Zavřít reklamu

Apple své hodinky prezentuje jako perfektní zdravotnické zařízení, které vám může zachránit život. Samozřejmě není pravda, že by hodinky nahradily profesionální lékařské přístroje, na druhou stranu například detekce pádu může opravdu výrazně pomoci. My si dnes ukážeme, jak (nejen) s hodinkami zajistit, abyste v neočekávané situaci mohli co nejrychleji reagovat.

Nastavení Zdravotního ID

Zdravotní ID je skvělé zejména tehdy, kdy například upadnete do bezvědomí a člověk, který vám bude chtít pomoci, o vás nic neví. Může si jej totiž zobrazit i na zamknuté obrazovce, a pokud máte například diabetes či problémy se srdcem, může na to podle informací ve zdravotním ID lépe zareagovat. Pro přidání údajů otevřete aplikaci Zdraví, rozklikněte nahoře ikonu profilu a vyberte Zdravotní ID. Zde můžete zadat jméno, výšku, váhu, přidat zdravotní problémy nebo přidat nouzové kontakty, u kterých navíc můžete zadat, jaký s nimi máte vztah. Pro zobrazení zdravotního ID na zamknuté obrazovce stačí otevřít klávesnici pro zadání kódu, pod číselníkem kliknout na Krizová situace a nakonec vybrat Zdravotní ID.

Přidání čísla na seznam nouzových kontaktů, aniž byste museli otevírat Zdraví

Pokud jste si nějaký kontakt zapomněli po vytvoření zdravotního ID na seznam těch nouzových přidat, a nebo jste se pouze s někým důvěryhodným seznámili až později, nemusíte hledat ID v aplikaci Zdraví, abyste kontakt přidali mezi ty nouzové. Nejprve najděte potřebnou osobu v adresáři kontaktů, rozklikněte možnost Přidat k nouzovým kontaktům a nakonec vyberte vztah.

Detekce pádu na Apple Watch

Nesmírně užitečnou funkci přinesly Apple Watch Series 4. Jedná se o detekci pádu, která se po vyhodnocení úrazu nejprve zeptá, zda jste v pořádku, a když nereagujete, zavolá záchrannou službu a odešle jí a nouzovým kontaktům vaši polohu. Pro aktivaci přímo na hodinkách otevřete Nastavení, klepněte na SOS a zapněte přepínač Detekce pádu, na iPhonu otevřete aplikaci Watch, rozklikněte Tíseň SOS a opět detekci pádu aktivujte.

Dočasné sdílení polohy

Tato funkce nesouvisí úplně se zdravotními funkcemi, přesto se může hodit například tehdy, kdy se vám něco stane, nemůžete komunikovat, ale chcete, aby o vás měli vaši blízcí přehled. Abyste dočasné sdílení zapnuli, tak nejprve otevřete potřebný kontakt, klikněte u něj na Sdílet moji polohu a vyberte si z možností Sdílet po jednu hodinu, Sdílet do konce dne nebo Sdílet trvale.

Oznámení o nepravidelném srdečním rytmu

Jak už jsem ve článku zmiňoval, Apple Watch nemohou stoprocentně nahradit profesionální zdravotnické přístroje, některé srdeční problémy však odhalit dokáží. Například vás upozorní, pokud máte delší dobu vysoký nebo nízký srdeční tep, i když tomu vaše aktivita zrovna nenasvědčuje. Pro nastavení této funkce přímo na vašem zápěstí přejděte do nativního Nastavení, vyberte možnost Srdce a aktivujte přepínač Oznámení nepravidelného rytmu. Také můžete zvolit, při jakých hodnotách vám upozornění přijde, ve výchozím nastavení je pomalý srdeční tep nastaven pod 40 BPM a rychlý nad 120 BPM. Změnit nastavení můžete samozřejmě také na iPhonu, zde otevřete Watch a v sekci Srdce je postup stejný, jako na hodinkách.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více