Zavřít reklamu

V minulém týdnu jsme se dočkali letos prvního představení jablečných novinek, které dokázaly uchvátit nejednoho jablíčkáře. Apple konkrétně prezentoval nový iPhone SE 3, iPad Air 5, čip M1 Ultra spolu s počítačem Mac Studio a zajímavý monitor Studio Display. Ačkoliv oficiálně prodej těchto novinek začíná teprve dnes, tak již nyní máme k dispozici jejich první recenze. Co říkají zahraniční recenzenti na tyto novinky?

iPhone SE 3

Nová generace telefonu iPhone SE bohužel na první pohled moc novinek nepřináší. Zásadní změnou je jen nasazení novějšího čipu, Apple A15 Bionic, a příchod podpory 5G sítí. To ostatně stojí i v samotných recenzí, podle kterých se jedná o parádní telefon, jehož design je mírně zaseknut v minulosti, což je určitě škoda. Vzhledem ke schopnostem zařízení je pak náročné přehlédnout nedostatky v podobě zastaralého těla a malého displeje. O to větší je to škoda. Zklamat dokáže i přítomnost jediného objektivu na zadní straně. Ten ale využívá výpočetní výkon zmiňovaného čipu, díky čemuž se dokáže postarat o skutečně kvalitní snímky a videa, která jsou dokonce na úrovni iPhonu 13 mini. Vyzdvihována je také podpora funkce Smart HDR 4.

Obecně se zahraniční recenzenti shodují v několika směrech. Podle jejich zkušeností se jedná o parádní telefon střední třídy, který svými možnostmi dokážou ohromit řadu potenciálních uživatelů. Největší pozornost si v tomto směru samozřejmě získává vysoký výkon, podpora 5G a až překvapivě nadmíru kvalitní fotoaparát. Za tělo ale Apple čelí nemalé kritice. Každopádně portál CNET našel na zastaralém designu i něco pozitivního – Touch ID. Tato metoda biometrické autentizace totiž v nejrůznějších situacích funguje lépe než Face ID a obecně je práce s domovským tlačítkem nesmírně intuitivní a potěšující.

iPad Air 5

Jablečný tablet iPad Air 5 je na tom vcelku podobně. Jeho zásadní vylepšení totiž přichází v podobě čipsetu M1 ze série Apple Silicon, který mimochodem vloni dostal i iPad Pro, moderní kamery s funkcí Center Stage a podpory 5G sítí. Portál MacStories Apple za tento kousek vcelku pochválil. Podle jejich slov se jedná o momentálně nejkomplexnější zařízení, které díky jeho 10,9″ obrazovce a nízké váze lze hravě použít pro sledování multimédií či práci, přičemž navzdory tomu jde o kompaktní model pro snadné přenášení. Tablet tak nabízí od každého něco a vše mu vychází, což se s letošní řadou posunulo ještě o úroveň dál. Slova chvály také přišla na přední 12MP ultraširokoúhlou kameru s podporou funkce Center Stage, která dokáže udržet uživatele v záběru i ve chvíli, kdy by se například pohyboval po záběru. Ačkoliv jde o parádní novinku, pravdou je, že mnoho lidí ji zkrátka nevyužije.

Kritika však přišla ze strany The Verge na interní paměť zařízení. V základu totiž iPad Air nabízí jen 64GB úložiště, což je pro rok 2022 žalostně málo, obzvláště když vezmeme v potaz, že se má jednat o multifunkční tablet startující na 16 490 Kč. Zároveň je nesmírně důležité si uvědomit, že drtivá většina lidí si právě tablet kupuje na delší dobu, klidně i několika let. V takovém případě je již předem jasné, že si musíme připlatit za variantu s 256GB úložištěm, což už nás ale vyjde na 20 990 Kč. Rozdíl 4 500 Kč je navíc poměrně zásadní. Například takový 11″ iPad Pro startuje na 22 990 Kč se 128 GB interní paměti.

Mac Studio

Pokud bychom měli vybrat ten nejzajímavější produkt z březnové keynote, definitivně by jím byl počítač Mac Studio s čipem M1 Ultra. Apple nám tímto představil vůbec nejvýkonnější počítač s čipem Apple Silicon, který se v oblasti výkonu posouvá o několik úrovní vpřed. Právě na výkon si posvítili i v The Verge, kde otestovali práci s videem, audiem i grafikou a výsledky je poměrně překvapily. Práce na Macu Studio je jednoduše o dost svižnější, vše funguje jak má a během testování se neobjevily ani sebemenší problémy.

Videoeditory pak také jistojistě potěší přítomnost čtečky SD karet, což jim například u Macu Pro (2019) nepopsatelně schází. Je tedy poměrně absurdní, že u statisícového počítače, který přímo cílí na tvůrce a profesionály, něco takového vůbec schází a je nutné čtečku nahradit redukcí či hubem. Obecně tak profesionálové nemusí brát ohled na výkon a jednoduše mohou pracovat, což jim značně zpříjemní celý proces.

