Zavřít reklamu

Během včerejší akce Apple Event nás Apple poměrně příjemně překvapil zbrusu novým počítačem s označením Mac Studio. O jeho příchodu se až do posledních chvil nic nevědělo, namísto toho se spekulace točily kolem příchodu high-end Macu mini, který dostane loňské čipy M1 Pro a M1 Max. Namísto toho ale cupertinský gigant přišel s nejvýkonnějším Macem vůbec. Díky novému čipu M1 Ultra totiž hravě strčí do kapsy i Mac Pro, jehož cena se může klidně vyšplhat až na více než 1,5 milionu korun.

Jak už jsme zmínili výše, Mac Studio do vínku dostal čip M1 Ultra, který si zakládá na architektuře UltraFusion. Tímto se tak potvrdily dřívější spekulace o tom, že čistě teoreticky by mohlo jít propojit dva až čtyři čipy M1 Max. A právě tohle je nyní realitou. M1 Ultra totiž ve skutečnosti využívá dva samostatné čipy M1 Max, díky čemuž Apple dokázal zdvojnásobit prakticky všechny specifikace – proto nabízí 20jádrový CPU (16 výkonných a 4 úsporná jádra), 64jádrový GPU, 32jádrový Neural Engine a až 128 GB jednotné paměti. Zmiňovaná architektura pak také zajišťuje zásadní věc. Před softwarem se čip tváří jako jediný kousek hardwaru, a proto je možné využít jeho plný potenciál.

Mac Studio poráží podstatně dražší Mac Pro

Již při samotném odhalení Mac Studio Apple prezentoval extrémní výkon čipu M1 Ultra. Ten je dokonce v oblasti CPU o 60 % rychlejší než Mac Pro s 28jádrovým Intel Xeon, což je mimochodem nejlepší procesor, kterým lze tohoto velikána osadit. Podobně je tomu i v oblasti grafického výkonu, kde M1 Ultra poráží grafickou kartu Radeon Pro W6900X o úžasných 80 %. V tomto ohledy tedy Mac Studio rozhodně nestrádá a je více než jasné, že si mávnutím ruky poradí i s těmi nejnáročnějšími úlohami. Ostatně jak zmiňoval přímo Apple, počítač si dokáže poradit úpravou videa či fotek, vývojem, prací ve 3D a řadou dalších operací. Konkrétně tento model zvládne například až 18 streamů ProRes 8K 422 videa najednou.

Kdybychom vedle sebe postavili nový Mac Studio a Mac Pro z roku 2019, tak nikoho nenapadne, že novinka takto výrazně dokáže předčit možností ještě donedávna nejlepšího Macu. Obzvláště při zohlednění velikostí. Výška Mac Studia totiž činí jen 9,5 cm, šířka pak 19,7 cm, zatímco Mac Pro je plnohodnotný desktop s 52,9cm výškou a 45cm délkou a 21,8cm šířkou.

Mac Studio Studio Display
Monitor Studio Display a počítač Mac Studio

Mac Studio je levný počítač

Samozřejmě při zohlednění schopností Macu Studio je jasné, že tento nový přírůstek do rodiny jablečných počítačů nebude nejlevnější. Ve své nejvyšší konfigurací se základním 1TB úložištěm totiž vyjde na 170 990 (s 8TB úložištěm 236 990 Kč). Na první pohled se jedná o poměrně vysokou částku. Kdybychom si ale zhruba stejně nakonfigurovali Mac Pro, respektive vybrali možnost s 28jádrovým procesorem Intel Xeon W, 96GB operační pamětí a grafickou kartou Radeon Pro W6900X a 1TB úložištěm, vyšel by nás tento počítač na více než půl milionu korun, respektive 542 990 Kč. Model Mac Studio tak nabídne nejen vyšší výkon než tato konfigurace, ale zároveň je o 372 tisíc korun levnější.

To ale samozřejmě neznamená, že tento kousek rázem přeskočí v prodejích například MacBook Air. Pokud ale někdo bude potřebovat plnohodnotný počítač s maximálním výkonem, přičemž se nemusí potýkat s některými z nedostatků Apple silicon, tak je jasné, že po Macu Pro pravděpodobně asi nesáhne. Applu se tedy podařilo vytvořit profesionální počítač za poměrně nízkou cenu.

.