Zavřít reklamu

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Nový MacBook se postaral o rozvíření IT vod a rozčeření bude ještě nějakou chvíli trvat. Jednou za čas Apple přijde s produktem, který naprosto mění pohled na ostatní produkty téže kategorie. Některým spadne čelist úžasem, někteří jsou z novinky v rozpacích, jiní se v zoufalství chytají za hlavu a někteří pět minut po uvedení s jistotou produkt označují jako propadák, nemluvě o proroctví brzkého krachu cupertinské společnosti.

Jeden za všechny…

Čím že se to MacBook vůbec provinil? Všechny konektory (kromě 3,5mm jacku pro sluchátka) byly nahrazeny novým konektorem USB Type-C – v jednotném čísle. Ano, MacBook obsahuje skutečně jeden jediný konektor obstarávající nabíjení a přenos dat i obrazu. Ihned se vyrojily stovky názorů, že s jedním konektorem se nedá fungovat. Dá.

V první řadě je potřeba si uvědomit, na koho je MacBook cílen. To budou běžní a veskrze nenároční uživatelé, kteří nepotřebují pro práci dva externí monitory a nemají své projekty na čtyřech externích discích. Pro tyto uživatele je zde MacBook Pro. Běžný uživatel externí monitor připojí zřídka, občas potřebuje tisknout nebo připojit USB klíčenku. Pokud přeci jen potřebuje monitor častěji, použije redukci nebo opět zváží koupi MacBooku Pro.

Není žádné tajemství, že pokud chcete vytvořit úžasně jednoduchý produkt, musíte ho osekat na kost. Jakmile tak učiníte, najdete další zbytečné složitosti a odstraníte je. Takto pokračujete, dokud nedisponujete jen opravdu tím nutným. Jednoduchosti se dá docílit tím, že ji aplikujete skrz na skrz celým produktem – bez výjimky. Někteří vás odsoudí, jiní vám naopak poděkují.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Pokud nejste opravdový veterán, patří USB neodmyslitelně ke každému počítači. Obdélníkový konektor, do kterého příslušenství připojíte většinou až na třetí pokus, jelikož z nějakého záhadného důvodu „to nechce pasovat“ z ani jedné strany, je s námi od roku 1995. O masové rozšíření se postaral až v roce 1998 první iMac, který zcela vypustil disketovou mechaniku, za což si nejprve také vysloužil kritiku.

Řeč je nyní o USB Type-A, tedy o nejrozšířenějším typu. Prostě USB, jak si ho každý ihned vybaví. Type-B je téměř čtvercového tvaru nejčastěji se s ním setkáte u tiskáren. Jistojistě jste se setkali s miniUSB (typy Mini-A a Mini-B) nebo microUSB (typy Micro-A a Micro-B). Loni na podzim mohli výrobci hardwaru poprvé do svých zařízení integrovat USB Type-C, od kterého je očekávána slibná budoucnost.

Proč USB Type-C dává smysl

Je rychlé a výkonné. Kabely tečou data rychlostí teoreticky až 10 Gb za sekundu. Apple však sdělil, že USB v MacBooku bude schopno průtoku 5 Gb za sekundu, což je stále velmi hezké číslo. Maximální výstupní napětí činní 20 voltů.

Je malé. Se stále štíhlejšími zařízeními je tento aspekt velice důležitý. Byl to také jeden z důvodů, proč v roce 2012 Apple pohřbil 30pinový konektor a nahradil jej v iPhonu 5 současným Lightningem. USB Type-C má rozměry 8,4 mm × 2,6 mm, což z něj činí ideálního kandidáta pro náhradu za dnes poměrně velký Type-A.

Je univerzální. Ano, USB (Universal Serial Bus) bylo vždy univerzální, ale tentokrát je to myšleno jinak. Kromě přenosu dat je možné ho využít k napájení počítače nebo pro přenos obrazu do externího monitoru. Možná se skutečně dočkáme doby, kdy bude pro nejběžnější zařízení jen jeden konektor a tečka.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Je oboustranné (poprvé). Už žádný třetí pokus. USB Type-C zasunete vždy na první pokus, protože je konečně oboustranné. Je až k neuvěření, proč na takovou elementární vlastnost konektoru nemyslel před 20 lety vůbec nikdo. Vše zlé je však nyní zapomenuto.

