Zavřít reklamu

Pokud si v dnešní době chcete koupit kabel, který bude mít na jednom konci Lightning konektor pro nabíjení a přenos dat do iPhonů, iPadů, iPodů a dalšího Apple příslušenství, a na druhém konci konektor USB-C, musíte se obrátit přímo na společnost Apple (pokud nechcete riskovat nákup neoriginálního příslušenství). Tento „monopol“ však na počátku příštího roku skončí.

Na originálních kabelech od Applu není nic špatného kromě toho, že jsou relativně drahé. Originální USB-C/Lightning kabel stojí 590,- za metrovou verzi a 990,- za dvoumetrovou verzi. Právě tyto kabely potřebujete například v případě, kdy chcete využívat možností rychlého nabíjení, neboť jsou schopné cílové zařízení napájet výkonem 18W+, na rozdíl od těch současných, které mají strop 15W. Dále přijdou vhod například v momentě, kdy si chcete váš iPhone/iPod/iPad nabíjet (či jednoduše propojit) z nových MacBooků. Dnes se na web dostala zpráva o tom, že Apple uvolnil výrobu USB-C/Lightning kabelů i ostatním výrobcům, kteří patří do skupiny MFi (Made For iPhone), jež se zabývá výrobou oficiálně podporovaného příslušenství.

mfi-2
mfi-1

Od minulého týdne Apple výrobcům v této skupině (Belkin, Anker apod.) nabízí nový Lightning konektor, který si mohou objednat a použít při výrobě nových kabelů. Cena za jeden kus jsou necelé tři dolary. Nově uvolněný konektor s interním označením C94, oproti svým předchůdcům nabídne právě podporu pro výkonnější nabíjecí soustavy. Externí výrobci příslušenství si mohou nové konektory objednat s tím, že jejich doručení se uskuteční zhruba za šest týdnů. Od té doby budou moci zahájit výrobu jako takovou a první certifikované USB-C/Lightning kabely se tak na trhu objeví zhruba v únoru.

Výhoda kabelů od externích výrobců bude především v podstatně nižší ceně v porovnání s tím, co si za ně účtuje Apple. Objeví se také mnoho nových designů, barevných provedení a různých délek. Pokud tedy USB-C/Lightning kabel sháníte, do tří měsíců se na trhu objeví levnější alternativy, než je jediné současné řešení od Applu.

LIghtning to USB-C kabel bily

Zdroj: Macrumors

.