Zavřít reklamu

Čekali jsme na to poměrně dlouho. Lightning má samozřejmě stále své zastánce, nicméně je evidentní, že všeobecně přijímaný standard odemkne další možnosti iPhonům takovým způsobem, o kterým se mnohým možná ani nezdálo. Takže co všechno umí USB-C v iPhonech 15 a 15 Pro? Není toho zrovna málo. 

Nabíjení 

Konektor zcela logicky slouží k nabíjení. Pokud máte 20W napájecí adaptér USB-C nebo napájecí adaptér USB-C s vyšším výkonem, jako je třeba ten, který je dodáván s MacBooky, můžete jej použít se svým iPhonem pro rychlejší nabíjení. iPhone můžete také nabíjet připojením k portu USB-C na počítači. Můžete také použít širokou paletu kabelů a adaptérů jiných výrobců, což je ta výhoda – jeden konektor totiž už vládne všem.

Podle technických specifikací budou všechny modely iPhonů 15 poskytovat „až 50 procent nabití baterie za 30 minut s 20W nebo výkonnější nabíječkou“. Stejný jazyk použil Apple i u iPhonů 14, i když se v praxi minimálně modely Pro nabíjely o něco rychleji než ty základní. To se očekává i nyní, nicméně Apple to oficiálně nezmiňuje.

Nabíjení dalších zařízení 

iPhony 15 s USB-C nicméně můžete použít i k nabíjení ostatních zařízení. Může jít o AirPoty, Apple Watch nebo jiné „malé“ zařízení, které podporuje USB Power Delivery s výkonem 4,5 wattu – to tedy říká Apple, ale už proběhly různé testy ukazující, že iPhonem nabijete klidně i Android telefon. Logicky můžete nabíjet i TWS sluchátka jiných výrobců, stejně jako další zařízení, které není ze stáje Applu.

Přenášení dat 

Mohli jste to dělat i s Lightningem, i když je ta doba s příchodem cloudových služeb možná pryč. Jde zde zejména o iPhony 15 Pro, kde to totiž dává větší smysl než u základní řady. USB-C má sice stejný tvar, ale jiné specifikace. V iPhonu 15 a 15 Plus podporuje USB 2, v iPhonu 15 Pro a 15 Pro Max pak podporuje USB 3 s až 10 Gb/s. iPhony 15 tak můžete připojit k iPadu, Macu a počítačům a přenášet data, tedy typicky fotografie, videa a další obsah. Důležité je zde zmínit fakt, že iPhony 15 Pro umí připojit i třeba externí disky, na které přímo ukládají pořizovaný obsah. Jít může klidně i o ProRes videa až do rozlišení 4K při 60 fps.

Displeje a monitory 

Abyste mohli sledovat video, prohlížet fotografie a třeba i dokumenty na větší obrazovce, můžete za pomoci USB-C konektoru připojit iPhony 15 k externím displejům. Když externí displej připojíte, zobrazí se to, co vidíte na displeji vašeho iPhonu, pokud nepoužíváte aplikaci, která poskytuje zážitek z druhé obrazovky. V závislosti na displeji, ke kterému se připojujete, je ale možné, že budete potřebovat adaptér, jako je Apple USB-C Digital AV Multiport Adapter.

iPhone používá DisplayPort protokol pro podporu připojení k displejům USB-C v rozlišení až 4K a 60 Hz. Jestliže byste chtěli připojit iPhone k displeji s vysokým rozlišením, je vhodné použít kabel s podporou USB 3.1 nebo vyšším. Mezi režimy SDR a HDR můžete přepínat tak, že přejdete do Nastavení –> Displej a jas a vyberete připojený displej. U HDMI displejů a televizí potřebujete adaptér. Pokud má podporu HDMI 2.0, můžete také dosáhnout rozlišení 4K a 60 Hz.

Další zařízení 

Zmínili jsme externí úložiště a monitory, nicméně Lightning také využíval množství příslušenství, které jste k němu mohli připojit a zde to není žádná výjimka. Konektor USB-C na iPhonech 15 lze tedy připojit k řadě zařízení, která jsou kompatibilní se standardem USB-C, jako například: 

  • Auta kompatibilní s CarPlay 
  • Mikrofony 
  • Externí baterie 
  • Adaptéry USB na Ethernet 
  • SD karty pomocí adaptérů SD karet 
.