Zavřít reklamu

Jednou z nejvýznamnějších novinek u nového iPadu Pro je USB-C port sloužící jako náhrada za dosavadní Lightning. Důvod k nadšení to zajisté je, bohužel to ale nezaručuje možnost připojení naprosto jakýchkoliv doplňků. Nicméně i tak lze k novému jablečnému tabletu připojit poměrně velkou škálu příslušenství.

Externí displeje

Nové iPady Pro disponují konektorem USB-C 3.1 druhé generace. V praxi to znamená, že umožňují přenos až 10GB/s a tím pádem umožňují připojení 5K monitoru při 60 fps. Nový iPad Pro je možné připojit přímo k USB-C displeji, který s tabletem bude komunikovat přes standard DisplayPort. K iPadu lze připojit monitory s USB-C porty, jako je třeba 4K LG UltraFine displej. Nový iPad podporuje výstup HDR10, dokáže tedy čerpat veškeré výhody HDR displejů. S pomocí USB-C je možné také zrcadlit obsah displeje iPadu, což je skvělé jak v případě Keynote prezentací, tak třeba i při sledování Netflixu. Má to ale malý háček: k tomuto účelu nelze použít kabel, který Apple přidává do krabice s iPadem. Zapotřebí je USB-C kabel, podporující širokopásmové připojení, tedy takový, který může být například součástí balení displeje. V případě připojení displeje, nedisponujícího USB-C portem, budete navíc ještě potřebovat příslušnou redukci.

iPad-Pro_versatility-monitor_10302018

Nabíjení jiných zařízení

USB-C port nového iPadu Pro je také schopný nabíjet připojené zařízení. Pokud máte kabel USB-C to Lightning, můžete s pomocí nového iPadu nabít svůj iPhone, nabít lze i jeden nový iPad Pro druhým. Nabíjet lze ale také doplňky třetích stran, v případě zařízení s USB-A portem bude zapotřebí příslušná redukce.

Import fotografií a videí z externího úložiště

Zpráva, že nový iPad Pro umožní také import obrazových a video souborů z externího úložiště, jistě na mnohé zapůsobila skvěle. Není to ale zase tak jednoduché. Import bohužel neprobíhá tak, že byste k iPadu mohli připojit jakýkoliv externí disk a fotografie by se objevily ve složce v aplikaci Soubory. Můžete ale provést import provést přes nativní aplikaci Fotky v příslušné kartě. Podobně funguje import také s některými digiálními fotoparáty. K iPadu můžete také připojit jablečnou čtečku SD karet a provést import z paměťové karty.

Připojení hardwarových klávesnic a internet po drátě

iPad disponuje ovladači pro spoustu základních USB doplňků. iOS vám sice neumožní instalaci dalších ovladačů, nabízí ale podporu překvapivého množství základních externích zařízení typu plug&play. Skvěle s ním budou fungovat například hardwarové klávesnice, které iPad bez problému rozpozná. Apple ale nicméně trvá na tom, že ideálnější je použít Bluetooth klávesnici nebo třeba nejnovější Smart Keyboard Folio.

Nový iPad ale můžete také připojit k internetu přes ethernetový kabel, a to opět za pomoci příslušné redukce. Po úspěšném připojení se na displeji vašeho tabletu objeví nová sekce pro Ethernet.

Připojení k reproduktorům, mikrofonu nebo MIDI audio zařízením

iPady Pro nemají sluchátkový jack. Použít můžete adaptér, případně přímo připojit USB-C sluchátka. K novému jablečnému tabletu je ale také možné připojit další audio zařízení, jako jsou MIDI klávesy pro použití s aplikací GarageBand, nebo mikrofon. Díky šířce pásma USB-C u nových iPadů je také možné k jednomu jedinému portu připojit vícero zařízení najednou – Apple pro tyto účely nabízí speciální Multiport Adapter.

iPad Pro USB-C

zdroj: 9to5mac

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Dotaz:
    Lze z iPadu pro promítnout stereoskopickou (3D) projekci?
    Tzn.: je třeba rozdělit obraz na levý a pravý na dva externí displeje. U starého iPadu jsem to hnal přes AppleTV či redukci do HDMI spliteru, který obraz rozdělil na dva. Kvalita byla ale tak mizerná, že jsem se při projekcích musel vrátit k silné mašině s pořádnou grafikou, třetím displejem a nepříjemně vysokou hmotností. Pro ios jsem navíc nenašel žádnou aplikaci, která by zvládala externí projekci různých (žádných) stereoskopických formátů, ani jen obyčejných fotek .mpo A o plném rozlišení 2x fullHD (32:9) ani nemluvě :(

    Bylo by super, kdyby k tomu byla dockina co by kombinovala připojení jak monitoru, tak plné klávesnice a hlavně i myši. Což je asi trochu utopie. Pak by to byla super náhrada počítače a možností ho vzít do ruky a i něco si nakreslit.

celý text

Čtěte více.