Zavřít reklamu

Komerční sdělení: Domácí inteligentní systémy a prvky se dají díky vzájemné podpoře propojit, přestože jsou od jiných výrobců. V ideálním v sobě spojí to nejlepší. Je však tenká hranice mezi skutečně chytrou domácností a skrumáží gadgetů a složitého ovládání. Dnes se podíváme, jaké možnosti přineslo spojení Apple HomeKit se systémem chytré automatizace Loxone.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

„Smart“ je dnes kde co. Když brouzdáte e-shopem s elektronikou, jistě se u spousty produktů dozvíte, jaké mají chytré funkce. Je to jistě lákavé, protože to v nás vzbuzuje pocit, že cokoli jiného koupíme je naopak hloupé bez užitečných a cool funkcí.

O to větší pozor si musíme dávat, abychom po chvíli neměli domácnost plnou hraček, které nás budou od rána do večera zaměstnávat ovládáním. Takové totiž gadgety jsou – samy o sobě ohromí funkcemi, ale pohromadě nám dají do ruky jen další ovládání, appku, tlačítko apod. Apple HomeKit sice sjednotí ovládání do jedné aplikace. Ani po přidání více produktů se však nijak neprohloubí jejich vzájemná komunikace a bonusové funkce.

Zároveň jsou tu profesionální systémy, které slibují inteligentní domácnost založenou na maximální spolupráci zařízení. Loxone je systém chytré elektroinstalace a automatizace budov. Domácí technologie řídí jedna řídicí jednotka nainstalovaná profesionálem. Automatika a sjednocené ovládání není jen o větším pohodlí, ale i o úsporách za energie. Zařízení navzájem komunikují, reagují na sebe, doplňují se.

Důležitá poznámka: Každý podle chuti. Někomu více vyhovuje, když se doma nemusí starat o ovladače. Další je blázen do vychytávek, kterým se musí věnovat.

Loxone a Apple HomeKit

Právě systém Loxone letos v dubnu oznámil podporu Apple HomeKitu – Miniserver, tedy řídicí jednotka Loxone, získala oficiální certifikaci Works with Apple HomeKit.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Zkoumali jsme funkce tohoto spojení. Apple HomeKit v tomto případě nespojuje řadu gadgetů, ale funguje ruku v ruce s profi systémem. Toto řešení uživateli přináší řadu automatických funkcí, zároveň mu zachová v domácnosti „herní faktor“, kdy může hlasem aktivovat různé funkce, jako jsou například scény osvětlení, žaluzie a tak dále. Ale je toho mnohem více. Pojďme se blíže podívat, jaké funkce Loxone lze ovládat přes Apple HomeKit.

Co to umí?

Funkce je možné ovládat třemi způsoby – hlasovým pokynem pro Siri, v aplikaci Domácnost nebo v aplikaci Zkratky Apple. Tohle jsou běžné situace uživatele Apple Homekit ve spojení s Loxone:

  • Máte večer ještě nějakou práci na počítači. Sednete ke stolu a zjistíte, že na poznámky vedle notebooku sotva vidíte, máte málo světla. Nemusíte se zvedat k tlačítku, stačí poručit a tím zapnout jasnější světelnou náladu.
  • Ten nový film na Netflixu bude super. V obýváku během okamžiku zapnete scénu pro sledování televize. Spustí se pouze tlumené barevné podsvícení nábytku a televize, hlavní svítidla se zhasnou. Žaluzie se zatáhnou a televize se sama zapne.
  • Chce to více světla a vzduchu z venku. Jedním pokynem stáhnete roletu střešního okna, druhým okno otevřete (pokud je okno motorické).
  • Doma paří slunce do oken. Žaluzie v obýváku necháte snadno zatáhnout. A to i z práce, abyste po návratu neměli z domácnosti skleník.
  • Chvátáte domů z práce. Hlasovým příkazem pro Siri se brána a vrata garáže otevřou již když jste 500 metrů od domova. Anebo se mohou otevřít úplně automaticky, když se blížíte! Zároveň se osvětlí příjezdová cesta.
  • Moc horko? Stačí poručit a v pokoji máte za chvíli ideální teplotu. Loxone totiž řídí vytápění či klimatizaci.
  • Těžký vzduch? Mžikem zapnete větrání interiéru.
  • Máte náladu na hudbu, trochu si zpříjemnit úklid… V místnosti si hlasovým příkazem spustíte audio.
  • Odcházíte z domu jako poslední (a s vámi váš iPhone). Dům se sám uvede do režimu nepřítomnosti a zapne se alarm. Když se pak vracíte, již v určité vzdálenosti od domu se dveře odemknou a vypne se alarm.
  • a další…

Jedinými podmínkami propojení Apple HomeKit a Loxone je Miniserver 2. generace a odpovídající verze Loxone Configu – konfiguračního nástroje systému (12.2.12.1 a vyšší).

Jen pro pořádek, Loxone není na ovládání přes Apple jakkoli závislé. Má vlastní ovládací prvky – unifikované tlačítko pro ovládání osvětlení, stínění a hudby a také mobilní aplikaci. Stále však platí, že většina běžných úkonů v domácnosti by se měla dít automaticky, proto systém využívá různé senzory, kterými reguluje třeba osvětlení, teplotu, stínění a další. To vše v takové souhře, aby to bylo energeticky co nejefektivnější. Takže se například nestane, že běží klimatizace, když se již pokoj ochladil na ideální teplotu díky automatickému stínění. Světlo nezůstane svítit, pokud v místnosti nikdo není a podobně.

Aplikace Domácnost potažmo Siri a zkratky jsou výborným ovládacím bonusem pro uživatele Apple. Navíc nemusí Apple HomeKitem spojovat řadu zmíněných gadgetů, které spolu nijak nekomunikují, ale mohou jím ovládat komplexní systém chytré domácnosti.

Bezpečnost a udržitelnost

Jak jsme již zmínili, možné je využívat i vzdáleného ovládání odkudkoli. V takovém případě nám vždy začne v hlavě blikat vykřičník s bezpečností osobních dat. Loxone nefunguje na cloudovém řešení, ale informace sbírá lokálně, data tak zůstávají v bezpečí uvnitř domácích stěn.

Jak tedy vzniká bezpečná komunikace při vzdáleném ovládání pomocí Apple HomeKit? Zařízení Apple komunikuje s Miniserverem v místní síti. Při vzdáleném přístupu je tak potřeba HomePod, iPad nebo Apple TV, iPhone pak na dálku komunikuje s jedním z těchto zařízení přes iCloud. A samotná komunikace s Miniserverem pak opět probíhá až na úrovni lokální sítě. Data nikam neputují.

Přidanou hodnotu zde sledujeme i v udržitelnosti. Komponenty Loxone jsou stavěné na dlouholeté využití a není je potřeba co dva roky měnit. Řídicí jednotka je neustále aktualizovaná a Loxone garantuje její podporu i do budoucna. Nevznikají tak spotřební výrobky, které pak zatěžují planetu jako odpad. Chytré automatické řízení energií (i třeba se zapojením domácích spotřebičů nebo fotovoltaiky) navíc snižuje spotřebu a tím pádem i uhlíkovou stopu budov.

Loxone instalují profesionálové v oboru. Systém celé domácnosti po konzultaci požadavků zákazníka naprogramují během chvíle a pomohou i s napojením na Apple HomeKit. Vy už si pak jen užíváte možností Loxone.

Diskuze k článku

Diskuze není pro tento článek otevřena.

Čtěte více