Je oboustranné (podruhé). Na rozdíl od předchozích generací může energie putovat oběma směry. Nejen, že můžete pomocí USB napájet zařízení připojená k notebooku, můžete pomocí jiného zařízení nabíjet naopak i notebook. Možná by nebylo špatné vypsat kurzy, kdo z výrobců uvede na trh jako první externí baterii pro MacBook.

Je zpětně kompatibilní. Dobrá zpráva pro všechny, jejichž příslušenství využívá starší USB konektory. Type-C je kompatibilní se všemi verzemi. K úspěšnému propojení je potřeba pouze patřičný adaptér, o zbytek se postará hardware sám.

Thunderbolt se třese

Že USB je nejrozšířenějším konektorem, je každému zřejmé. V roce 2011 Apple představil zcela nový konektor Thunderbolt, který svým výkonem uzemnil i USB 3.0. Jeden by řekl, že všichni výrobci najednou začnou jásat, hromadně zastaví výrobu a nařídí svým inženýrům ihned vyhodit USB a integrovat Thunderbolt. Jenomže svět není tak jednoduchý.

Standardy je těžké změnit, i když nabízíte lepší řešení. Sám Apple se o tomto mohl ujistit u FireWiru, který byl obecně rychlejší a vyspělejší než USB. Neuspěl. FireWire se částečně uchytil u fotoaparátů a videokamer, avšak většina běžných uživatelů zřejmě pojem FireWire nikdy neslyšela. USB vyhrálo.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Pak jsou zde poměrně drahé náklady na výrobu, byť se jedná o pouhý kabel. Druhým finančním závažím jsou licenční poplatky. Thunderbolt je dílem Intelu a Applu, kteří do vývoje investovali a rádi by na periferiích něco vydělali díky licencování. A do toho se výrobcům příliš nechce.

Celkově počet příslušenství disponujícím Thunderboltem je poměrně málo. Většina je kvůli ceně určena pro profesionály, kterým nedělá problém připlatit si za patřičný výkon. Konzumní sféra je však na ceny citlivější a USB 3.0 je jednoduše dostatečně rychlé na všechny běžné činnosti.

Jak to bude s Thunderboltem dále, nevíme, a možná to momentálně neví ani sám Apple. Reálně se situace má tak, že prozatím žije. Žije především v MacBooku Pro a Macu Pro, kde dává největší smysl. Možná nakonec skončí jako FireWire, možná bude dále koexistovat společně s USB a možná (i když velmi nepravděpodobně) zažije ještě svůj rozmach.

Lightning také v ohrožení?

Na první pohled jsou oba konektory – Lightning a USB Type-C – podobné. Jsou malé, oboustranné a perfektně se hodí do mobilních zařízení. Apple USB Type-C nasadil u MacBooku a neváhal pro tento krok obětovat MagSafe. Zcela oprávněně se tak na povrch dere analogie, že by něco podobného mohl provést také u iOS zařízení.

Zřejmě ne. Z prodeje příslušenství s Lightningem míří do kasy Applu značné množství peněz. Zde oproti Thunderboltu jsou výrobci naopak s to akceptovat licenční poplatky, protože iOS zařízení se prodá mnohonásobně více než Maců. Navíc je Lightning o chlup menší než USB Type-C.

Zdroje: The Verge, Wall Street Journal

Diskuze k článku

  Kdyby k mackbooku přibalovali redukci, tak neřeknu ani popel. Ale takhle z toho kouká kalkul jak hrom. Když se podíváte na bok maca, tak by tam 2,3 USB díry v pohodě vešly. Vím možná by to nebylo takové elegantní.. Takže zase to applovské, proč to udělat jednoduše, když to jde udělat složitě.

  Když mi ráno konečně přistane na stole nový 1 TB SSD disk s rozhraním thunderbolt za cca 20 tyček a večer Apple přijde s Macbookem bez thunderboltu i jakékoliv redukce na něj, tak to je fakt den blbec.

  Jo, to jen Apple umí takhle tvrdošíjně prosazovat novinku v době, kdy pro ní není prakticky žádné využití, vykřikovat o tom, jak je v ní budoucnost, ale v zápětí jí pohřbít bez mrknutí oka. Takhle to bylo s thunderboltem a takhle to bude i s USB Type-C – nikdo to nepoužívá, nic do toho nepřipojíš, ale tohle teď pro nás bude tak rok až dva jediná modla, než někdo přijde s něčím jiným.

