Zavřít reklamu

Apple je jeden z mála technologických gigantů, kterým záleží na zdraví svých zákazníků. Veškerá zdravotní data si na vašem iPhonu můžete zobrazit v rámci aplikace Zdraví. Pokud navíc máte nějaké zdravotní zařízení navíc, například Apple Watch, tak se vám zde zobrazí nespočet dalších dat, která se mohou někdy v budoucnu hodit. Novější Apple Watch pak například dokáží vytvořit EKG, popřípadě dokáží na pozadí sledovat dlouhodobý a příliš vysoký či nízký srdeční tep. Kromě toho si na iPhonu a Apple Watch můžete nastavit i tísňové funkce, které již za dobu existence zachránily život nespočtu uživatelů.

Jestliže vlastníte iPhone s Face ID, tak lze tíseň SOS vyvolat tak, že podržíte boční tlačítko, a poté jedno z tlačítek hlasitosti. Máte-li iPhone s Touch ID, tak podržte jen boční tlačítko. Následně se ocitnete na obrazovce, kde stačí prstem přejet po posuvníku Tíseň SOS. V Nastavení -> Tíseň SOS si navíc k tomu můžete nastavit zahájení tísňového volání stisknutím bočního tlačítka rychle pětkrát po sobě. Jakmile tíseň SOS vyvoláte, tak se automaticky začne vytáčet tísňová linka (112) a navíc k tomu přijde zpráva o tísni všem vašim nouzovým kontaktům, které si předem nastavíte.

Pokud nemáte nouzové kontakty nastavené, tak se nejedná o nic složitého. Stačí přejít do Nastavení -> Tíseň SOS, kde sjeďte níže ke kategorii Nouzové kontakty a klepněte na Upravit nouzové kontakty. Pak klepněte na Upravit, dole klepněte na přidat nouzový kontakt a vyberte jej. Nakonec potvrďte změny klepnutím na Hotovo. Apple však nikde přesně neuvádí, jaká zpráva či notifikace se v případě nouze všem nouzovým kontaktům odešle – pojďme si to proto uvést na pravou míru. Jakmile uživatel vyvolá tíseň SOS, tak nouzovým kontaktům přijde zpráva, ve které se nachází text „Tíseň SOS. [Vaše jméno] zavolal(a) z této přibližné polohy tísňovým službám. Tuto zprávu jste obdrželi, protože vás [vaše jméno] má v nouzových kontaktech.“ Společně s tím se odešle také přibližná poloha člověka v nouzi.

Díky této zprávě můžete jednoduše zjistit, pokud je některý z vašich kontaktů v nouzi. V některých případech se ale může poloha dotyčného změnit – i na tohle ale Apple myslel. Pokud se poloha uživatele v tísni bude měnit, tak vám postupně budou chodit další zprávy s aktualizovanou přibližnou polohou. Konkrétně v těchto zprávách stojí „Tíseň SOS. [Vaše jméno]: Přibližná poloha se změnila.“ Pod touto zprávou se pak nachází odkaz na mapu, který vás po klepnutí přesměruje do aplikace Mapy a zobrazí aktuální lokaci.

tíseň SOS
Zdroj: SmartMockups

Tíseň SOS je možné využít ve všemožných situacích, například pokud začne hořet, někde se zraníte, někdo vás unese, apod. Nyní už tedy víte, jaké informace obdržíte v případě, že se někdo ocitne v tísni a vy jste součástí jeho seznamu nouzových kontaktů, popřípadě jaké informace se odešlou vašim nouzovým kontaktům, pokud se v tísni ocitnete vy. Pokud tíseň SOS a nouzové kontakty nastavené nemáte, rozhodně tak co nejdříve učiňte, jelikož vám tato funkce může zachránit život. Pokud chcete sdílení polohy v nouzi po vyřešení situace deaktivovat, tak stačí přejít do Nastavení -> Tíseň SOS, kde sdílení polohy vypněte.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více