Na druhou stranu, skvělý výkon ještě neznamená, že se jedná o bezkonkurenčně nejlepší zařízení na trhu. Grafický procesor čipu M1 Ultra byl častokrát považován za rovnocenný s grafickou kartou Nvidia GeForce RTX 3090. A jaká je pravda? V praxi byl čip od Applu doslova rozmetán sílou RTX, což potvrzují nejen benchmarkové testy, ale i data z praxe. Například v Geekbench 5 Compute testu Mac Studio s M1 Ultra (20jádrový CPU, 64jádrový GPU, 128 GB RAM, 2 TB SSD) získal 102 156 bodů (Metal) a 83 121 bodů (OpenCL) a porazil tak Mac Pro (16jádrový Intel Xeon W, 2 GPU Radeon Pro Vega II, 96 GB RAM, 2 TB SSD), který obdržel 85 894 bodů. Když ale vezmeme v úvahu počítačovou sestavu s Intel Core i9-10900, GPU RTX 3090, 64GB operační paměti RAM a 2TB SSD, uvidíme obrovský rozdíl. Tento PC totiž získal 215 034 bodů, čímž více než dvojnásobně překonal M1 Ultra.

Mac Studio Studio Display
Monitor Studio Display a počítač Mac Studio v praxi

V oblasti CPU je ale Mac Studio poměrně dominantní a zašlapává do země například zmiňovaný Mac Pro, respektive jeho 16jádrový Intel Xeon W, přičemž drží krok s 32jádrovým Threadripperem 3920X. Na druhou stranu je vhodné zohlednit fakt, že tento přírůstek do rodiny jablečných počítačů je malý, úsporný a prakticky tichý, kdežto celá sestava s procesorem Threadripper si vezme podstatně více energie a žádá i pořádné chlazení.

Studio Display

Co se v závěru týče displeje Studio Display, ten dokázal na první pohled řadu lidí překvapit. Stejně tak dopadly i jeho recenze, které byly doslova překvapující, jelikož tento monitor znatelně zaostává a svými kvalitami vzbuzuje spoustu otázek. Co se týče kvality zobrazení, jedná se o prakticky zcela totožný displej, jaký najdeme na 27″ iMacu, který Apple nyní přestal prodávat. Žádnou zásadní změnu či inovaci zde jednoduše nenajdeme. U toho to ale bohužel nekončí. Vzhledem k ceně se nejedná o úplně nejlepší volbu, jelikož se prakticky jedná o obyčejný monitor s 5K rozlišením a 60Hz obnovovací frekvencí, který dokonce nenabízí ani lokální stmívání a nedokáže tedy ani vykreslit opravdovou černou barvu. Stejně tak chybí i podpora HDR. Apple se každopádně chlubí vyšším typickým jasem, který dosahuje 600 nitů, což je jen o 100 nitů více než u zmiňovaného iMacu. Tento rozdíl bohužel ani nelze zpozorovat.

Pro Display XDR vs Studio Display: Lokální stmívání
Kvůli absenci lokálního stmívání nedokáže Studio Display zobrazit reálnou černou. Dostupné zde: The Verge

Naprostým propadákem je také kvalita vestavěné 12MP ultraširokoúhlé kamery. Ta i v co možná nejlépe osvětlených místnostech působí zastarale a nepodává vůbec pěkné výsledky. Kamery na 24″ iMacu s M1 nebo M1 MacBooku Pro jsou podstatně lepší, což platí i o iPhonu 13 Pro. Podle vyjádření Applu pro The Verge za problémem stojí chyba v softwaru, kterou firma co nejdříve opraví prostřednictvím softwarové aktualizace. Prozatím je ale kamera až nepoužitelná. Jestli je něco, co na tomto monitoru skutečně stojí za to, tak jsou to reproduktory a mikrofony. Ty jsou na své poměry poměrně kvalitní a dokážou tak uspokojit drtivou většinu uživatelů – pokud se tedy nechystáte nahrávat podcasty či videa nebo streamovat.

Obecně ale Studio Display zrovna dvakrát nepotěší. Hodit se může pouze těm uživatelům, kteří ke svému Macu chtějí připojit 5K monitor, díky čemuž nemusí škálovat rozlišení. Na druhou stranu jde o jediný 5K monitor na trhu, pokud nebudeme počítat starší LG UltraFine, který mimo jiné i Apple přestal prodávat. Obecně je ale lepší se poohlédnout po nějaké alternativě. Na trhu se naštěstí nachází řada lepších monitorů, které jsou navíc k dostání za podstatně nižší cenu. Vzhledem k tomu, že Studio Display startuje na necelých 43 tisících, se o moc výhodnou koupi nejedná.

.