  Hm, ked Apple zrusil ako prvý disketovú mechaniku, kazdý sa smial ze to takto nepojde, ked zrusil klasické konektory a nasadil ako prvý USB/inac dovtedy lezalo 9 rokov vyvojarom v supliku/ tiez ze to nema smysel-do pol roka bolo 500 periferii, ked Apple zrusil ….atd. Vzdy su ludia ktorí tvrdia ze je to blbost, ze to nejde a hla, vzdy sa to ujme a Apple kraluje. Pozrite si prvé diskusie k prvemu MBAiru. Jeden USB port? to nejde, to sa nedá a hla, Air je tu a urcil novy standart. Takže nechajme to nech povie trh ci sa to ujme. Ja si myslim ze sa bude predávat ako teple rozky.

  Jak pisu vise:
  Pripojis MAC k monitoru jednim portem a MAC se ti bude skrze monitor i nabijet…. Pripojis k MACu disk a ten bude mit z druhe strany taky vystup USB (nebo 2) a pak ty dalsi periferie zapojis primo do nej….. atp…
  Nicmene to nemeni nic na tom, ze by se tam hodily alespon 2 USB. 1 na kazdou stranu, aby ti neprekazel kabel, kdyz je vystup na spatne strane.
  A UZ VUBEC TO NEMENI NIC NA TOM, ZE AKTUALNE (takze asi jeste rok) NENI TO SPRAVNE PRISLUSENSTVI.
  Jde proste o „demo“ jestli to projde nebo ne, takze zatim nejsem ochoten za neco takovyho zaplatit obzvlaste ne ten nesmysl co za to chtej ;-).

  :-))) Ne, skutečně nemám a nikdy jsem neměl žádný externí disk s dvěmi USB. A ni nevím, jestli takový existuje, ale moc smysl mi to nedává. Snad jen proto, že Apple to na nás zkouší. :-)))

  Prave proto to pisu, zatim prislusenstvi neni, ale do roka urcite bude. Nicmene kdyz bude, uz to smysl davat bude. Zatim ale nejasam ;-).
  Melo by to vyhody puvodniho konceptu:
  V praci do monitoru zapichnes klavesnici, mys, disk a pak kdyz prijdes z domu, tak zapojis jenom jeden kabel do monitoru a vse je funkcni (vcetne nabijeni) = parada.
  Pripadne doma budes mit to samy, takze monitor a vse okolo do nej pichnes a s MACbookem uz jenom prijdes a zapojis jednu vec.

  Joer – jak teda podle tvé teorie vysvětlíš ten odchod od thunderbolt řešení? Ani konektor, ani redukce… Není na tom něco špatně? :-) Když konečně vylézají na trh zařízení s thunderboltem, protože s ním nedávno Apple vyběhl jako s něčím lepším než USB, stojí díky tomu výrazně více a jen Apple příznivci si to koupí, tak najednou přijde ta „revoluce“? Uživatelé jsou teď za blbce a výrobcům se to vyplácí asi tak stejně.

  mam rok macbook air, pripojuji jen na noc napajeni, vydrzi mi cely den bez nabijeni, a obcas externi disk pro zalohovani pres time machine, takze tohle reseni chapu jako krok vpred, realne vetsina lidi nic dalsiho nevyuzije, vsechno je bezdratove, navic tohle resni mi umozni behem noci provest zalohu aniz bych musel zapojovat neco daliho proste se bude MBA nabijet z externiho disku,

  takže když si dám macbooka v práci na externí 27″ monitor, tak ho nenabiju a když ho budu nabíjet, tak se nepodívám na monitor a to nemluvím o tom, že si k tomu bez redukce nepřipojím dneska prakticky nic a tohle Vám dává smysl? Ne to smysl nedává… ;-)

  Je adapter, ktery z jednoho portu udela zaroven nabijeci port, klasicky usb port a hdmi v jendom..

  Joo jooo adaptéry, redukce a píčovi … na jedné straně se snaží o co největší jednoduchost a na druhé straně budeme mít k macbookum připojené reducke a kdejaké píčovi …, nemluvě o tom, když ty redukce budou v kvalitě v jaké jsou současné reducke tak to bude peklo..ale joo chapu že to není počítač do pracovního prostředí

