Zavřít reklamu

Již delší dobu se hovoří o tom, zdali Apple v případě svého hlavního produktu, kterým je bezesporu iPhone, přejde na rychlejší a pokročilejší USB-C. Tyto domněnky vyvrátilo hned několik nejrůznějších zpráv. Podle nich se Apple raději vydá cestou kompletně bezportového telefonu, než aby svůj ikonický Lightning, který se stará o dobíjení a přenos dat u jablečných telefonů už od roku 2012, nahradil zmiňovaným řešením. Jaký je ale výhled do dalších let? K tomuto tématu se nyní vyjádřil renomovaný analytik Ming-Chi Kuo.

Apple Lightning

Podle jeho zpráv bychom v dohledné budoucnosti s přechodem na USB-C počítat rozhodně neměli, a to hned z několika důvodů. Zajímavostí každopádně je, že cupertinská společnost na tohle řešení již u několika svých produktů přistoupila a pravděpodobně jej nehodlá opouštět. Řeč je samozřejmě o MacBooku Pro, MacBooku Air, iPadu Pro a nově i iPadu Air. Applu v případě jablečných telefonů a přechodu na USB-C konkrétně vadí jeho obecná otevřenost, bezplatnost a fakt, že je na tom hůře z hlediska voděodolnosti než Lightning. Obrovský vliv na dosavadní postup mají pravděpodobně finance. Apple totiž přímo kontroluje program Made For iPhone (MFi), kdy výrobci musí kalifornskému gigantovi platit nemalé poplatky za vývoj, výrobu a prodej certifikovaného Lightning příslušenství.

Případný přechod by navíc způsobil řadu problémů a nechal by tak spoustu zařízení a příslušenství s konektorem, který nadále není používán v případě vlajkových modelů. Řeč je například o vstupním iPadu, iPadu mini, sluchátkách AirPods, Magic Trackpadu, dvojité nabíječce MagSafe a podobně. Tohle by Apple doslova nutilo na USB-C přejít i u ostatních produktů, pravděpodobně podstatně dříve, než by sama společnost uznala za vhodné. Kuo se v tomto směru vyjádřil, že je patrně pravděpodobnější přechod na již zmiňovaný bezportový iPhone. V tomto směru se může jevit vloni představená technologie MagSafe jako ideální řešení. I zde ale narážíme na obrovské limity. Aktuálně totiž MagSafe slouží pouze k nabíjení a nedokáže kupříkladu přenášet data nebo se postarat o obnovení či diagnostiku.

Měli bychom tedy počítat s příchodem iPhonu 13, který bude stále vybaven, v té době již deset let starým, Lightning konektorem. Jak na celou situaci nahlížíte vy? Uvítali byste příchod USB-C portu u jablečných telefonů, nebo vám dosavadní řešení vyhovuje?

.