Zavřít reklamu

Spoustu sportovních fanoušků jistě potěšilo, že se konečně po dlouhém čekání objevila v App Store další oficiální aplikace naší veřejnoprávní televize. ČT4 Sport je tady a vypadá na první pohled zajímavě.

Nejsem sice fanoušek mainstreamových sportů jako je fotbal a hokej, ale obecně mám sport velice rád. A aplikace ČT4 Sport přináší spoustu nových a čerstvých informací, které jsou hned po ruce.

První dojem z aplikace? Hezký vzhled a je přehledná. Ale abych řekl pravdu, hned po instalaci, spuštění a po podrobnějším zkoumáním přišlo velké zklamání. Opravdu nechápu, jak je možné, že aplikace pro ČT4 a ČT24 vypadá zcela odlišně. Je sice pochopitelné, že každou aplikaci vytvářely rozdílné firmy, ale dodržet stejné rozvržení a styl ovládání je snad problém? Zvyknu si na určitý typ ovládání a najednou bum, naprosto všechno je jinak. Celé ovládání ČT4 Sport a pohyb v jednotlivých zprávách je úplně jiné než u ČT24. Několikrát se mi již stalo, že jsem mačkal tlačítko tam, kde vůbec není, protože například návratové tlačítko je na nejhorším možném místě, a to v pravo dole. Nefunguje standardní funkce „pull to refresh“. Místo toho se musíte trefit na obnovovací šipku v levé horním rohu.

Dolní lišta s rozdělením kategorii jako u ČT24 zůstala, ale záložka pro živé vysílaní chybí. V online streamu nelze sledovat 100% vysílaných pořadů, což je vzhledem k určitým vysílacím právům celkem pochopitelné. Na druhou stranu je stream poměrně dobře zvládnutý a funguje zkrátka tak, jak má. Bohužel s audio streamem, jako u ČT24 se zde nepotkáme.

Další nespornou chybou je, že ani jedna aplikace (ČT24, ČT4) nefungují na iPadu. Je to záležitost čistě pro iPhone. Což určitě majitele tabletů nepotěší. Zařízení s iOS starším než je 4.0 mají u ČT4 opět smůlu.

Ale nechme drobné chyby stranou. Dle mého názoru nemá aplikace v naší zemi rozumnou konkurenci a to nejen ve sportu, ale v televizních aplikacích vůbec. Vždyť ostatní televize se zatím do smartphonů nijak výrazně nezapojují. Asi to bude trvat velice dlouho, než s něčím podobným přijde i konkurence.

Neodpustím si ale ještě jednu poznámku. Česká Televize je ale takový “mistr slibu”. Koncem února měla být hotova aplikace pro iVysílání. Kde nic, tu nic. Máme duben a jsme rádi, že je tu ČT4. Alespoň iVysílání v HTML5, copak chceme tak moc? Dočkali jsme se, ale jaké je řešení? Flash? Doufám, že iVysílaní nebude vyvíjet další (třetí) firma.

ČT4 Sport - free

Po zveřejnění článku na naší kritiku reagovala Česká televize:

Děkujeme za konstruktivní kritiku. Uvědomujeme si nedostatky, které aplikace má a pracujeme na další verzi, která ji posune zase někam dál. Stojíme vždy před otázkou, zda protahovat vývoj aplikací nebo je uveřejnit v určitém stavu a na vylepšení pracovat průběžně. Vždy se nám to vrátí v negativním komentáři. Buď formou kritiky nedostatků jako ve vašem článku, nebo formou kritiky, že slibujeme a neplníme, což jste také napsal. Bohužel průběžně při vývoji narážíme na technické komplikace, které nám zprovoznění mnoha funkcí komplikují a brzdí. Proto iVysílání pro iPad stále testujeme a vyvíjíme. Zároveň pracujeme na iPad verzích pro ČT24 a ČT4. A to je odpověď na další otázku v článku, proč nespolupracujeme jenom s jednou firmou. Trvalo by to všechno ještě mnohem déle. Ale znovu děkujeme za konstruktivní kritiku, vážíme si toho a budeme s tím pracovat.

.