Zavřít reklamu

Již delší dobu se hovoří o tom, zdali Apple v případě svého hlavního produktu, kterým je bezesporu iPhone, přejde na rychlejší a pokročilejší USB-C. Tyto domněnky vyvrátilo hned několik nejrůznějších zpráv. Podle nich se Apple raději vydá cestou kompletně bezportového telefonu, než aby svůj ikonický Lightning, který se stará o dobíjení a přenos dat u jablečných telefonů už od roku 2012, nahradil zmiňovaným řešením. Jaký je ale výhled do dalších let? K tomuto tématu se nyní vyjádřil renomovaný analytik Ming-Chi Kuo.

Apple Lightning

Podle jeho zpráv bychom v dohledné budoucnosti s přechodem na USB-C počítat rozhodně neměli, a to hned z několika důvodů. Zajímavostí každopádně je, že cupertinská společnost na tohle řešení již u několika svých produktů přistoupila a pravděpodobně jej nehodlá opouštět. Řeč je samozřejmě o MacBooku Pro, MacBooku Air, iPadu Pro a nově i iPadu Air. Applu v případě jablečných telefonů a přechodu na USB-C konkrétně vadí jeho obecná otevřenost, bezplatnost a fakt, že je na tom hůře z hlediska voděodolnosti než Lightning. Obrovský vliv na dosavadní postup mají pravděpodobně finance. Apple totiž přímo kontroluje program Made For iPhone (MFi), kdy výrobci musí kalifornskému gigantovi platit nemalé poplatky za vývoj, výrobu a prodej certifikovaného Lightning příslušenství.

Případný přechod by navíc způsobil řadu problémů a nechal by tak spoustu zařízení a příslušenství s konektorem, který nadále není používán v případě vlajkových modelů. Řeč je například o vstupním iPadu, iPadu mini, sluchátkách AirPods, Magic Trackpadu, dvojité nabíječce MagSafe a podobně. Tohle by Apple doslova nutilo na USB-C přejít i u ostatních produktů, pravděpodobně podstatně dříve, než by sama společnost uznala za vhodné. Kuo se v tomto směru vyjádřil, že je patrně pravděpodobnější přechod na již zmiňovaný bezportový iPhone. V tomto směru se může jevit vloni představená technologie MagSafe jako ideální řešení. I zde ale narážíme na obrovské limity. Aktuálně totiž MagSafe slouží pouze k nabíjení a nedokáže kupříkladu přenášet data nebo se postarat o obnovení či diagnostiku.

Měli bychom tedy počítat s příchodem iPhonu 13, který bude stále vybaven, v té době již deset let starým, Lightning konektorem. Jak na celou situaci nahlížíte vy? Uvítali byste příchod USB-C portu u jablečných telefonů, nebo vám dosavadní řešení vyhovuje?

Redaktor, student marketingu a milovník indického jídla. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Tak my, co chápeme, k čemu je pokrok a rychlejší přenos dat a podobně, tak jako určitě USB-C ano, ale obávám se, že 90% lidí by bylo spíš naštvanejch, protože mají doma strašně moc příslušenství na LIGHTNING. Takže dneska spíš věřím tomu, že to bude bezportovej telefon, než že bude mít USB-C, který je mimochodem kvalitativně i horší. Vyklá se a tak podobně. LIGHTNING je prostě lepší port a konektor. ale zasloužil by si moná nějakou generační obnovu.

  „rychlejší přenos dat“ je hezký argument ale pro 99% uživatelů nevyužitelný. Z celé naší rodiny snad jsem jediný, který iPhony připojuje a zálohuje před přechodem na nový mobil (a to dělám rodičům i prarodičům a sourozencům já, sami by to řešili přes icloud). A nejspíš si ani nevzpomenu na nikoho z okolí, kdo by něco podobného dělal. Takže jedinou výhodu USB-C by nedokázali využít a naopak by přišli o mechanickou odolnost (tady je usb prostě horší než lightning). Navíc zpět do reality – USB-C ještě nutně nemusí znamenat rychlejší přenos dat a ostatní výrobci nám to dnes a denně dokazují (přece jen spousta telefonů má usb-c ale podporuje jen usb 2.0)

  Je škoda, že si z toho při návrhu usb-c nevzali příklad a nedali ten „vylomitelný“ zobáček spíš na kabel než do zařízení.

  Jako řešení bych viděl v rychlém bezdrátovém nabíjení a na data USB-C (který by se využíval jen občasně) jenže to má taky svá úskalí – přes QI nemůžete zároveň nabíjet a zároveň telefon používat – což trošku stírá ten nový magsafe ale v tom případě by měli přidat ještě pár W výkonu. Ve výsledku by to ale skončilo jen využíváním toho usb a jeho mechanické zranitelnosti.

  A upřímně zatím nevidím ani důvod přecházet na jiný konektor – rychlejší data nepotřebuji a ve svém okolí mám rozhodně více lighting kabelů (a různých adaptérů) než těch USB-C a letos to ani lepší nejspíš nebude. Za dejme tomu dva až tři roky bude situace úplně jiná a tam už bude přechod rozhodně výhodnější. Naopak mě překvapuje, že tolik výrobců notebooků pořád nemigruje napájení na usb c a dělají z toho prémiovou funkci.

  Když si to shrneme…uživatelům by to nejspíše nic moc nepřineslo (v dnešní době) a Apple by přišel o prachy za licencování. Není tedy divu, že se do toho nehrne a že to lidem vlastně moc nevadí. Počkejme si dva roky a situace bude úplně jiná.

celý text

Čtěte více.