Zavřít reklamu

Apple Watch jsou jen jedny. Jedná se o to nejlepší zařízení, které si můžete k iPhonu pořídit. Anebo ne? Po jaké alternativě případně sáhnout? Možností je více, přičemž jedna se přímo nabízí. Jde o hodinky stáje Garmin, kdy se nám na test dostala jejich červnová novinka v podobě modelu Forerunner 255. A vůbec to není špatná alternativa. 

Spíše než s Apple Watch Series 7 je vhodné srovnávat Garmin Forerunner 255 s Apple Watch SE, a to především kvůli podobné ceně. Když model SE startuje na 8 tisících Kč, u Forerunnerů je to na 8 500 Kč. Je ale vůbec tyto dva světy možné porovnávat? Hodně těžko, ale ano.

Společnost Garmin je stálice trhu s nositelnostmi, protože co se prodejů týče, umisťuje se v první pětce. Všemu samozřejmě vévodí Apple Watch, ale hodinky Garminu mají tu výhodu, že komunikují jak s iOS tak Androidem, takže je jejich zacílení přece jen větší. Jenže jejich problém je v tom, že nejsou až tak chytré, a vlastně ani až tak pěkné. Co se specifikací týče, jsou pak prakticky úplně jinde.

Chytrost 

Pokud se bavíme o hodinkách v tom ohledu, že jsou chytré, znamená to typicky, že si do nich můžeme instalovat aplikace a rozšiřovat si tak jejich funkčnost. U Apple Watch je to bez debat, u Garminů bychom mohli polemizovat. Je zde sice obchod Garmin ConnectIQ, ale jeho možnosti jsou velice omezené. Je to i z toho důvodu, že Garminy jsou primárně trackerem vašich aktivit.

Vzhled 

Hliník a odolné sklo na Apple Watch (zejména v případě Series 7) jsou v Garminech zastoupeny spíše polymerem vyztuženým vlákny a sklem Corning Gorilla Glass 3. Co je prémiovější? Jistě hliník. Co je těžší? Hliník. Co je náchylnější na poškození? Odpověď je stejná. Pokud se máme dočkat odolných nebo sportovních Apple Watch, mělo by to být z podobného materiálu. I při průměru 46 mm totiž nevíte, že máte Garminy na ruce. Celková váha má na svědomí i přesnější měření, protože lépe drží na zápěstí.

Displej 

Zobrazovač v Apple Watch jde brát jako to nejlepší, co v hodinkách můžete mít. Transflektivní MIP v Garminech pak naopak za to nejhorší. Srovnávat to jde hodně těžko, protože použitá technologie je úplně jinde, stejně jako to, co displeje zobrazují. Ten v modelu Forerunner 255 navíc není dotykový. Jenže ono to funguje. Ten displej je skvěle čitelný za jakékoli situace, nežere baterii, ovládání tlačítky je za ta léta patřičně odladěné. I když zde tedy Apple Watch jasně vedou, paradoxně se může řešení Garminu skutečně líbit (pokud si najdete lepší než přednastavený ciferník).

Použití 

Obě zařízení jsou vhodná na nošení 24/7, mít ale Garminy k obleku je prohřešek proti etiketě. Jsou to sportovně vyhlížející hodinky, které se hodí k tomu, k čemu jsou určeny – sportu. Apple Watch jsou oproti tomu univerzálnější. Jenže jejich možnosti vás mohou brzy zahltit. V přetechnizovaném světě vám může lézt na nervy všechny ty kudrlinky, které nabízejí. Garminy jsou strohé, přímé a jasně si jdou za svým.

Jestli existuje lepší svět, než je ten, který nabízí watchOS, je těžké soudit. Ten s Garminy je hodně jiný. Nabízí jen to základní a jen to důležité. A to se může mnohým skutečně zalíbit. Nechcete-li sportovat, nemají smysl, protože Apple Watch v tomto ohledu odvedou lepší práci. Pokud se ale dáte na běh, cyklistiku, či cokoli jiného, a chcete skutečně komplexní vyhodnocování vašeho snažení, jsou Garminy na špici. Velká jejich výhoda totiž je, že s vámi komunikují. Říkají, co máte dělat, jak toho máte dosáhnout a i to, že je třeba regenerovat a nepřetěžovat se. Více ale až v připravované recenzi.

Garmin Forerunner 255 koupíte například zde

.