Zavřít reklamu

Když Apple při příležitosti vývojářské konference WWDC 2022 představil nové operační systémy, tak nějak zapomněl na tvOS a systém pro chytré reproduktory HomePod. Zatímco v případě iOS 16, iPadOS 16, watchOS 9 a macOS 13 Ventura se pochlubil řadou skvělých novinek, ani jednou nezmínil byť jen náznakem systém stojící za jablečnou televizí Apple TV. Prakticky stejně tomu bylo i v případě zmiňovaného HomePodu, na který se dostalo jen velmi okrajově. I přesto ale nové systémy nějaké ty novinky přinášejí i pro tohle zařízení. Pojďme se na ně tedy společně podívat.

Domácí centrum s podporou standardu Matter

Jednou z největších zpráv celé keynote bylo představení přepracované aplikace Domácnost. O tu ale v tomto případě zase tolik nešlo, jelikož ta pravá senzace se skrývá až za ní – podpora pro novodobý standard Matter, který má přinést naprostou revoluci ve světě chytrých domácností. Současné chytré domácnosti totiž trpí jedním poměrně zásadním nedostatkem – nejde je úplně šikovně sjednotit. Pokud si tedy chceme postavit vlastní například na HomeKitu, jsme pak omezeni tím, že nemůžeme sáhnout po zařízeních bez nativní podpory jablečné chytré domácnosti. Tyto bariéry má právě Matter zbourat, a proto na něm pracovalo přes 200 technologických firem, včetně Applu, Amazonu, Googlu, Samsungu, TP-Link, Signify (Philips Hue) a dalších.

Samozřejmě z tohoto důvodu je zcela logické, že se HomePody s novým operačním systémem dočkají podpory standardu Matter. V takovém případě pak dokážou posloužit jakožto domácí centra, ostatně stejně tak, jako tomu bylo doposud. Jediný rozdíl však bude spočívat ve zmiňované podpoře a podstatně solidní otevřenosti vůči jiných chytrým domácnostem. To samé pak platí i pro jablečné televize Apple TV s nainstalovaným operačním systémem tvOS 16.

homepod mini pár

HomePod součástí beta testování

Apple se nyní také rozhodl pro poměrně zajímavou změnu. Vůbec poprvé v historii se beta verze HomePod Software 16 podívá do veřejného testování, což je ze strany cupertinského giganta poměrně zajímavým a neočekávaným krokem. Ačkoliv prozatím není k dispozici ani vývojářská beta verze, tak již dopředu víme, co vlastně v následujících týdnech můžeme očekávat. Tato na první pohled drobná změna také může odstartovat zrychlení vývoje softwaru pro HomePod. Do testování tak totiž bude moci zavítat o dost více jablíčkářů, což pochopitelně přinese více dat a vyšší potenciál pro zlepšení.

.