iWant

Nasazujeme produkty Applu v byznysu #5: Sport

iWant

Seriálem „Nasazujeme produkty Applu v byznysu“ pomáháme se šířením osvěty, jak lze efektivně integrovat iPady, Macy nebo iPhony do provozů firem a institucí v České republice. V pátém díle se zaměříme na implementaci produktů Applu ve sportu.

Celý seriál najdete na Jablíčkáři pod štítkem #byznys.


Fakt, že produkty Applu lze používat během fyzické aktivity, není žádná převratná novinka. Každý druhý běžec používá Apple Watch nebo nějaké pouzdro a v něm zapnutý iPhone s běhací aplikací. Jiní zase využívají různé fitness náramky, které sledují nejen náš životní styl. Do oblasti vrcholového sportu však technologie Applu teprve postupně pronikají.

Příkladem může být hokejový PSG Zlín, který používá speciální senzory na helmách, jež zaznamenávají otřesy a nárazy do hlavy. V holích zase mají hráči senzory pro měření dynamiky a rychlosti střel.

„iPad používáme nejen pro následnou analýzu, ale i na natáčení videa a další trenérské aplikace. Díky technologii od Applu a zmíněným senzorům můžeme detailně analyzovat extraligové zápasy a tréninky. Údaje z holí našich hráčů se přímo během tréninku importují do iPadu a trenéři mají kompletní přehled,“ prozrazuje Rostislav Vlach, který do loňského listopadu vedl PSG Zlín jako hlavní trenér.

psgzlin2Podle Vlacha jde o skvělé přiblížení trendům, které již jsou samozřejmostí v zámořské NHL. „Hráči také používají chytré náramky pro analyzování těla během tréninků a zápasů,“ pokračuje. Senzory jsou přitom důmyslně ukryté v horní části hole, kde jsou zároveň chráněny proti případným pádům a nárazům. „Díky videu pak detailně zkoumáme pohyb hráčů na ledě, jejich obranný postoj či střelbu,“ dodává Vlach.

Podle Jana Kučeříka, s nímž na tomto seriálu spolupracujeme, se podobných implementací chystá hned celá řada. „V tuto chvíli však o nich nelze mluvit. Jediné, co mohu prozradit, je to, že iPady a podobné senzory se budou používat i v Kontinentální hokejové lize (KHL),“ prozradil Kučeřík, jenž má za sebou mnoho projektů, týkajících se nasazení produktů Applu ve firmách a dalších institucích.

Chytré vložky

Osobně si dokáži představit zapojení produktů Applu do většiny sportů. Již nyní lze bez problému zakoupit například chytré běžecké vložky od Digitsole, které dokáží v reálném čase provádět 3D analýzu vašich došlapů a kroků. Kromě toho také nabízí audio koučink s okamžitými radami, jak upravit váš výkon a dosahovat tak lepších výsledků.

Vložky samozřejmě může využít jakýkoliv sportovec. Nabízí se využití v atletice, fotbalu a mnoha dalších sportech. V případě, že by pokyny na základě nasbíraných dat mohli dávat přímo profesionální trenéři, rázem získáte perfektní nástroj pro trénink a zlepšování svých fyzických dovedností.

digitsole

Podobné vložky nebo senzory by jistě ocenili také lyžaři. O tom, jakou mají rychlost, je informují radary na sjezdovce, ale těžko mohou detailně analyzovat pohyb těla při carvingovém oblouku. „Senzory na helmách by také uklidnili maminky při výuce lyžování. Když by jejich dítě spadlo, měli by rodiče přehled o tom, o jak silný náraz šlo,“ vysvětluje Kučeřík.

Snadno by se také jistě daly implementovat senzory do potítek basketbalistů nebo přímo do míče, což ostatně platí i všech míčových sportů. Chytré kopačky by pak fotbalistům dokázaly říct, jakou měl kop sílu, dynamiku a co je potřeba zlepšit například pro lepší rotaci a podobně.

Moderní technologie by se také dali využít při výuce tělesné výchovy. Vystudoval jsem Pedagogickou fakultu se zaměřením na tělesnou výchovu a sport a o chytrých zařízeních se mi před pár lety mohlo nechat jenom zdát. Kdyby učitelé při výuce něco podobného používali, nejen že by zaujali a více motivovali žáky, ale zároveň by snadno mohli poznat talentované jedince.

Zapojení samozřejmě musí probíhat s rozumem a mít předem nastavenou nějakou koncepci a jasný plán. Výsledná data jsou sice hezká, ale musí mít nějaké své následné opodstatnění. To samé platí u chytrých náramků, které analyzují naše tělo během výkonu. V oblasti vrcholového sportu by pak všechny analýzy měly probíhat v úzké součinnosti se sportovním lékařem.

Foto: hokej.zlin.cz