  Cece ja uz jsem nad tim premyslel taky a taky jsem si rikal ze je nekdo debil….. ale…..
  ….asi jsem pochopil, ze cesta vede…..
  Aktualne je to problem, protoze neexistuje prislusenstvi, ale az bude……
  tzn. Pripojis MAC k monitoru jednim portem a MAC se ti bude skrze monitor i nabijet…. Pripojis k MACu disk a ten bude mit z druhe strany taky vystup USB (nebo 2) a pak ty dalsi periferie zapojis primo do nej….. atp…
  Nicmene to nemeni nic na tom, ze by se tam hodily alespon 2 USB. 1 na kazdou stranu, aby ti neprekazel kabel, kdyz je vystup na spatne strane.
  A UZ VUBEC TO NEMENI NIC NA TOM, ZE AKTUALNE (takze asi jeste rok) NENI TO SPRAVNE PRISLUSENSTVI.
  Jde proste o „demo“ jestli to projde nebo ne ;-).

  to asi tento USB neda to bude musiet byt USB 5.0
  toto proste na thunderbolt nema, toto je myslene pre tvoju segru, raz tam da za zivot niaky kabel a hotovo, skoda ze neni usb3 magneticke :(

  Myslim, ze to bude v pohode, opravdu zalezi jen na tom jestli se vyrobci rozhoupaji nebo ne. Me by se urcite libilo propojit to jako skladacku a mit to prenositelny. Nicmene doma zatim monitor nemam, ale s necim takovym uz by to byl opravdu dobrej duvod ho poridit :-).
  Jo a tu magnetickou cast to je otazka….. treba u disku by to mohl byt problem, pokud by prave zapisoval, nebo pokud by neco nabijel atp…. ;-).

  S JEDNIM KONEKTOREM TO FAKT NEPUJDE. ALE HEZKY POKUS….

  Kdyby tam dali alespon 3xusbc

  Toto fungovat nemuze

  A telefon bez drátů??

  ty telefon bez dratov, ma to priepustnost 5giga, proste toto co vyrobili je telefon bez wifi, vela ludi wifi v telefone nepotrebuje / staci im 5 za sekundu. bude vela ludi ktorym tento polokomp a polotablet bude stacit.
  taki co si nakupili periferie teraz smutne teraz pozeraju von z okna a boja sa aby applu tymto smerom ne…blo pri vela inych zariadeniach.

  Všichni chtějí od Applu revoluci, že Apple už není co býval atd., a když s ní Apple přijde, tak brblaj:-)
  Stevovi se řada napádů také nepovedla, přesto do toho vždy šel,
  a podívejme se kde je Apple dnes a kde jsou ostatní. Jen kopčí.
  Hold to chce odvahu a čím je společnost větší, o to větší odvahu to chce.

  Úžasné je, že se USB-C dá využít i na nabíjení (ext. baterií), to je bomba.
  Možná kdyby dali na každou stranu jedno USB-C, bylo by to ještě lepší, tedy pokud by se to tam vešlo.

  Nesouhlasím s modelovým příkladem použití, který je uveden v článku – tedy nenáročný uživatel. Píšete, že „občas“ přípojí to, „občas“ připojí ono, nepotřebuje to často, ale „občas“ to využije – sice bych se neoznačil za „nenáročného uživatele“, ale z hlediska periferií, je to v podstatě můj případ (snad jen projektor připojuji o něco častěji – a na prezentace by tento notebook býval byl ideální). Problém, ale je, že ten váš „nenáročný uživatel“ by to chtěl „občas“, ale v praxi to nemůže udělat buďto nikdy, nebo za cenu neustálého vláčení různých redukcí (některé jsem ani nenašel – např. usb-c – ethernet, ale možná teprve přijdou). Právě ta možnost „občasného“ použití je IMHO problematická. Pokud chci připojovat pořád, vyberu stroj, kde konektory jsou, nebo mám připravenou redukci v batohu, na stole v kanceláři, doma, atd. neustále. U občasného použití ji právě v okamžiku potřeby typicky nemám.

  Zajímala by mě ješte mechanická odolnost toho konektoru – např. u mého Mid 2009 MBP už jsou USB konektory dosti jeté – pokud mám připojený externí disk, tak se ho doslova nesmím ani dotknout, jinak dojde k odpojení (kabelem to není) – u většiny periferií resp. použití (např. průběžné dobíjení iPhonu) to problém není (možná je to o kombinaci obou protikusů konektoru – žádnou „čínu“, ale nikde nemám), ale u disku docela jo (jen tedy pro úplnost jde o Western Digital s USB3 a zkoušel jsem těch kabelů několik). Pokud je tady pouze jeden a ještě takový „mechanický“ typ (srovnejme s magsafe), tak mám lehce obavy.

  Tohle je v prvni rade novy smer Applu – smer k tomu udelat dojem, to jestli se to da pouzivat je druhotne, dulezite ted podle Applu jen to, jaky to budi dojem.
  Za Jobse byl duraz na chytrost a pak na dojem. Ted uz je jen dojem.

