více ocení uživatelé, kteří nemají Retina displej. Zde je jeho použití mnohonásobně efektivnější, jelikož samotný Retina displej je výrazně šetrnější k našim očím. Pokud tak máte starší MacBook, aplikaci více než doporučuji. Věřte mi, že po pár dnech si natolik zvyknete, že nebudete chtít nic jiného.

Na iOS se f.lux ani neohřál

Jakmile vývojáři f.luxu oznámili, že aplikace dostupná také pro iOS zařízení, strhla se celkem velká lavina zájmu. Dosud totiž byl f.lux dostupný pouze přes jaiblreak a v obchodu Cydia je stále k nalezení.

F.lux ale na iPhony a iPady nedorazil tradiční cestou přes App Store. Apple totiž vývojářům neposkytuje potřebné nástroje právě například pro ovládání barev, jež displej zobrazuje, a tak museli vývojáři přijít na jinou cestu. Na svém webu dali iOS aplikaci volně ke stažení a uživatele instruovali, jak ji mají do iPhonu nahrát přes vývojářský nástroj Xcode. F.lux pak na iOS fungoval prakticky totožně jako na Macu – přizpůsoboval teplotu barev na displeji vaší poloze a denní době.

Aplikace sice měla své mouchy, na druhou stranu se ovšem jednalo o první verzi, u níž navíc díky distribuci mimo App Store ani nebylo nic garantováno. Když pak Apple záhy zasáhl a s odvoláním na svá vývojářská pravidla f.lux na iOS zakázal, už stejně nebylo co řešit.

Když ale pominu bugy, jako že se například čas od času sám od sebe rozsvítil displej, fungoval f.lux v tom, k čemu byl stvořen, spolehlivě. Displej, když bylo třeba, nevyzařoval modré světlo a v noci byl mnohem šetrnější nejen k očím. Kdyby mohli vývojáři ve vývoji pokračovat, jistě by chyby odstranili, ale zatím do App Storu nemohou.

Na scénu přichází Apple

Když kalifornská firma f.lux zakazovala, ještě nikdo netušil, že je za tím možná něco víc než jen porušení předpisů. Na tomto základě měl sice Apple právo zasáhnout, jenže podstatnější možná bylo, že sám noční režim pro iOS vyvíjel. To ukázala až nedávno zveřejněná aktualizace iOS 9.3, která je zatím v testování. A jak mé první dny s novým nočním režimem ukázaly, f.lux a Night Shift, jak se v iOS 9.3 funkce jmenuje, jsou prakticky k nerozeznání.

Noční režim také reaguje na denní dobu a stejně tak si můžete rozvrh ručně přizpůsobit, aby se noční režim aktivoval dle vašich požadavků. Osobně mám  předvolený rozvrh od soumraku do úsvitu, takže v zimním období se můj iPhone někdy kolem 16 hodiny začíná přebarvovat. Intenzitu potlačení modrého světla mohu rovněž sám nastavovat pomocí posuvníku, takže například těsně před spaním si dávám maximální možnou intenzitu.

Noční režim má také pár nevýhod. Osobně jsem například zkoušel s nočním režimem navigaci v autě, což není úplně pohodlné a působí to spíše rušivě. Stejně tak je noční režim nepraktický při hraní her, takže rozhodně doporučuji vyzkoušet, jak vám bude sedět a případně ho po tu dobu vypnout. To je ostatně stejné jako na Macu. Mít f.lux zapnutý třeba při sledování filmu může často zážitek spíše kazit.

Obecně ovšem platí, že jakmile noční režim párkrát vyzkoušíte, ani na iPhonu se už ho nebudete chtít zbavit. Počítejte s tím, že zpočátku si možná budete muset chvíli zvykat. Přeci jen teplé a v pozdních hodinách úplně oranžové podání barev není standardní, ale zkuste si v tu chvíli při špatném světle noční režim vypnout. Oči to nezvládnou.

Konec populární aplikace?

Apple díky nočnímu režimu opět potvrdil své časté sliby, že jeho produkty jsou tu také proto, aby nám pomohly ovlivňovat zdraví. Integrací nočního režimu do nitra iOS a jeho snadnému spuštění může opět pomoci. Navíc se zdá, že je nyní jen otázkou času, kdy se stejný režim objeví také v OS X.

Night Shift v iOS 9.3 není žádnou převratnou novinkou. Apple se významně inspiroval u již zmíněné aplikace f.lux, průkopníka v této oblasti, a její vývojáři jsou na své postavení náležitě hrdí. Po oznámení iOS 9.3 dokonce Apple požádali, aby potřebné vývojářské nástroje uvolnil a umožnil také třetím stranám, které chtějí problematiku modrého světla řešit, vstup do App Storu.

„Jsme hrdí, že jsme původní inovátoři a lídři v této oblasti. V naší práci za posledních sedm let jsme zjistili, jak komplikovaní lidé ve skutečnosti jsou,“ napsali na svém blogu vývojáři, kteří se již prý nemohou dočkat, až ukážou nové funkce f.lux, na nichž pracují.

Jenomže Apple podle všeho nebude mít k podobnému kroku žádnou motivaci. Podobné nastavení svého systému otevírá třetím stranám jen nerad a jelikož má nyní vlastní řešení, není důvod, proč by měl svá pravidla měnit. F.lux tak bude mít pravděpodobně na iOS smůlu a jestli noční režim dorazí například v rámci nového OS X také na počítače, bude mít těžkou pozici i na Macích, kde hrál dlouhá léta prim. Naštěstí ho ale na Macu zatím Apple zakázat nedokáže, uživatelé tak budou mít stále možnost volby.

.