  Jsem jeden z mála, kterému to bude vyhovovat? Já mám nyní starší Air 13″ napojený v práci na Apple display 27″, ze kterýho do Airu na stojánku čouhají 3 dráty. Dovedu si předtavit, že nový Apple display bude mít pouze jeden tento kabel, který mi nabije tento nový počítač, zprostředkuje obraz i zvuk do monitoru, na kterém mám rozbočovací HUB na další periférie. Odpojit jeden kabel před cestou domů a „mít nabito“ mi bude vyhovovat.

  Dle Applu ani Thunderbolt 2.0 s propustností 20 Gb/s není dostatečný na 4k přenos obrazu při 60 Hz, u tohohle USB-C píše 5 Gb/s, je to konektor na běžné užívání, případně vyjímečné připojení něčeho náročnějšího, zas v tolik bych nedoufal..

  zabudni na to ze bude led 27 vo verzii USB 3.0 proste budes musiet mat redukciu. v podstate ti do kompu pojde jeden kabel a do toho jedneho pojde spusta dalsich aby si obsiahol vsetko co potrebujes, ako to ta redukcia bude zvladat uvidime. tento notas ale nie je pre ludi na pracu, je to na pozeranie webu a kde tu niaky nizkonarokovy pracovnik na tom moze nieco pisat, 500 disk je tak isto iba pre cloveka ktory nepotrebuje zas tak moc.

  v samej podstate ten kto bude pouzivat tlaciaren monitor a disk ten uz bude iba rad, pripoji jeden kabel a bude, nevraviac o tom ake vzniknu kolisky a stojanky ked pojde iba o jeden konektor. kto chce viac musi na PRO a tu pride otazka, nepomrda apple rovnako aj radu PRO a ludia tu nebudu pisat ze ked nieco chces mas si to robit na IMACU???

  Nový monitor Apple musí být 5K a bude podle mě s thunderbolt ( třeba 3.0 ), ale hlavně bude zvládat Display port verze 1.3 r rychlostí 32.4 Gbit/s pro 5K obraz. Jiná cesta podlemě nemůže být.

  Nové MacBooky jsou evidentně pro nenáročné uživatele, ostatně Core M uvnitř je toho důkazem.Ovšem směr jednoho konektoru je podlemě správný. Za pár let může být USB 4.0, který zvládne 5K a jeden konektor může bylt i na vyšších modelech.

  Co se Thunderboltu tyce, pokud chce Apple pokracovat s Mac Pro v soucasnem formatu a nevratit se ke krabicim, pak se ho jednoduse zbavit nemuze, protoze jinak PCIe karty nepripoji. A to si nikdo nelajsne (pokud se v Apple nezblazni), protoze spousta specializovanych zarizeni je pouze ve forme PCIe karet a jine pouzitelne rozhrani pro ne neexistuje.
  Nemyslim si, ze Thunderbolt umira, je to proste rozhrani, ktere ma sve vyuziti a s tim souvisi i mensi pocet zarizeni pro nej. Nicmene staci se podivat, kolik toho pro Thunderbolt kazdy mesic vychazi (ano, jedna se vetsinou o specializovana zarizeni, ale k tomu je Thunderbolt primarne urcen, k pripojovani vykonnych poli, zvukovych rozhrani a procesoru, kamer, ne k pripojovani flashdisku nebo mysi). A myslim, ze kdyby byl problem s rozsirenosti, muzou Apple s Intelem vzdycky upravit licencni poplatky a zajemci se pohrnou (technicke parametry jsou skvele (pominme bezpecnost, ale to je vec jina)).

  Jedina situace, ktera me napada, kdy by Thunderbolt sel do kytek, by byla v pripade, ze by se Apple odstrihl od profi sfery a soustredil se ciste na spotrebku, telefony, jednoduche notebooky pro masy (protoze, co si budeme namlouvat, tam je nejvic penez). Ale pevne doufam, ze se tak nestane.

  „Jedina situace, ktera me napada, kdy by Thunderbolt sel do kytek, by byla v pripade, ze by se Apple odstrihl od profi sfery a soustredil se ciste na spotrebku, telefony, jednoduche notebooky pro masy (protoze, co si budeme namlouvat, tam je nejvic penez). “

  To ale podle mně už Apple udělal.

  Pokud jde o mainstreamové užiovatele, tak tenhle kurz Apple je skoro jistě správný. Věčná škoda je, že čím dál víc se odtahuje od profíků – MacPro, Shake, Final Cut… pohřbívání jednoho profi nádobíčka za druhým – a zatím bez reálné náhrady. Profíci budou pár let ještě vylepšovat své MacPro2012, dokud to půjde, Dokud to půjde, bude se film střihat na FinalCut z doby před X – a pak se přejde buď na Premiere nebo Avid (proboha abych neměl zlé sny!).

  Nechápu, proč se všichni rozčilují nad tím jedním portem. Vždyť je to logický a správný krok! Macbook vydrží celý den, tak ho dám na nabíječku když půjdu spát. Vše se připojuje přes wifi nebo bluetooth, tak jak bylo řečeno na Keynote. K čemu potřebujete milion portů? K svému Airu nemám připojen jediný kablík už hezky dlouho a žiju.
  Vzpomeňte si, když Apple odstranil optickou mechaniku… To bylo keců, stejně jako teď
  USB-C za mě jednoznačně správný, a po boku nové klávesníce a trackpadu, revoluční krok.

  Lukáši, ty si myslíš jak budeš světový tím, že budeš mít port, který nikdo nemá a nepoužívá? Že budeš na vrcholu tím, že ostatní ti nebudou moct dát flashku se svými daty a prezentacemi? Že budou všichni kolem tebe něco míň, když budou mít cokoliv na externím disku, ale ty tohle nechceš, ty to přece nepoužíváš (protože to tvůj „Apple Netbook“ neumí) a tak ať na tebe s takovými podřadnými věcmi nechodí? Pak jsi asi spadl z Měsíce, ale na tuhle planetu bohužel nepatříš. Tady je ten svět trošku jiný a to, že nám to takhle Apple bude vnucovat a přesvědčovat nás o tom, na tom nic nezmění. Zkušení appláci už dobře ví, jak nestabilní jsou tyhle applovské nápady – dnes je to špička a jediná cesta, všichni po ní určitě půjdou, ale za rok nebo dva bude všechno jinak a i Apple se k těm pár ovcím otočí zády.

  Rudo, ted jsi uhodil hrebicek na hlavicku a mluvis mi z duse. Uz na nekolika takovych vystrelcich Applu jsem se spalil a ted uz to urcite neudelam. A je pravda, ze netbook by se mel prodavat za jinou cenu nez za 40 tacu. Jo aha, ono se o tom jeste oficialne nemluvi jako o netbooku? :-)))

  lukasi, mam již 3tiho Aira 13′ a následující situace (každy den) , kdy sedíš na jednání se zákazníkem a on:
  1) ti podá USB Flash disk s daty
  2) potřebuješ wga, hdmi neb projektor nema thunderbold
  3) potřebuješ se u zákazníka připojit kabelem do Ethernetu…

  Ja s MacBook Air ziju denně již 7 let…. Je skvělý, ale jeho největší slabina na praci je jeho neschopnost se připojit… Furt jak idiot tahám s sebou 3 různé redukce (thunderbold-hdmi, USB-Ethernet, thunderbold-wga) a kdyz je vytáhnes, vypadas jak hňup, cítím se jak hňup a chovám se jak applegeek , vlastně hňup. A kdyz si je zapomenu … Jsem proste v prdeli a presentovat na 13tce 10 lidem nabídku, nebo projekt bez dataprojektoru proste nejde….

  Závěr: všechno železo i soft od Applu bylo vzdy skvěle, ale ne bez chyb…. A vizionar jednoho univerzálního sériového busu, který vse vyřeší, ma pravdu, ale kurva proc k tomu neni externí minidok, do kapsy…. Tak abych mohl Ethernet, USB A, wga, čtečky paměťových karet…. Jinak je to jen ipad s klávesnici…

  JE v tom budoucnost. Jediné porty, které na MBPr (2013) využívám je MagSafe (bez něj by to nešlo, že? :)), jedno USB, 3.5 jack a SD čtečka, protože USB 2.0 v zrcadlovce je fakt krok zpět (RAWy mají kolem 30 MB). Čas od času připojím ve škole projektor přes HDMI, někdy koukám na filmy na ext. monitoru, taky HDMI. Takže vlastně používám USB, jack, nabíjení, SD a HDMI – USB, nabíjení a HDMI mi obstará jedna redukce. Kdyby nestál 40k, uvažoval bych o něm, ale cena je opravdu krok zpět. Apple nás jen testuje :-)

celý text

Čtěte více